İlhan ERSAN
2014 Turizm Sezonu
13 Kasım 2014 Perşembe

Değerli Üyelerimiz,Sevgili Bodrumlular,

Hatasıyla sevabıyla bir turizm sezonunun daha sonuna geldik.2014 turizm sezonu nasıl geçti sorusuna yanıtlar her zaman olduğu gibi yine değişik. Kimi organize işletmeler oldukça memnun gözükürken önemli bir çoğunluğun haklı hoşnutsuzluğu ağırlık kazanıyor. Şikayetlerin ortak paydası Bodrum'da turizm sezonunun kısalığı.

BODTO olarak tabiki bu serzenişlere kulak vermek, çözümler ve” Turizmde hedef kitlemizi kimler oluşturur ? Bu kitlenin özellikle yüksek sezon dışında ilgisini nasıl Bodrum'a çekebiliriz ? “ denklemlerine yönelik projeler üretmek asli görevimizdir.


Etkili tanıtım bu çerçevede her zaman olduğu gibi yine en önemli silahımız.Odamız öncelikle hedef pazarlarda BOYTAV ile birlikte yurtdışı fuarlarda tanıtım faaliyetlerini arttırarak sürdürmektedir.

Bu fuarlarda amaç sahip olduğumuz değerlerin yanısıra yeni ürünlerle Bodrum'a ilgiyi artırmak ve ve sezonu uzatmak olmalıdır.

Bodrum'u en çok tercih eden ülkelerin başında İngiltre, Fransa, Hollanda, Belçika ve İtalya gibi Avrupa ülkeleri gelmektedir. Bölgemize gelen turist profiline bakıldığında son yıllarda Arap ülkeleri ve İskandinavya'da yaşayan ziyaretçilerin de ilgisinin artığı gözlemlenmektedir.

Özellikle Bodrum'un iklim yapısı ve kışları güneşli gün sayısının fazla olması soğuk ülke vatandaşlarının  Bodrum'u tercih etme nedenlerinin başında gelmektedir. Odamızın yürüttüğü ve Sn. Mahmut Kocadon'un yazısında etraflıca açıkladığı yeni projelerde deniz-kum-güneş yatırımlarının yanısıra özellikle sportif faaliyetleri içeren çalışmalara ağırlık verilerek kış aylarındaki ziyaretçilerin tercih edilebilir noktalarından biri olmak hedeflenmektedir.

Bugün ulaştığımız noktada ülke turizmine 3 milyar dolarlık katkısıyla , 5 ayrı gümrük kapısı, her geçen gün yenileri yapılan özgün konaklama tesisleriyle, tam donanımlı sağlık kuruluşları,eğlence hayatı, doğal güzellikleri ve insanıyla Bodrum dünyada yükselen bir değerdir.   

Her ne kadar gelen ziyaretçi sayısının arttırılması hedeflense de bununla birlikte turizm gelirlerinin de bu doğrultuda artması,daha nitelikli turistin bölgemize çekilmesi önemli bir amacımızdır.Bu da turizm pazarlarında farklılığımızı ortaya koyarak, farklı yatırım ve turizm argümanlarını harekete geçirerek, turizmi çeşitlendirerek gerçekleşecektir.

Özgürce, barış içinde,çağdaş gençliğimizin omuzlarında daha da yükselecek olan Cumhuriyetimizin 91.yılı hepimize kutlu olsun.


Saygı ve Sevgilerimle,

İLHAN ERSAN

Meclis Başkanı