Mahmut Serdar KOCADON
Bodrum Yat Festivali
20 Aralık 2010 Pazartesi

Sevgili Bodrumlular
Değerli BODTO Üyeleri

Bodrum yarımadası yılda 1.200.000 yabancı ve milyonlarca yerli turisti ağırlamaktadır. Bu misafirlerimizin harcama kapasitesi en yüksek olanlarının tercih ettiği alan ise deniz turizmidir. Bu sebepten dolayı Bodrum Ticaret Odası olarak bu sektörü çok önemsiyor ve yıllardır süregelen desteklerimize bir yenisini ekliyoruz. Gelecekte, dünyadaki örneklerini aratmayacak güzellik ve nitelikte bir organizasyon olacağına inandığımız Bodrum Yat Festivali'ni Bodrum'un kalbinde, Bodrum Limanı'nda düzenliyoruz. Bodrum'un dünyada övünç kaynağı olan yatlarını burada deniz üstünde sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Sektörün tüm taraflarını bir araya getirerek, bu sektörü gelecekte daha büyük başarılara imza atabilecek bir yapıya kavuşturmak için çalışıyoruz. Devlet, yerel yönetim ve sektör temsilcileri birlikte çalışmalı ve sektörün önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Yeni bağlama alanları, yeni marinalar kurulmalı, tersanelerin fiziki şartları iyileştirilmeli, eğitim, pazarlama ve AR-GE konularında ilerleme sağlanmalıdır. Bu sayede sektör gelirleri büyük ölçüde artacaktır.

Bu festivalin başarılı olması ve deniz turizmi sektörüne ve Bodrum turizmine katkı sağlaması için tüm gücümüzle çalışıyoruz ve inanıyoruz ki bu festival de bir gün Bodrum gibi bir marka olacaktır.

Bu festival kapsamında Bodrum'da bir ilki daha başlatıyoruz. Bodrum model tekne müzesinin ilk temellerini burada atıyoruz. Müzemizin küçük bir örneğini beğeninize sunuyoruz. Müzede sergilenen tüm teknelerin Bodrum'da bir hikayesi var. Tamamı zamanında Bodrum'da ya balıkçı teknesi, ya sünger teknesi, trol, gangava ya da yolcu teknesi olarak hizmet vermiş gerçek teknelerdir. Hiç biri hayal ürünü değildir ve görünce hepinizin hayallerini harekete geçireceklerdir.

Bugün limanda bulunan muhteşem Bodrum yatlarının temelleri bu kayıklarla atılmıştır. Bu müzenin başka bir özelliği de başta Sayın Valimiz ve İl Özel İdaresi olmak üzere Bodrum sivil toplum örgütlerinin birlikteliğiyle gerçekleşmesidir.

Bundan dolayı müze projemizi destekleyen başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm destekçilerimize teşekkür ediyoruz.

Bodrum Ticaret Odası olarak festival projemizi destekleyen tüm kurum ve kuruluşlara, ayrıca projemize inanarak stant açan, teknelerini getiren tüm  katılımcılara huzurunuzda teşekkürü bir borç biliyorum. Bu festival, kurumların Bodrum'da birlikte çalışarak neler başarabileceğinin en önemli örneği olacaktır.

Değerli BODTO Üyeleri ve Sevgili Bodrumlular açılışta bulunarak Bodrum turizmine verdiğiniz destek bizlere onur verdi. Bodrum yat festivalinin hayırlı olmasını diler, katılımınız için teşekkür ederim.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI