Mahmut Serdar KOCADON
BODTO'nun sanata desteği
04 Ekim 2010 Pazartesi

Sevgili Bodrumlular,

Değerli BODTO Üyeleri

 

Hepimizin bildiği gibi sanat, insanlığın en önemli ve en değerli olgusudur. Sanat, ayrı dilde, ayrı dinde ve ayrı ırkta olan insanları ortak bir platformda birleştirebilen mucizevi bir anlatımdır. Büyük Önder M.Kemal Atatürk'ün; ”Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” ve “Bir milletin sanat yeteneği güzel sanatlara verdiği değerle ölçülür“ deyişleri ifadelerini şiar edinen BODTO yönetimi Bodrum Ticaret Odası'nda göreve geldiğimiz günden beri bu ilkelerle hareket ederek Bodrum'da sanata ve sanatçıya destek olmaya çalışıyor. Bodrum Ticaret Odasının sadece ticari faaliyetleri olmadığını, bölgesinde kültürel ve sanatsal faaliyetlere ne kadar yakın ve istekli olduğunu gösteren çalışmalarımızdan ve destek verdiğimiz sanat etkinliklerinden birkaç örnek vermek istiyorum.

 

• Ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesi için birçok yönde çalışma yapan BODTO, 23 Temmuz 2005 yılında Antik Tiyatro'da 1800 yıl sonra oynanan ilk antik oyun Aristophanes'in “Lysistrati”  isimli komedi oyununun sponsorluğunu yaptık.

 

• 2006 yılından bu yana düzenlenen tüm Zeki Müren'i anma gecelerine destek verdik.

 

• Bodrum Ticaret Odası Genç Girişimciler Danışma Kurulu “Gençlik Gözüyle Bodrum” konulu fotoğraf ve resim yarışması düzenlendi. Dereceye girenle çeşitli ödüller vererek onları destekledik.

 

• Muğla Üniversitesi konservatuar öğrencilerinin Bodrum'da düzenlediği konsere destek verdik.

 

• Zeynep Okçu Bale Okulu öğrencilerinin yurtdışı yarışmalarına katılımı destekledik.

 

• Ağustos 2006'da başlayan Bodrum Ticaret Odası ile Samos Ticaret Odası ve Samos Valiliği'nin ilişkilerindeki gelişmelerin ilk olumlu örneği sponsorluğumuzda gerçekleşen “Ege'nin Karşı Kıyısı” Festivali oldu. 6-7 Temmuz 2007 tarihinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni orkestrası eşliğinde İris Mavraki ve Zülfü Livaneli şarkılarını önce Bodrum'da 9-10 Temmuz 2007 tarihinde Samos Adasında söylediler.

 

• Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı belgeseline destek olduk.

 

• Hadigari Cumhur filmine sponsor olduk.

 

• Bodrum Dans kulübü desteklendi.

 

• Kar Sanat Derneğinin çalışmalarına destek verildi.

 

• Bunların yanı sıra 2006 yılından bu yana gerek Muğla Üniversitesi arkeoloji bölümünün Prof. Dr. Adnan Diler başkanlığında yapılan Pedesa kazılarına ve gerekse Bursa Uludağ Üniversitesi arkeoloji bölümünün Prof. Dr. Mustafa Şahin yönetiminde yaptığı Myndos (Gümüşlük) kazılarına her türlü desteği vererek bölgemizin antik geçmişinin ortaya çıkarılmasında katkılarda bulunduk.

 

• En son olarak  da Gümüşlük Kültür ve Sanat Derneği ile ortaklaşa düzenlediğimiz 7. Uluslararası Gümüşlük Festivaline gereken desteği verdik.

 

Sevgili Bodrumlular, Değerli Üyelerimiz

Sanata, Sanatçıya ve kültüre verdiğimiz destek ve hizmetler bunlarla sınırlı kalmayacaktır elbette. Gücümüzün yettiğince bu desteklerimizi her zaman sürdüreceğiz. Amacımız Bodrum'un bir sanat ve kültür merkezi haline gelmesidir.

Bütün bu organizasyonların gerçekleştirilmesinde görev alan ve destek veren tüm kurum ve kuruluşlara, festivallere katılan sanatçılara ve gösterdiğiniz ilgiden dolayı siz Bodrumlulara teşekkür ediyor, sanatla tarihin iç içe olduğu bu özel beldede hepinize keyifli ve sanat dolu günler diliyorum.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI