Mahmut Serdar KOCADON
2010 yılı BODTO Etkinlikleri
17 Şubat 2011 Perşembe

Gelişen ve değişen ekonomik koşullar her yerde olduğu gibi Bodrum'da da üyelerimiz üzerinde kalıcı etkiler bırakıyor. Bodrum Ticaret Odası olarak bu etkilerin derecesini azaltmak ve üyelerimizin ticari faaliyetlerinin gelişmesine yardımcı olmak için 2010 yılında birçok etkinliğe imza attık. Üyelerimiz ve onların çalışanları için eğitimler, seminerler, toplantı ve etkinlikler organize ettik. Sizlere bu etkinliklerimizden bahsetmek istiyorum;

- 2007 yılında Avrupa Birliği'ndeki Odalarla aynı standartta hizmet verdiğinin belgesi olan akreditasyon belgesini alarak TOBB odaları arasında 365 oda içerisinde 43. oda olan Bodrum Ticaret Odası, 23 Temmuz 2010 tarihinde kalite belgesini 3 yıllığına yeniledi. 

- Odamız aynı zamanda TSE'den Kalite Yönetim Sistemi Belgesine sahiptir. Bu belge için her yıl denetlenmekteyiz. 2010 yılı denetimi Aralık ayında yapıldı. TSE'den 2 denetçi Kalite Yönetim çalışmalarımızı Yönetim Kurulumuzdan başlayarak tüm servisleri inceleyerek denetledi. Bu denetim sonucunun da başarılı olduğunu gururla söylemek isterim. Bu TSE'nin belgeyi aldığımız 2006 yılından beri 6. denetlemesi.

- Ecrimisil konusu ile ilgili 2009 ve 2010 yılında yapılan yoğun toplantıların sonuç bildirgesi Maliye Bakanlığı'na gönderilmiş ve hazırladığımız bildirinin sonucunda Milli Emlak Genel Tebliğinde yasa değişikliğine gidilmiştir.

- Stratejik Plan çalışmaları dahilinde Paydaş Çalıştayı ve Meslek Komitesi ortak toplantısı yapılmış ve alınan veriler doğrultusunda Bodrum Ticaret Odası 2010-2013 Stratejik Planı hazırlanmıştır.

- 2010 yılında ilk olarak 14. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyehat Fuarı olan Emitt Fuarına katılım sağlanmış bunu, Avrasya Boat Show, Antalya Yöreks Fuarı, Ankara-Ege İlleri Tanıtım Fuarı, İzmir Travel Turkey Fuarı, Polonya'da gerçekleştirilen Varşova Turizm Fuarı, Kazakistan Uluslararası Turizm Fuarı ve Londra Turizm fuarı izlemiştir.

- 2010 yılında iki büyük Festivale imza attık. Bunlardan ilki maddi ve manevi destek verdiğimiz ve bu sene 7. gerçekleştirilen Gümüşlük Uluslararası Klasik Müzik Festivali ve organizasyonunu BODTO'nun gerçekleştirdiği ve büyük ilgi gören Bodrum Yat Festivali

- Geleneksel hale getirdiğimiz Muğla Ticaret Odaları, Muğla Ticaret ve Sanayi Odaları, Muğla Ticaret Borsası ve Muğla Deniz Ticaret Odaları ortak toplantısı 2010 yılının Ocak ayında Marmaris'te yapıldı. Bu toplantıyı Fethiye, Milas ve Muğla Ticaret Borsası toplantıları izledi.

- Yine geleneksel hale getirdiğimiz Muğla Odaları Ortak Vergi Ödül Töreni Bodrum Ticaret Odası'nın organizasyonu ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla Bodrum'da gerçekleştirildi.

- 2010 yılında TOBB'da gerçekleştirilen çeşitli toplantılara katıldık. 22 Mayıs 2010 tarihinde TOBB Genel Kurulu'na kurul delegeleriyle birlikte katılım sağladık. Aynı tarihlerde Başkan Yardımcılığını Mahmut S. KOCADON'un yaptığı TOBB Turizm Kurulu Toplantısına katılım sağlandı. TOBB'da gerçekleştirilen Başkanlar İstişare Toplantısı ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla Sarıgerme'de yapılan Muğla Odaları Ortak Meclis Toplantısına da Oda olarak katılım sağladık.

- Temmuz ayında Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa ve KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan'ın katılımıyla Bodrum KOSGEB Sinerji Odağı'nın açılışını gerçekleştirdik.

- TAPDK ve K Belgelerinin işlemleri konusunda yetkilendirilen Muğla Ticaret Odası ile görüşmeler yapılarak Odamız tarafından görevlendirilen bir memur üyelerimiz adına bu işlemi odamızda yapmaya başladı.

- Geleneksel hale getirdiğimiz ve Devlet, özel sektör ve sanat dünyasının ünlü isimlerinin katıldığı Ünlüler Yemeği'nin 5.sini Ağustos ayında Kempinski Otel'de gerçekleştirdik.

- Bodrum Ticaret Odası'nın bu yıl beşincisini gerçekleştirdiği ve her yıl ÖSS ve SBS sınavında Bodrum ilçesinde başarı gösteren öğrencilerin ödüllendirildiği tören Bodrum Ticaret Odasında gerçekleştirildi. Başarı sıralamasına göre birinci olan öğrencilere 500 TL, ikincilere 400 TL, üçüncülere 300 TL, dördüncülere 250 TL ve beşinci olan öğrencilere de 200 TL para ödülü verildi.

- 2010 yılında iki personel motivasyon aktivitesi gerçekleştirdik. Bunlar Kafedaki Restaurant'da yaptığımız akşam yemeği ve Kuşadası Aqua Fansaty otele gerçekleştirdiğimiz haftasonu tatili oldu.

- Bodrum Tekne Model Müzesi çalışmalarına başlanmış, Muğla İl Genel Meclisi'nden ve Bodrum STK'larından destek alınarak şu ana kadar 18 tekne müze için hazırlanmıştır. Müze projesi ilk olarak Bodrum Yat Festivalinde daha sonra da Travel Turkey İzmir fuarında sergilenmiştir. Müze Projesi 2011 yılının Şubat ayında İstanbul Avrasya Boat Show'da Mart-Nisan ayları içerisinde de Ankara'da deniz tutkunlarının beğenisine sunulacaktır.

- Çevre Bakanlığı'nın gürültü kontrolü yönetmeliği konusunda odamızca çeşitli girişimler olmuş ve yetkinin Belediyelere alınması ilk defa Ticaret Odası tarafından ortaya çıkarılmıştır.

- Kamu ve Özel Kesime Yönelik İktisadi ve Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında GEKA-BODTO işbirliğiyle bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir.

- 25 Aralık 2010 tarihinde yöremizin eğitim beklentileri ve olanaklarını belirlemek ve bunları Muğla Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirme olanaklarını araştırmak amacıyla Muğla Üniversitesi Rektörü, öğretim üyeleri ve Bodrum'da bulunan STK'larla bir çalıştay düzenlenmiştir.

Tüm bu etkinliklerin dışında yıl içinde odamızda birçok eğitim, toplantı ve seminerler gerçekleştirilmiştir. Bunlar sırasıyla;

- Uz.Dr. Şaban Kızıldağ tarafından verilen “Hizmette Kalite ve Verimlilik, Başarı için Mazeret Yok” semineri,
- KGF Müdürü Hikmet Kurnaz'ın konuşmacı olarak katıldığı bilgilendirme toplantısı
- Prof. Dr. Musa Pınar'ın konuşmacı olarak katıldığı Turizm Pazarlama Semineri,
- Polonya Ticaret Müsteşarı'nın katılımıyla Muğla ilinde ithalat ve ihracat yapan veya yapma potansiyeli bulunan firmalar ile yatırım ve işbirliği yapmak isteyen firmalara bilgilendirme toplantısı,
- Av. Çiğdem Acar ve Ayşe Gündüz'ün katılımıyla New York Eyaleti ile Bodrum arasında Ticari ve İş ilişkilerini geliştirme toplantısı,
- “Kimliğiyle Marka Olan Kent Bodrum” konulu konferansı
- “Pazarlama Stratejileri” eğitimi
- Kalite Kavramları ve Yönetim Sistemleri Temel Eğitimi
- Google Adwords İnternet Reklamcılığı Eğitimi
- ISO 9001:2008 Dokümantasyon Eğitimi
- ISO 9001:2008 İç Tetkikçi Eğitimi
- Firma Yöneticileri için Finans Eğitimi

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI