Mahmut Serdar KOCADON
Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği'nin gelişimi
09 Ekim 2012 Salı

1980'lere kadar Bodrum'un en önemli geçim kaynağı olan Bodrum Mandalinası yine 80'li yıllarda turizmin ön plana çıkması ile birlikte göz ardı edildi. İşgücü turizme kayınca, bahçelere bakılmadı, ürünler ağaçlarda kaldı. Zamanla da birçok meyve bahçesi yerini turizm alanına bıraktı.

2006 yılında Tarım Bakanlığı2nın izniyle kurduğumuz Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği ile işte bu yok olmaya yüz tutan narenciye bahçelerinin korunması, verimliliğinin arttırılması, üreticilerinin gelir seviyesinin yükseltilmesi, dolayısıyla da yarımadanın yeşil örtüsünün korunmasına katkı sağlamak hedeflenmişti.

Geçen yıllar içinde birçok ilki birlikte başardık 2007 yılında çıkardığımız Bodrum Mandalina gazozu sadece Bodrum'da değil ulaşabildiğimiz her yerde büyük ilgi görüyor. Tarım bakanlığından aldığımız hibeyle boylama (paketleme) makinesi aldık. Böylece pazarımızı genişlettik. Rusya'ya bile Bodrum mandalinası gönderdik. Bodrum Mandalina Lokumu, Mandalina reçeli ve Marmelatı da piyasada satılan ürünlerimiz. Bunlara yakın zamanda Bodrum'un yerel değerlerini öne çıkaran yeni ürünler ilave etmeyi düşünüyoruz.

Son olarak Güney Ege Kalkınma Ajansı'nın 2012 yılı tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi mali destek çağrısına başvurduk. Bu projenin nihayetlenmesi durumunda Paketleme tesisimizde saf mandalina suyunu çıkaracağız. Arta kalan ve kullanılmayan mandalina kabuklarından mandalina yağı elde edeceğimiz makineleri alacağız. Bununla birlikte tanıtım faaliyetlerimize ağırlık vereceğiz. Tesisimizin uluslar arası standartlara kavuşması için ISO 22000 Gıda güvenliği kalite belgemizi almak ve Bodrum Mandalinası başlığı altında markalaşmak 2013 yılı hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Sevgili BODTO üyeleri, narenciyeye sahip çıkmak, ona hak ettiği değeri kazandırmaktan geçer. Gelin hep birlikte bahçelerimizin süsü, mis kokulu mandalinalarımızı inci gibi işleyelim, Mandalinamızı ve mandalinadan yapılan ürünlerimizi elbirliğiyle tanıtalım. Gelecek nesillere yeşil bahçeler ve övünebilecekleri değerler bırakalım.

Saygı ve Sevgilerimle
Mahmut S. KOCADON
Yönetim Kurulu Başkanı

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI