Mahmut Serdar KOCADON
BODTO en yüksek puanla belgesini yeniledi
25 Mart 2014 Salı

 

Sevgili BODTO üyeleri, çok kıymetli Bodrumlular,

Bodrum Ticaret Odası bir masa bir sandalye ile kurulduğu 1977'den bu günlere geldik. İlk kuruluşunda bir personel ile 25-30 üyeye hizmet veren Bodrum Ticaret Odası bugün altı bini aşan üyeye hizmet vermektedir. 2014 yılında da da büyük bir gurur ile söylüyoruz ki; Türkiye'nin 365 odası içinde, akredite olan ilk 10 oda arasındayız. Üstelik bu sene en yüksek puanla akreditasyonu yenileyen oda BODTO oldu.

 

BODTO, 2007 yılından beri TOBB'nin akredite odasıdır. Akreditasyon kısaca; kabul görmüş kriterlere göre hizmet sunma, yapılan işte yetkinliğin ispat edilmesi olarak açıklanabilir. Akredite Oda olmakta şu anlama gelmektedir; Avrupa birliğindeki odalar nasıl hizmet veriyor ise Bodrum Ticaret Odası da aynı hizmeti vermektedir. Bu hizmetler bir standart çerçevesinde ölçülür, TOBB tarafından denetlenir ve denetim sonuçları Akreditasyon kurulunca incelenerek, 3 yıllığına belge verilmektedir. 2005 yılında başlamış olduğumuz kalite çalışmaları 2006 yılında TSE tarafından ISO belgemizin alınması ve TOBB tarafından da 4.dönemde akredite oda olmamızla sonuçlanmıştır. Odamız A seviyesindedir. Bu seviye içinde bugüne kadar 29 defa denetim yapıldı. TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da oldukça dikkat çekici bir tanımlaması var. Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu, “Akredite olan oda/borsaların, 5 yıldızlı oda/borsa sayılacağını ve bu belge, Londra'da, Paris'te, Berlin'de oda/borsa üyeleri hangi hizmeti alıyorsa, bizim odalarımızda da üyelerimizin aynı kalitede hizmet alacağının garantisidir” şeklinde ifade ediyor.

 

Bu günlere gelebilmek için çok çalıştık. Üyelerimize kaliteli hizmet verebilmek, bu seviyeye gelmek için hep beraber, çok çalıştık, uzun mesailer harcadık. Bu başarıda kurulduğu günden bu yana görev yapan başkanlarımızın, meclis üyelerimizin ve üyelerimizin büyük emekleri ve destekleri vardır.

 

Diğer yandan BODTO olarak eğitimde de marka olmayı hedefliyoruz. Bizler göreve geldiğimiz 2005 yılından itibaren Bodrum'a hizmet etmek için hızla çalışmalara başladık. Bodrum Yarımadası'nın gelişimine yön veren, üyelerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilen, modern çağa uygun, çağdaş ve modern Bodrum hedefiyle hizmetler üretiyoruz. Yarımada'nın nimetlerinden faydalanırken sahip olduğu değerleri de korumak istiyoruz. Ekonomik olarak küresel düşünürken yerele de güç katarak çalışmalar yapmaya özen gösteriyoruz. Geçtiğimiz ay yine bir ilki gerçekleştirmenin ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin Bodrum'a verdiği önemin göstergesi olarak bu çalışmayı birlikte yapıyor olmanın gururunu yaşamaktayız. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin girişimiyle yaptığımız iş birliğinin temeli 25 Aralık 2010 yılında gerçekleşmişti. Bodrum'un tüm sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek Bodrum'un üniversiteden ne isteyeceğini karar vermek için bir toplantı yapmıştık. Bu toplantının sonucunda "Sürekli Yaşam ve Eğitim Merkezi" projesi gündeme gelmişti. Açılışını yaptığımız eğitim merkeziyle, Bodrum'un kaliteli hizmet alt yapısı güçlendirilerek, Bodrum'un eğitimde de bir marka olmasını sağlamak büyük hedefimizdir. Oluşturduğumuz bu merkez, üniversite, özel sektör ve kamu işbirliğinin en güzel örneği olarak Bodrum'un ekonomik ve sosyal hayatını etkileyecek niteliktedir.

 

Önümüzdeki dönemlerde yeni yönetim kurulumuz ve meclis üyelerimiz ile bir çok projeyi başarı ile hayata geçireceğiz. Meslek komitelerimiz oldukça verimli çalışmalar yapıyorlar, yeni projeler üretiyorlar. 

 

Saygı ve Sevgilerimle

Mahmut S.KOCADON

Yönetim Kurulu Başkanı

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI