Mahmut Serdar KOCADON
Bodrum’un değerleri, sorunları, planları
06 Ocak 2015 Salı

Değerli Üyelerimiz,

Odamızın 2005 yılından bu yana süreli yayını olan ve yakından takip edilen Bodrum Mavi Dergisi, 2014 yılsonu itibarıyla 72. Sayısıyla sizlere ulaşmanın heyecanı içinde. İki aylık dönemde yayınlanan dergimizde her dönem farklı konularla, geçmiş ve gelecek Bodrum adına birçok yayın yapılmıştır. Bu ay sizlere daha çok Bodrum'un geçmiş döneminden başlayarak ticari hayatından bahsetmek istiyorum.

Bodrum'un değerleri, sorunları, planları için genel bir pencereden bakacak olursak;

Eski dönemlerde Bodrum'a gelmek için araçların bile geçemediği patika yollar kullanılırken, artık Bodrum'a ulaşmak çok kolay. Hava, deniz, karayolu… Bu da birçok farklı ülkeden ve şehirden ziyaretçilerin Bodrum'a ulaşımını kolaylaştırıyor. Bodrum'un ulaşım altyapısı gelişirken, yazlık ve kışlık nüfus arasındaki farkın fazla olması nedeniyle, var olan altyapımız da çoğu kez yetersiz kalıyor.

Gelen ziyaretçiler toplu taşıma araçlarının kullanımını Bodrum'da genellikle ikinci plana attıklarından yaz aylarında yaşanan yoğunluk fazla oluyor. İşletmecilerimizin ve tatilcilerimizin bu konuda yaşadıkları sıkıntıların farkındayız. Bununla ilgili Muğla Büyükşehir Belediyesinin de çalışmaları sonucunda, farklı alternatiflerle toplu taşıma imkânı, daha da genişletilmeye başladı. Biz de Bodrum Ticaret Odası olarak gelişmeleri takip ediyoruz. Bu sayımızda  deniz yolunun turizmdeki yeri ve önemi konusunda sektör temsilcilerimizin görüşlerini bulabileceksiniz.

Yarımadamızı diğer turizm kentlerinden ayıran önemli bir özelliği, kendine özgü mimari yapısıdır. Başka şehirlerde bile Bodrum mimarisi tarzında yapılmış sitelerin reklamlarını görmekteyiz. Bu kadar kendine has özellikleri olan yapılarımızın ise yavaş yavaş yerini farklı modern yapılarla yer değiştirmekte olduğunu görmek bizleri üzmekte. Bodrum'a has mimari özellikleri taşımayan yapılaşmalar giderek artarak aslından, kendi öz değerlerine yabancılaşan bir Bodrum olma yolunda ilerlemeye başlamıştır. Yerel değerleri koruma adına bu kadar çok çalışırken, yapılaşma konusunda yaptırımların daha özenli olmasını hep dile getirdik.

Yarımadamızı farklı kılan diğer bir noktamız ise farklı doku, tat ve kokusu ile “Bodrum Mandalinası”dır. Geçmiş yıllarda Bodrumlu halkın geçim kaynağı olan ve birçoğumuzun bu sayede okuyup, ev kurduğu önemli bir değeridir, Bodrum Mandalinası. Bu yerel değerimiz, turizmin gelişmesiyle eski önemini kaybetmeye başlarken, Odamız liderliğinde birçok kurum-kuruluşun da desteği ile “Bodrum Mandalina”mızın yeniden eski önemine kavuşması ve vefa borcumuzu ödemek için bir dizi faaliyetler gerçekleştirdik. Dergimizin sayfalarında bu konuda geçmişten günümüze “Bodrum Mandalina”mızın serüvenini sizlerle paylaşacağız. “Yerelliğin Dünya ile Buluşması” sloganıyla kendisine has özellikleri olan ürünlerin korunarak gelecek nesillere aktarılması amacıyla, Bodrum Mandalinasının isim hakkını koruma altına alarak yerel değerimizi yaşatmak için coğrafi işareti tescili yapılmıştır. Geldiğimiz süre içinde yaratılan farkındalıkla artık Bodrum Mandalinası değerini arttırarak, kalitesiyle ön planda olmaya başlamış ve ürün yelpazesini genişletmiştir. Ürünler; Mandalina Gazozu, Lokumu, Kolonyası, Çikolatası ve Dondurması olarak çeşitlenmeye devam ediyor.

Odamızın 2015-2017 BODTO Stratejik Planı, yoğun çalışmalar sonucunda hazırlanarak gün yüzüne çıkmıştır. Yukarıda bahsettiğim tüm konular, bu planların bir bileşenidir. Gelişen ve değişen zamana göre hazırlanan bu plan ile BODTO, yeni vizyon ve misyonlarıyla çalışmalarına devam ediyor. Planlı ve sistematik çalışmanın sonuçlarını her zaman olumlu olarak alan bir oda olarak, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmaya çalışıyoruz. Hizmet kalitesini korumak, geliştirmek ve yenilemek için çalışmalarımıza 2015 yılında da devam edeceğiz.

Ticaret Odası olarak üyelerimizden ve Bodrumu tercih eden ziyaretçilerimizden gelen her türlü paylaşımı gerekli mercilere taşıyıp, çözüm önerileri sunmaya çalışıyoruz. İşletmecilerimizin, girişimcilerimizin her zaman yanında, yol göstericileri olduk ve olmaya da devam edeceğiz.

Birlikte hareket etmek, her zaman pozitif rüzgâr estirerek; herkesin rahat, huzurlu nefes almasını sağlar. Ortak verilen kararlar başarıya götürür. 2015 yılında da yapacağımız tüm çalışmaların temeli Bodrum için, Bodrumlular için ve Bodrum'dan ekmeğini kazanan işletmecilerimiz için fayda sağlayan nitelikte olmaya devam edecektir.

Geleceği oluşturacak her yeni günün bir önceki günden daha güzel geçmesi temennisi ve yeni yılda tüm üyelerimizin çalışmalarında olumlu sonuçlar almaları dileğiyle…

 

Saygılarımla,

 

Mahmut S.KOCADON

Yönetim Kurulu Başkanı

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI