Mahmut Serdar KOCADON
12 Ay Nitelikli Turistle Turizm
30 Mart 2018 Cuma

Değerli Üyelerimiz,

2018 yılının tüm üyelerimize ve Bodrum"umuza güzellikler getirmesini diliyorum.

“12 ay nitelikli turistle turizm” hedefimizin gerçekleştirilebilmesi, Bodrum"da uygulanmakta olan tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin yenilikçi ve değişikleri içinde barındıran, kapsamlı ve katılımcı turizm hedefi ve eylem planıyla benimsenmesi öncelikli stratejimizdir.

Bu kapsamda tüm Bodrumlu sivil toplum kuruluşlarımız, işletmelerimiz, Bodrum"da yaşayan herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır.

Odamızın önderliğinde kurulan Bodrum Tanıtma Vakfımız ile yurtdışı tanıtım faaliyetlerimizi tek elden ve çok yönlü olarak yürütmekteyiz.

Rekabet edilebilirliği arttırabilmek için turistik ürünleri tanıtmamız önemlidir. Ancak tanıtım stratejisini belirlerken hedef pazara yönelik bir algı stratejisi oluşturmak gerekir. Bu algı ile verilecek mesaj çok önemlidir. Biz Bodrum"dan bu mesajı ziyaretçilerimize doğru bir şekilde güvenlik ve mutluluk vaadiyle iletmekteyiz.

Yıllık turizm verilerimize bakarsak, 2016 yılına göre 2017 yılında havalimanından 483.431 yabancı ziyaretçi girişi olmuş, deniz yolu ile birlikte toplam 780.699 ziyaretçiyle bir önceki yıla göre %5,13 artış yaşandı.

2018 yılından beklentilerimiz ise daha umut verici olmalı.

Her ne kadar ulusal ve uluslararası piyasalarda bir takım yaşanan belirsizlik ortamı yatırımcıları ve ticaret ortamını etkilese de 2018"in ilk fuarlarından gelen tepkilere göre Bodrum"un farklı ve alternatif pazarlarda tanıtımının artırılmasıyla 2018 yılı turizm açısından daha olumlu geçecek.

Bodrum özelinde düşündüğümüzde turizm sezonumuzun iyi geçmesi diğer tüm sektörlerimizi de etkileyeceği için umutla planlı çalışmalıyız.

Değerli dostlar, 2014-2017 yılları arası uyguladığımız planı tamamlamış bulunuyoruz. Bu 87.sayımız içeriğinde planın sonuçlarına yer verdik. Bu planın yürütülmesinde katkı veren değerli Meclis üyelerimiz başta olmak üzere komite üyelerimize, Genel Sekreterimiz Sn. Prof. Dr. Fuat Önder'e ve personelimize teşekkürlerimi sunarım.

En derin sevgi ve saygılarımla,

 

 

Mahmut S. KOCADON

Yönetim Kurulu Başkanı

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI