Mahmut Serdar KOCADON
2011 Turizm Sezonu
30 Mayıs 2011 Pazartesi

Sevgili Bodrumlular,
Yaz sezonuyla birlikte Bodrum'daki hareketlilik de başladı. Ekonomik krize kış mevsiminde yaşanan yoğun yağmurların getirdiği sel felaketi de eklenince özellikle turizmle uğraşan işletmelerimiz büyük zarar gördü. Bodrum Ticaret Odası'nın Bankalar ile yaptığı anlaşmalarla uygun kredi alma imkanına kavuşan üyelerimiz felaketin yaralarını biraz da olsa sarabildi.

Bir yandan dünyada yaşanan küresel krizin etkilerini yoğun bir şekilde yaşayan ülkelerin elinde bulunan turizm potansiyeli Türkiye'ye doğru kayarken Ortadoğu'da yaşanan kaos hepimizi üzse de Türk turizmine olumlu etki yapacak gibi görünüyor. Rotasında Mısır olan Kurvaziyerlerin yönlerini Türkiye'ye çevirmeleri de sevindirici bir durum. Bodrum'daki gemi yanaşma iskelesinin iskele boyunun uzatılması da önümüzdeki günler için bu kurvaziyerlerin limanımıza uğrayacağı sinyalini verirken, 12 Haziran seçimleri ve turizm sezonunun tam ortasına denk gelen Ramazan'ın iç pazarda gecikmelere veya aksamalara neden olacağını düşündürüyor.

Sevgili BODTO üyeleri,
Bodrum'da yaz turizmi olduğu kadar kış turizminin gelişmesi için de çalışmalar yapıyor, Bodrum'un tanıtımı için her türlü fırsatı sonuna kadar değerlendiriyoruz. 2011 yılında Bodrum'un tanıtımı için BOYTAV'la birlikte Ocak ayında Utrecht Turizm Fuarı ve Düsseldorf Boot Fuarına, Şubat ayında Brüksel Turizm Fuarı, İstanbul Emitt Turizm ve Seyahat Fuarı, Kopenhag Ferie Turizm Fuarına, Mart ayında ITB Berlin Turizm Fuarı, Moskova Turizm Fuarı, Ukrayna Turizm Fuarı, Romanya  TTR Turizm Fuarına ve Nisan ayında da Beyaz Rusya'da gerekleştirilen Minsk Turizm Fuarı ve Kazakistan Alma Ata'da gerçekleştirilen KITF Turizm ve Seyahat fuarlarına katıldık. Bu fuarlarda Bodrum'un kültürünü, özgün değerlerini ve tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtmaya çalıştık. Önümüzdeki günlerde Klasik Otomobil Kulübüyle birlikte Bodrum'da geleneksel hale getirmeyi düşündüğümüz 14. Tarihi Batı Anadolu Bodrum Klasik Otomobil Rallisini gerçekleştireceğiz.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte Bodrum'da evi bulunan Siyasetçi, İş Adamı, Sanatçı, Gazetecilerin katılımıyla geçtiğimiz sene dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz ve geleneksel hale gelen “Ünlüler Yemeği'ni Temmuz ayının sonunda gerçekleştireceğiz.

Bodrum Belediyesi ile birlikte organizasyonunu yaptığımız ve Muğla Valiliği, Muğla İl Genel Meclisi, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Deniz Ticaret Odası ve Denizciler Derneği'nin desteğiyle hazırlanan Bodrum Deniz Müzesini hayata geçiriyoruz. İlk olarak 2010 yılında gerçekleştirilen Bodrum Yacht Festivalinde tanıtımını yaptığımız ve daha sonra İzmir Travel Turkey, İstanbul Avrasya Boat Show, Ankara TBMM ve İzmir EBSO'da sergilediğimiz Model tekne müzesinin tanıtım sergisi oldukça büyük ilgi gördü. Bodrum'un lokomotifi sayılan Denizcilik sektörünün geçmişten günümüze hem model teknelerle hem de yazı ve fotoğraflarla tanıtılacağı bu müzenin Bodrum tanıtımına büyük katkısı olacağını düşünüyoruz. Bodrum Belediyesine ait olan Bedesten'i Müze için veren ve Belediye çalışanlarının olağanüstü çalışmaları sayesinde çok kısa bir sürede hazırlanan Bedesten için Bodrum Belediyesine ayrıca teşekkür ediyoruz.

Yine geleneksel hale getirme çabasında olduğumuz ve bu yıl ikincisini gerçekleştireceğimiz Bodrum Yat Festivali Ekim ayında ikinci kez Bodrum'da gerçekleştirilecek.
Tüm bunların yanında üyelerimiz ve personeli için düzenlediğimiz toplantılar, etkinlikler ve eğitim seminerleri de sizlerden gelen istekler doğrultusunda devam edecek.

2011 Turizm sezonunun hepinize hayırlı olmasını dilerim.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI