Mahmut Serdar KOCADON
2019'DAN UMUTLUYUZ
01 Şubat 2019 Cuma

Birçok başarılı çalışma ile geride bıraktığımız bir yıl içerisinde Odamız hedeflediği yurt içi fuarlara katılım sağlamış ve kurucuları arasında yer aldığı Bodrum Tanıtma Vakfı’nın (BOTAV) yurt dışı fuar katılımlarına da destek sağlamıştır.

2018 yılı turizm verilerine bakacak olursak, 2018 yılı Ocak- Kasım Ayı Muğla ili hudut kapılarından ülkemize giriş yapan turist sayısında artış yaşanmıştır. Çoğunluğu yabancı turistlerin oluşturduğu ülkeler arasında en fazla turist sayısına İngiltere sahiptir. Ardından Rusya Federasyonu, Almanya, Ukrayna ve Polonya gelmektedir.

Bodrum-Milas havalimanı girişlerine bakacak olursak ise, 2017 yılına oranla 2018 Yılı Kasım sonu itibari ile Milas-Bodrum Havalimanı dış hatlar terminaline gelen ziyaretçi sayısında %61.61 artış söz konusudur.

2017 Yılına göre Denizyolu ile Bodrum limanlarına gelen ziyaretçi sayısında ise 40.920 kişilik artış yaşanmıştır. İlçemizi tercih eden ilk 5 ülke, İngiltere, Rusya, Polonya, Almanya ve Hollanda şeklindedir.

2017 yılında etkilerini yaşamaya başladığımız 2018 yılında ülke genelinde etkilerini hissetmeye başladığımız krizden Bodrum ekonomisinin çıkış yolu turizm sektörümüzden geçmektedir.

Biliyoruz ki krizi fırsata çevirmek, yurtdışı tanıtımları ve dış ilişkilerimizde iyi ilişkiler Bodrum turizmini geliştirecektir.

Ekonomik sıkıntıların Bodrum’da turizm sektörümüzün canlanması ile yukarıya doğru ivme kazanarak çözüleceğine inanıyoruz.

Önümüzdeki sezonda da yılmadan, kalitemizden ödün vermeden hep birlikte çalışmaya devam etmeliyiz. Unutmamalıyız ki turizm ile uğraşan herkes aynı zamanda ülkemizi ve yöremizi temsil etmektedir bu nedenle özverili olmamız gerekir.

2019 yılında turist sayılarında yaşanan bu artışların sürmesini umarak ve bununla birlikte nitelikli turist sayısında artışın önemli olduğunu vurgulayarak, güzel bir turizm sezonu geçirmemizi, 2019 yılının ülkemize, üyelerimize ve Bodrum halkına sağlık, başarı ve bol kazanç getirmesini diliyorum.

 

En derin sevgi ve saygılarımla.

 

Mahmut Serdar Kocadon

Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI