Mahmut Serdar KOCADON
Bodrum Mavi 10. Yılında
15 Eylül 2015 Salı

Dergimizin 10. Yılında 76. sayısı ile sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Odamız üyelerine etkin ve doğru şekilde BODTO ve sektörel haberleri sunabildiğimiz iletişim kanalımız Bodrum mavi dergisi artık, tüm kurum ve kuruluşlar tarafından ilgi ile takip edilen ve kaynakça haline gelen bir yayın oldu. Bu yolculuğumuzda emeği ve desteği olan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.

BODTO olarak, Bodrum"un mevcut marka algısını her alanda sürdürebilir kılma hedefiyle, 2015 yılı boyunca turizmin sürdürülebilir olması için çalışmalar yapmaktayız. Gelişen durum ve olaylar karşısında doğru adımlar atılması için yönlendirici konumumuz kamuoyu oluşturulması açısından önemlidir.

Hepimizin bildiği gibi, turizmi iç ve dış birçok değişken etkilemektedir. 2014 yılında başlayan küresel ekonomik dalgalanmalar, komşularımızda süren ve ülke olarak taraf olduğumuz siyasi koşullar nedeniyle 2015 yılı turizm sektöründe tedirgin bir şekilde başladı.

Bizler sektör temsilcileri olarak, sektörde yaşanan bu olayların atlatılması için başta yerel halk ve işletmelerimizle daha temkinli bir yaklaşım izledik. Ancak uluslararası ekonomi ve dış siyasi konularında yaşanan hareketlilik başta yurtdışından gelen ziyaretçilerimizi etkiledi.

Haziran"da gerçekleşen genel seçimler sonrasında, siyasi yapının kurulamamış olması ise, ülkemizi tercih edecek ziyaretçileri olumsuz etkilemektedir.

Bölgemizde ise sınır komşularımızdan gelen halkın Avrupa"ya ulaşma konusunda Bodrum"u geçiş noktası olarak kullanmak istemesi birçok olumsuz yaratmaktadır

Tüm bu konular devam ederken, Bodrum"a yerli ziyaretçilerimizin ilgisi geçmiş yıllarda olduğu gibi devam etmektedir. Bu nedenle Bodrum"u tercih eden tüm vatandaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Okulların kapanışı ve Ramazan Bayramı ile hız kazanan iç turizm faaliyetleri, okulların açılması ile azalacaktır.

 

Bodrum Ticaret Odası olarak, başta Valilik ve TOBB, Milli Eğitim Bakanlığı"na yaptığımız girişimlerde, 2015-2016 eğitim döneminin Kurban Bayramı sonrasında başlamasını, gelecek yıllar için ise, takvimin mayıs-eylül aylarını kapsamasını talep ettik.

 

Yıllar itibariyle öğrenci ve öğretmen sayıları giderek artmaktadır. Yaklaşık 24 milyon civarındaki öğrenci ve öğretmeni ve ailelerini ortak paydada buluşturduğumuzda turizm faaliyetinden etkilenen kitlenin sayısı da artmaktadır. Bu da bölgemizde ve turizm sektöründe ekonomik sürdürülebilirliği ve yerel refahı artıracaktır.

 

Sonuç olarak, ülkemizdeki en önemli istihdam alanlarından biri olan turizm sektörüdür. Turizm sektöründe sezonun uzaması ile hem bölgemizin hem de ülkemizin istihdam kapasitesi artacak, sektörde süreklilik sağlanarak gelirler artacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI