Mahmut Serdar KOCADON
Bodrum ekonomisini değerlendirmeye devam
29 Nisan 2022 Cuma

Değerli Üyelerimiz,

 

Bodrum Mavi dergimizin 2022 yılındaki ilk yayını olan 102.sayısıyla yine Bodrum ekonomisini ve sosyo-kültürel yapısını değerlendirmeye devam ediyoruz.

2021 yılını uğurlayıp, yeni beklentilerle ve hedeflerle 2022 yılına geçsek de ülke gündemimiz ve dünya gündemimiz sürekli değişirken, pek çok riskle de aynı anda mücadele ediyoruz.

Pandemi ile sağlık ve sosyal alan başta olmak üzere ticaretin durağanlaşması ile ekonomik olarak zor günler geçirdik. Bununla beraber Türk lirasının Döviz kurları karşısında değer kaybetmesi, enflasyonun da çift hanelere çıkmasıyla yatırımcılarımız ve işletmelerimiz daha temkinli davranmaya başladı. Firmalarımızın tüm maliyetleri artarken, gelirlerde görülen düşüşle başta istihdam olmak üzere pek çok makro sorunla karşı karşıya kaldık. Tüm bu süreçlerle mücadele ederek girdiğimiz 2022 yılında Rusya’nın Ukrayna’ya askeri birliklerini göndermesiyle başlayan sıcak savaş günleri de öngöremediğimiz bir ekonomik sürecin başlamasına sebep oldu.

Bodrum turizminin ana pazarları Avrupa ülkeleri olsa da son yıllarda yükselişe geçen Ukrayna ve Rusya pazarlarının turizmden nasıl etkileneceği konusu hepimizin aklındaki en büyük soru işaretlerinden biri oldu.

Bodrum Ticaret Odası olarak her zaman karşılaşabileceğimiz, ekonomimizi etkileyen olumsuz faktörlere karşı önlemlerin alınmasını planlamaktayız. Ancak bu süreçte uluslararası diplomatik ilişkiler doğrudan ekonomiyi etkilemektedir.

Bizi bekleyen pek çok risk bulunmaktadır. Rüzgarın yönü nereye esecekse buna göre bizler de adımlarımızı temkinli atmalıyız. Bu belirsizliğin yönünü de lehimize çevirerek 2022 yılını kayıpsız kapatabiliriz.

Bodrum Mavi dergimizde Bodrum için “DEĞİŞEN DÜNYA DÜZENİNDE AGROEKOLOJİ BİR ÇIKIŞ KAPISI OLABİLİR Mİ?” konusunu işlerken ileride yaşanması muhtemel etkenlere karşın bir çözüm önerisi sunmak istedik.

Siz değerli okurlara keyifli okumalar dilerken, buradan yatırımcılara ve işletmelere yeni proje fikirlerinin oluşacağını düşünüyorum.

 

Barış, sağlık ve refah dolu günler dileğiyle.

 

Saygılarımla,

 

 

Mahmut S. KOCADON

Yönetim Kurulu Başkanı

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI