Mahmut Serdar KOCADON
BODTO ve TOBB Seçimleri
04 Eylül 2013 Çarşamba

Sevgili BODTO üyeleri, çok kıymetli Bodrumlular

Bildiğiniz gibi 12 Mayıs'ta Bodrum Ticaret Odası seçimleri demokratik bir ortamda yapılan bir yarış ile gerçekleşti. Oldukça hareketli günler yaşadık hatırlarsanız.  Ağustosun başında da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği seçimleri yapıldı. BODTO olarak bizde TOBB'un 69.Genel Kuruluna katıldık. 81 il 160 ilçeden özel sektörü temsil eden, Türkiye'deki 1,5 milyon müteşebbis oradaydı. Oda ve Borsalara bağlı tüccarlar yaklaşık 14 milyon kişiye istihdam sağlamakta ve milli gelirin yüzde 25'ini üreterek ülke ekonomisine 500 milyar doları aşan bir ekonomik katkı vermektedir. BODTO üyeleri de Türkiye ekonomisine önemli oranda katkı sağlıyor. Geçtiğimiz yıl rakamlarına göre biz Bodrumlu tüccarlar da 3 milyar dolara yaklaşan bir katkı vermişiz. Bu Bodrum ve Bodrumlu tüccarlar için bir gurur kaynağıdır.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin genel kurulunda seçilen Ticaret Odaları Konseyinin ilk toplantısı, 2 Ağustos Cuma günü Ankara'da TOBB Genel Merkezi'nde yapıldı. Türkiye'nin ticari hayatında büyük önemi olan ticaret odalarımız bu konseyde temsil ediliyor. Ege Bölgesi 30 kişilik konseyde 13 üye ile temsil edilirken BODTO'da bu odaların arasında yer almakta. Bodrum'un bu şekilde etkin temsili de bizim için ayrıca önemli ve mutluluk verici.

2013 Turizm sezonu global kriz ve Ramazan'ın yaz aylarına denk gelmesi ile öngörüldüğü gibi düşük geçti. Büyük otellerde doluluk oranlarında çok düşüş gözlenmezken, orta ölçekli otellerde bu düşüş daha çok hissedildi. Edindiğimiz bilgilere göre Ramazan'da Yarımada bazında özellikle yerli turist de dahil sayısal bir düşme söz konusu değil. Ancak işletme maliyetlerinin yükselmesi ile azalan kar oranları, tüccarlarımızı olumsuz etkilediği de bir gerçek. Bodrum Türkiye'nin çok özel ve çok önemli bir turizm merkezi. Buradan yola çıkarak işletmelerimiz bunu çok fazla dikkate almadıklarını, özellikle konaklama sektöründe düşük fiyat dayatmalarına yenildiklerini düşünüyorum. Eğer bu sanal dayatmaların karşısında biraz daha dik durabilirsek, karlılık oranlarının biraz daha yükseleceğini, bir sonraki yıllarda da normal düzeyine gelebileceğini sanıyorum.

Bodrum'un en önemli sektörlerinden birisi olan Yat İmalat Sektörü, pazarlama stratejilerini yenileyerek canlanmaya doğru gidiyor. Global krizin etkisi ile büyük, lüks ve yüksek maliyetli tekneler yerine orta büyüklükte ve kısmen daha az maliyetli tekne üretimine yönelen işletmelere siparişler gelmeye başladı. Siparişleri tamamlayarak teslim edilen teknelerimizde var. Üstelik bu tekneler rekor denilebilecek kadar kısa bir zamanda üretilerek, taahhütler yerine getiriliyor. İnanıyorum önümüzdeki yıllarda imalat sektörü kendini toparlayarak Bodrum ekonomisine katkı vermeye devam edecek ve istihdam sağlayacak.

Bir konuya daha dikkat çekmek isterim; Bodrum iş dünyası artık kendi markasını da oluşturmaya başladı. Bir çok tüccarımız “Bodrum” markalı ürünler üretiyor, satıyor ve kazandığını da yine Bodrum'da yatırıma dönüştürüyor. Bu çok özlenen bir durumdur. Bodrum Guletleri, sandaletleri ile başlayan markalaşma, Mandalina Gazozu, mandalina kolonyası, lokumu gibi yerel ürünlerimizin endüstriyelleşmesi ile devam etti. Bununla beraber Bodrumlu tüccarlarımız Bodrum markalı endüstriyel ve evsel markalar yarattılar. Bu Bodrumlu tüccarların zekası ve çalışkanlığı sayesinde oldu. Artık Bodrum markalı bir çok ürün pazarda yer buluyor, tercih ediliyor.

Bodrum hepimizin güç birliği ile çok daha iyi seviyelere yükselecektir. Aydınlık bir gelecek bizi bekliyor.

Sevgi ve Saygılarımla
Mahmut S.Kocadon
Yönetim Kurulu Başkanı

TEBRİK
Ferit BÜYÜKGÜZEL
Başkanım Ben Ferit BÜYÜKGÜZEL Muğla/Fethiyeliyim. Ankara Ekonomi Bakanlığında Şef olarak Çalışmaktayım. Çalışmalarınızı takdirle takip ediyorum. Sizleri tebrik eder çalışmalarınızda başarılar dilerim. Ekonomi Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Ferit BÜYÜKGÜZEL 505 438 03 01 buyukguzelf@ekonomi.gov.tr
04 Eylül 2013 Çarşamba 16:09
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI