Mahmut Serdar KOCADON
OLUMLU DÜŞÜNMELİYİZ
18 Haziran 2020 Perşembe

Değerli Üyelerimiz,

 

Dergimizin 94. ve 95. sayısıyla sizlerle buluşmanın mutluluğu içindeyiz.

Baharı karşıladığımız, artık 2020 yılı turizm sezonumuzun hazırlıklarını yürüttüğümüz bu günlerde fuar ve tanıtım çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Yılların verdiği tanıtım deneyimimizle ve Türkiye’ye yönelik artan pozitif algı sayesinde bu yıl turizm sezonundan oldukça umutla bakmaktayız.

2019 yılında sektörde yaşanılan olumlu gelişmeler, kış aylarında gelen rezervasyonlar bu dalgayı yakalamamızı sağlasa da iç ekonomi piyasalarımızda yaşanılan ve kurdaki artış nedeniyle işletmelerimizde girdi maliyetleri artmış, bunun bir yansıması olarak da konaklama fiyatlarımızda %25-55 oranlarında bir artış görülmektedir.

Bu yıl daha çok yabancı ziyaretçi hedeflense de yerli ziyaretçilerimizin yine en çok tercih edeceği bölge olarak Bodrum tüm ziyaretçilerine kucak açacaktır.

Turizmle birlikte yaklaşık 58 sektörün birlikte yer aldığı bu pastadan, tüm üyelerimizin en yüksek kar ile ticari hayatlarını sürdürmesi en öncelikli hedefimizdir.

Başta Güney Ege Kalkınma Ajansı desteği ve işbirliği ile katıldığımız Boat Show olmak üzere pek çok alanda Bodrum’un bayrağını dalgalandırmak, ekonomimizi geliştirmek için gelecek dönemde çalışmalarımız ve işbirliklerimiz sürecektir.

Bu yıl ki olumlu havanın hiçbir dış etki nedeniyle dağılmamasını temenni ediyorum. Her zaman olası risklere karşı sektörlerimizi ve ekonomimizi durağanlıktan kurtarmak için önlemlerimiz alarak hazır bulunmamız gereklidir. Dünyayı etkilemesinden korkulan Çin’de yaşanılan korona virüsünün ülkemizi ve turizmde paydaş olduğumuz ülkeleri olumsuz bir dalgaya çekmemesini en büyük ümidimizdir.

Tüm işletmelerimize güzel ve bereketli bir sezon diliyorum.

 

Sevgi ve saygılarımla,

 

Mahmut S. Kocadon

Yönetim Kurulu Başkanı

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI