Mahmut Serdar KOCADON
Bodrum'da yeni bir dönem
05 Mayıs 2008 Pazartesi

Sevgili Bodrumlular

Bodrum ve Yarımada turizmde yeni sezonuna yeniliklerle başlıyor. Bir yılan hikayesine dönüşen yeni gemi yanaşma iskelemiz sonunda açıldı. Şimdilik her hafta perşembe günleri gelen yolcu gemisi şehrimize yaklaşık 1200 yolcu getiriyor. Çarşıda gözle görülür bir canlılık başladı. Edindiğimiz bilgilere göre sezon boyunca gelecek olan gemilerin sayısı 260'a, yolcu sayısı ise yüz binlere ulaşacağı bildirilmektedir. Gelir düzeyi yüksek turisti şehrimize getirecek olan bu gemiler sayesinde bu yıl çarşı esnafının yüzünün güleceğine inanıyoruz. Yine in-coming yapan acentelerden alınan bilgiler ise bu sezon Bodrum'a gelecek olan turist sayısında %20 bir artış görülmektedir.

Bütün bu olumlu gelişmeler gösteriyor ki, 2008 sezonu Bodrum ve Bodrum Yarımadası esnafı, tüccarı, otelcisi, acentecisi hasılı tüm Bodrumlular için daha bir verimli geçeceğini göstermektedir.

Bunların yanı sıra dövizdeki hafif artış da turizimciyi herhalde biraz rahatlatacak ve bittabii sevindirecek gibi görülmekte. Ancak özellikle gıda fiyatlardaki artışlar öyle tahmin ediyorumki maaliyetlerde yaratacağı artışlarla hem tüketiciyi hem de iş yerlerini biraz rahatsız edecek. Zira all inclusive çalışan oteller, acentelere fiyatlarını geçen sene vermiş olduklarından pazardaki yaklaşık %27'lik enflasyondan oldukça etkileneceklerdir.

Turizmde potansiyel artışı elbetteki beraberinde birçok olumsuzluğu da getirecek ve önümüze koyacak. Sezona girdik giriyoruz. Ancak görülen odur ki, bu yıl da yine Bodrum, eski Bodrum. Su, yol, kanalizasyon gibi üç büyük altyapı problemi hala olduğu gibi duruyor. Hiç bir rehabilite çalışması yapılmamış. Şehrin her köşesi şantiye görünümünde, yol kenarları inşaat malzemeleriyle dolu ve her taraf onların yarattığı tozdan topraktan geçilmiyor. Pejmürde bir bir turizm kenti. Bu mudur turizmde özlenen Bodrum? Bu görünüm yarım adanın her tarafında böyle.

Akdenizin turizm potansiyeli bizden çok daha fazla ülkelerine gitmeye gerek yok. Yanı aşımızdaki adalara gittiğinizde gördüğünüz düzen ve temizlik karşısında ezilmemek elde değil. Oysa onların hiç biri Bodrum'un sahip olduğu özelliklere sahip değil, eline su dahi dökemezler eskilerin deyimi ile.

Mart 2007'de “Vizyon 2023, Bodrum'da Yeniden Yapılanma ve Yeni Açılımlar” konulu sempozyumda ve akabindeki 15. sayımızdaki yazımda 16 yıl sonraki Bodrum'da özlediklerimi yazmıştım. Şimdi burada da yineliyorum ama artık 16 yıl sabretmeye takatim, takatimiz yok. Artık hemen istiyorum. Eğer gerçekten turizm yapmayı istiyorsak ve turizmden para kazanarak kalkınmağa niyetimiz varsa.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI