Mahmut Serdar KOCADON
Bodrum’un ekonomik ve sosyal hayatı
25 Kasım 2016 Cuma

Değerli Üyelerimiz,

Bodrum"un ekonomik ve sosyal hayatı ile gündemi takip eden konularıyla Bodrum Mavi Dergisi bir yaşam dergisi olarak, başta üyelerimiz olmak üzere herkes tarafından beğenilen yayınların başında gelmektedir. Dergimiz bu sayıyla beraber 11. yılında 81. sayısını yayınlamaktadır.

Dergide işlediğimiz birçok konuyla, gündemi belirleyen ve çeşitli görüşleri ortaya çıkaran haberlerimizle üyelerimizi bilgilendirmek amacındayız. Bu sayımızda ise bugüne kadar yaptığımız stratejik planların sonuçlarını da içerecek şekilde  “Bodrum Ticaret Odası üyeleri için, Yarımada için, bulunduğu bölge için neler yaptı?” sorusunun cevaplarını bulabilir, üyelerimizin ve bölgemizin sorunlarının çözümü için yaptığımız lobi çalışmalarının özetini bu sayımızda okuyabilirsiniz.

Lobi faaliyetinin ne anlama geldiğini biraz açarsak; karar vericileri doğrudan doğruya etkileme faaliyeti ve dolaylı etkileme faaliyeti şeklinde olmaktadır. Lobicilik, bilimsel araştırmalara ve istatistiklere bağlı olarak yapılmalıdır. Lobi yapanlar, bu bilimsel verileri bir dosya şeklinde ya da bir sunumla karar vericilerle paylaşarak ikna etmeye çalışır.

Yaptığımız birçok lobi faaliyetine bir örnek olarak “uçak sefer sayılarının arttırılması” için yaptığımız çalışmaları bir yazıyla sizlerle paylaştım. Dergi içeriğinde okuyabilirsiniz…

Turizm geçmişimiz, turizm bizim geleceğimizdir!

Bodrum Ticaret Odası her zaman gündemi takip eden, ihtiyaçları ve sorunları çözmek için çalışan bir kurum olmuştur. 2016 yılı başından bu yana ulusal ve bölgesel birçok ekonomik değerlendirmelerde bulunduk. Bu değerlendirmeler reel piyasayı hareketlendirip, umutsuzluğa ve belirsizliğe engel olacak algıda olmuştur.

2015 yılı ekonomi ve Bodrum açısından zor bir yıl diyorduk, 2016 yılında daha fazla ve daha nitelikli turist için pek çok çalışmayı yürütmüştük ki, 2016 yılı 2015 yılına göre daha da zor geçiyor.

Uluslararası ve ulusal güvenliğin daha çok öne çıktığı bu yıl bize öncelikle geleceğimiz için daha çok çalışmamızı ve birlikte bir irade oluşturarak yol almamız gerektiğini bir kez daha gösterdi.

Sizlerle bazı istatistiki verileri paylaşmak istiyorum;

Bodrum genelinde yıllar itibariyle en çok yabancı ziyaretçinin giriş yaptığı yıl 2012 olurken; 2015 yılında 2012 yılına göre; %13,18"lik düşüş yaşanmıştır.

Gelen yabancı ziyaretçilere bakarsak, 2014"ün ilk 7 ayında 704.560, 2015"in ilk 7 ayında 656.772, 2016 ilk 7 ayında ise 391.449 ziyaretçi Bodrum"a geldi.

Yapılan toplantılar, görüşmeler, hazırlanan raporlarla işletmelerin mali kayıplarını inceledik, sektörlerin ihtiyacı olan desteklerin kamu politikası olarak yasalaşması için çalışmalar sürerken, Odamızı takip ederek, tüm güncel konulardan haberdar olabilirsiniz.

Bu zor günlerde daha çok ve birlikte çalışmamız gerektiğinin bir kez daha altını çizmek istiyorum. Ekonomimizi ileriye taşımak, dirayet, gayret ve azim ile gerçekleşecektir. BODTO olarak olağan üstü günlerde de olağan üstü çalışarak yolumuza devam ediyoruz. Nereden gelirse gelsin, insanlık dışı terör saldırılarını lanetliyoruz.

Son günlerde oluşan güncel siyasi gelişmelerin, uluslararası boyutta hızlıca etkilerini görerek, yılın kalan dönemi için daha hareketli bir sezon olmasını diliyorum. Gönlümüz zengin, emeğimiz ve kazancımız bereketli, milletimizin birlik ve beraberliği daim olsun...

Yaşayacağımız Kurban Bayramı tatilinin de başta iç turizm açısından üyelerimizi memnun edecek şekilde geçmesini diler, Tüm Bodrumluların Bayramını kutlarım.

Saygılarımla,

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI