Mahmut Serdar KOCADON
Muğla olarak ülkemizin ekonomik haritasının neresindeyiz?
01 Haziran 2010 Salı

Sevgili Bodrumlular,

Değerli Üyelerimiz,

 

10 Nisan 2010 günü Kadıkalesi Paloma Yasmin Resort otelinde yapılan 2007 - 2008 yılları Muğla İli Vergi Ödül Töreni'nde yapmış olduğum konuşmayı bu sayıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

"Değerli konuklar,

Muğla İli Ticaret Odaları, Ticaret ve Sanayi Odaları ve Deniz Ticaret odaları tarafından gerçekleştirilen 2007-2008 yılı vergi Ödül Törenine hoş geldiniz.

Değerli Konuklar,

Gururla ifade etmek isterim ki, bugün yaptığımız 3. ödül töreninin en büyük özelliği Türkiye'deki bir ilin tüm odalarının bir araya gelerek ortak ödül töreni yapmasıdır.

Üç yıl önce yapmaya başladığımız ortak ödül töreni bugün birçok ile örnek olmuş ve uygulanmaya başlanmıştır.

Bize bu törenlerimizde her türlü desteği veren ve her ödül törenimize katılarak bizi onurlandıran Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanımıza Muğla Odaları adına teşekkür ederim.

 

Bugün çok anlamlı bir gün!

Vergi vermenin çok onurlu bir erdem ve görev olduğunun bilincinde olan biz tüccarlar bir araya geldik. İçimizden vergi vermede en önde olanları onurlandırmanın gururunu yaşıyoruz. Bu vesile ile üyelerimizi tebrik ederim.

 

Değerli Konuklar,

Muğla olarak ülkemizin ekonomik haritasının neresindeyiz? Birkaç noktaya dikkatinizi çekmek isterim.

1. Turizm'de ülkemizin Antalya ve İstanbul'dan sonra 3. büyük İliyiz.

2. Kültür balıkçılığında Türkiye 1.siyiz.

3. Dünyaca ünlü “mavi Yolculuğumuzla” deniz turizminde 1.yiz.

4. Bal üretiminde Türkiye 1.siyiz

5. Yat çekek ve marinalar bağlama kapasitesinde Türkiye 1. siyiz.

6. Ahşap yat üretiminde Türkiye 1.siyiz.

7. Mermer üretiminde Türkiye 2. siyiz

8. Üretilen tarımsal ürün çeşitliliğinde Türkiye 1. siyiz,

9. Dünyanın yedi harikasından bir tanesi olan Maussolleion, Muğla sınırları içerisinde Bodrum da bulunmaktadır.

 

Görüldüğü gibi Muğla ilimiz ve ilçelerimiz magazin basınında yansıtılan imajdan farklı olarak çok çeşitli ekonomik ve kültürel zenginlikleri barındıran, ülkemize ciddi ekonomik katkıları olan bir ilimizdir.

 

2008 yılında Muğla ilinde Vergi dışı gelirler dahil olmak üzere tahakkuk rakamı 1 milyar 461 milyon iken 2009 yılı Kamu yatırımlarından ilimiz 237 milyon TL pay almıştır. Oranın 1/6 olduğunun altını çizmek isterim.

Muğla, ülke ekonomisine bu kadar önemli katkı yaparken devlet yatırımları bunun gerisinde kalmaktadır.

Bunun yanında bölgemize verilen ödenekler kış nüfusuna göre hesaplanmakta fakat turizm sezonunda hizmet verdiğimiz kişi sayısı bunun kat kat üstüne çıkmaktadır.

 

İlimizdeki her 11 kişiden biri vergi mükellefidir. Muğla Vergi dairesine kayıtlı 73 binden fazla Vergi mükellefinin yanı sıra diğer illere kayıtlı binlerce işletmenin bulunduğu ve girişimciliğin böylesine yaygın olduğu Muğla'da;

Başta turizm sektörü olmak üzere, devletin yapacağı yatırımlar ve vereceği teşviklerle, özelliklede kadın ve genç girişimcilerimize sağlanacak desteklerle, çok kısa zamanda ülke ekonomimize ve istihdamına katkılarımız hızla artacaktır.

 

Bu nedenle yöremize yapılan yatırımların ve teşviklerin, ülke ekonomisine olan katkımızla ve hizmet verdiğimiz yaz nüfusuyla orantılı olmasını istiyoruz.

Bölgemiz, doğal ve tarihsel zenginlikleriyle, iklimi ve insanı ile dünyanın en nadide yörelerinden biridir. Binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapması bunun en önemli ispatıdır.

Biz ve bizden sonraki nesillerimizin en önemli sorumluluğu buna sahip çıkmaktır.

 

Bu arada kardeş ülke Cezayir'in İstanbul Başkonsolosu Raşidh Meddah bu toplantıda bizi onurlandırmıştır. Muğla ili olarak gelişen Türkiye-Cezayir kardeşliğinin sağlam unsurlarından biri olmak iddiasındayız.

Muğla tüccarları olarak kendilerini aramızda görmekten çok memnun olduğumuzu ifade eder evinize hoş geldiniz diyorum.

 

Değerli Misafirler,

Ulu Önderimiz Atatürk'ün şu sözlerini hatırlatarak devam etmek istiyorum.

“Tüccar milletin emeğini, üretimini kıymetlendirmek için eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır”.

Böylesine zor koşullarda katma değer, istihdam ve üretim yapmak için gecesini gündüzüne katarak, büyük mücadeleler vererek ülke ekonomisine katkıda bulunan tüm girişimcilerimizi kutluyoruz.

Birazdan ticari yaşamın parlayan yıldızlarını göreceğiz. Vergi rekortmenlerimiz ödüllerini fazlasıyla hak ettiler. Ödüllerinin onlara çalışmalarında şevk ve heyecan vermesini ve başarılarının her yıl artarak devamını temenni ediyorum.

 

Sayın Muğla Vergi Dairesi Başkanımıza ve onun şahsında ilimizdeki tüm vergi dairelerinin personellerine de özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederim. Değerli misafirlerimiz bu özel günde bizleri onurlandırdığınız için teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.”

 

Ayrıca bu organizasyonun gerçekleşmesinde katkıları olan ve özverili çalışmalarından ötürü Bodrum Ticaret Odası'nın tüm çalışanlarına da burada bir kez daha teşekkür ederim."

 

Saygılarımla.