İlhan ERSAN
ÇALIŞMALARIMIZ ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR
01 Mart 2021 Pazartesi

Sevgili Bodrumlular ve Üyelerimiz,

Bodrum Mavi Dergimizin 98.sayısıyla 2021 yılına ve üyelerimize merhaba diyerek başlamak istiyorum.

2020 yılı tüm insanlık için bir değişim yılı oldu. Tüm dünya ülkeleri ciddi sınavlar verirken, ülkemiz de Mart ayından bu yana covid-19 pandemisi ile etkin mücadelesini sürdürmektedir.

Mart ayında başlatılan pandemi kısıtlamaları haziran ayında esnetilse de virüsün yayılım hızının ekim ayında yeniden artmasıyla 2021’i de pandeminin yeni etkileri ve kısıtlamalarla karşıladık.

Bodrum Ticaret Odası olarak bu süreçte üyelerimizin, yönetimimizin ve çalışanlarımızın sağlığını korumak üzere bir dizi önlem aldık. Esnek çalışma, uzaktan çalışma, çalışma saatlerinin düzenlenmesi, güvenli hizmetin sunulması için maske-mesafe ve temizlik uygulamaları yaptık. TSE tarafından yapılan denetimle “güvenli hizmet belgesi” alan ilk Odalardan olduk. Üyelerimizin pandemiden dolayı karşılaştığı sorunlara yönelik çeşitli yazışmalarla lobicilik faaliyetleri yürüttük. Toplantı sayımızı azaltmadık, aksine on-line toplantılarla sürekli üyelerimizin sorun ve ihtiyaçlarını değerlendirdik. Bankalarla anlaşmalar imzaladık. Başta TOBB olmak üzere tüm Bakanlıklarımızla doğrudan iletişime geçtik.

Odamız pek çok konuda hızlandırıcı ve öncü misyonunu sürdürmektedir, ancak pandeminin ekonomimize verdiği etkiler sektörlerimizi derinden yaralamıştır. Yapılan araştırmalarda istihdamda %20ler seviyesinde ciddi bir düşüş olduğu , işletmelerin gelirlerinde %50’den fazla kayıplar yaşandığı bu dönemde devlet destek ve kredilerinin öncelikli olarak en fazla zararı gören, yeme içme ve eğlence sekörü başta olmak üzere tüm işletmelerimizi kapsayacak şekilde ihtiyaca göre yapılandırılması ve programlandırılmasına ihtiyacımız  vardır.

2021 yılının ikinci çeyreği ile birlikte Bodrum’da başta turizm olmak üzere pek çok sektörde canlanma yaşanması beklentisi ve temennisiyle sağlıklı ve bol kazançlı günler diliyorum.

En derin sevgi ve saygılarımla,

İlhan ERSAN

Meclis Başkanı