Mahmut Serdar KOCADON
Bodrum Mandalina Projesi
29 Mart 2012 Perşembe

2005 yılından beri Bodrum Ticaret Odası olarak yürüttüğümüz Bodrum Mandalina Projesi hakkında bilgi vermek istiyorum.

Bodrum Yarımadası ülkemizin önemli bir turizm markasıdır. Sahip olduğu tarihi, kültürel değerler ve doğası Yarımadamızı cazibe merkezi yapmaktadır. Bu değerlerin korunması ve sürdürülebilirlik anlayışıyla yönetilmesi bu cazibenin devamı için önem arz etmektedir. Aksi durumda orta ve uzun vadede Yarımada ekonomisi ve turizmine maliyeti ağır olacaktır. Şimdiden etkin önlemler alıp kararlılıkla uygulanması gerekmektedir.

1980'li yıllarda 625.000 olan mandalina ağacı sayısı 2010 yılında 150.000'e gerilemiştir. Geçen zaman içinde bahçelerin yerini ikinci konutlar ve turistik tesisler almıştır. Mandalina bahçelerinin azalması
bina ve yeşil alan dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır. Bu projeyi başlatırken temel hedefimiz; 1950'li yıllarda Bodrum'un önemli geçim kaynaklarından birisi olan mandalina üretimini canlandırmak, mandalinadan katma değer yaratan ürünler üreterek ve mevcut bahçeleri koruyarak Yarımada ekonomisine katkıda bulunmaktır.

Orman yangınlarıyla Yarımadamızın yeşil örtüsü azalmaktadır. Ne yazık ki Muğla ili yangınlarda ağaç kaybı sıralamasında Türkiye 2.si konumundadır. Projede işimizi şansa bırakmayalım istedik, çocuklarımıza bırakacağımız doğal mirasın sorumluluğuyla yaşadığımız çevreyi korumayı ilke edindik.

Bu amaçlarımızı gerçekleştirmek için 03.08.2006 tarihinde “Bodrum İlçesi Turunçgil Üreticileri Birliği” kuruldu. Bodrum Mandalina Gazozu üretilerek raflarda yerini aldı.

2010 yılında da Narenciye Boylama ve Paketleme Tesisi inşa edildi. Narenciye boylama, mumlama ve paketleme makinesinin montajı yapıldı. Bodrum Mandalina coğrafi işareti tescili için Türk Patent Enstitüsü'ne başvuru yapıldı ve başvurumuz 11.12.2011 tarihinde kabul edildi.

Çalışmalarımızda bize destek olan Muğla Valiliği, İl Genel Meclisi, Bodrum Kaymakamlığı ve Yarımada Belediyelerine, Basınımıza, kişi ve kuruluşlara yapmış olduğu katkılardan dolayı müteşekkiriz.

Birlik, Bodrum'un öz malıdır. Birliğe yapacağınız bağışlar, yerel değerimiz mandalinanın korunmasında önemli bir etki yaratacaktır.

Hepinize Sevgi ve Saygılarımla,

Saygı ve sevgilerimle,

Mahmut S. KOCADON

Yönetim Kurulu Başkanı

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI