İlhan ERSAN
Ne yaptık-2
03 Haziran 2014 Salı

Değerli Üyelerimiz, Sevgili Bodrumlular,

Bodrum Ticaret Odası Meclisi ve Yönetim Kurulu olarak oldukça yoğun geçen birinci yılımızı geride bıraktık. Bu dönemde neler yaptığımızı daha önce sizlerle paylaşmıştım. Bu sayımızdaki yazımda, son ay içinde ağırlık kazanan üç önemli konuyu ve etkinliklerimizi aktarmak istiyorum.

BODTO olarak 2014-2017 stratejik plan  dönemimizin en önemli ayağını oluşturan “Stratejik Plan Çalıştayı” nı 26 Nisan 2014 tarihinde Bodrum Ramada Hotel'de gerçekleştirdik. Muğla Valimiz sayın Mustafa Hakan Güvençer, Bodrum Kaymakamımız sayın Dr.Mehmet Gödekmerdan, Muğla emniyet müdürü, Muğla ve komşu ilçelerin ticaret odaları yetkilileri, BODTO meclis ve meclis komite üyeleri ve BODTO üyelerinden oluşan oldukça geniş bir katılımla yürütülen bu çalıştayda, Bodrum ticari hayatının önümüzdeki üç yıl için geçerli olan yol haritasını belirlemeye çalıştık. Genel sekreterimiz Prof. Dr.Fuat Önder moderatörlüğünde yürütülen toplantı, kanımca bir kez daha “Bu Bodrumlular da biraz fazla oluyor” dedirtecek nitelik ve kalitedeydi.Bu önemli çalışmada katılımcıların öngörü, dilek ve şikayetlerinden oluşan ve bizim üç yılımızı ciddi anlamda yönlendirecek sonuçları sizlerle en kısa sürede paylaşacağız. 

İnşaat yasakları konusu, hepinizin bildiği gibi yıllardır Bodrum'un ve diğer benzer kentlerin önemli bir sorunu. Valilik talimatıyla 15 Mayıs'tan başlayarak 15 Ekim'e kadar ilçemizde inşaat faaliyetleri, belli kalemler bu çerçeve dışında kalmak üzere, durduruluyor. Ben bu uygulamanın doğru olup olmadığını burada tartışmak yerine, yasak kavramını bir kenara bırakıp inşaat çalışmalarına belli zamanlarda ve belli bölgelerde bir düzenleme getirmenin daha uygun olacağı görüşünde olduğumu belirtmek isterim.

Bu arada inşaat çalışmalarına getirilen kısıtlamanın gürültü, görüntü ve çevre kirliliğine yol açan, kırıcı ve benzer iş makinaların çalışması gibi, faaliyetlerle sınırlı olduğu, iç mekanlarda yapılan sıva, boya, montaj işlemlerinin bu  kapsam dışında tutulduğunu bilmekte yarar var.

Üçüncü ve belki de en önemli konumuz Bodrum'a özellikle turizm işletmelerine uygulanan yüksek ecrimisil cezaları. Nisan ayı sonunda Ankara'a gerçekleştirilen ziyaret sırasında BODTO heyetinin ilgili makamlarla yaptığı görüşmelerde Bodrum'a özellikle turistik tesislerin geleceğini tehdit eder boyuta ulaşan bu ecrimisil uygulamalarına yeni bir düzen ve yumuşatma getirilmesi bilgi verilmiş ve destek istenmiştir.

Ekonomide yasakların  yerine karşılıklı uzlaşmanın esas alındığı, ticari faaliyetlerimizi zorlanmadan düzenlemelerin getirilmesi ümidiyle sizlere bol kazançlı huzurlu bir yaz sezonu diliyorum.

Saygı ve sevgilerimle

İlhan Ersan
Meclis Başkanı