İlhan ERSAN
Bodrum Verileri
04 Eylül 2013 Çarşamba

Değerli Üyelerimiz, Sevgili Bodrumlular,
Bodrum'da rekor ziyaretçi iddialarıyla istatistiklere geçen, çoğu esnafın yüzünün güldüğü bir bayramı daha geride bıraktık. Belki de bizim insanımıza özel bir duygu ama hareketli ve bereketli geçen kısa bir dönem sonunda çoğu kez yıl boyunca yaşadığımız ticari sorunları, siftahsız geçen günleri bir anda unutuyoruz, yok sayıyoruz. Oysa yıl geneline vurduğumuzda bırakın kar etmeyi, çoğu işletmenin zarar rakamlarıyla ve ödemekte zorlandığı kredi taksitleriyle karşı karşıya kaldığını görüyoruz.

İsterseniz bu ticari belirsizliğin nedenleri ve olası çözümleri üzerinde biraz fikir jimnastiği yapalım. Sorunun nedenleri hakkında akıl yorarken, ülkemizin genel ekonomik gelgitlerinden arınarak Bodrum'a özel parametreler üzerinde yoğunlaşmakta yarar var.

• Bodrum'un doğası,güneşi, denizi, ılık geçen kış aylarıyla büyük şehirlerden kaçmak isteyenlerin hayalini süsleyen cazip bir yerleşim merkezi olması….
• Ticari hayatı tam anlamıyla tanımayan, bu konuda deneyimsiz kişilerin Bodrum'da kendi iş yerlerini açarak bir anda önlerini göremedikleri bir sistemin içine dalmaları..
• Büyük şehirlerde daha önce şansını deneyip başarılı olamamış , kimi dürüst ama beceriksiz esnafın, kimi kısa sürede servet sahibi olmayı düşleyen ""vurkaçcı"" kişilerin Bodrum'u gözlerine kestirmeleri…
• Önümüzdeki yıllarda Bodrum'da beklenen yerleşik nüfus artışına ve yapılaşma hızına dayanarak ilçeye hücum eden hipermarketlerin,büyük boy işletmelerin kimi zaman rekabeti olanaksız kılan insafsız satış koşulları…

Yukarıda sıralamaya çalıştığım nedenlere daha birçoklarını ekleyebilirsiniz , ama rakamlara baktığınızda Bodrum'daki bu önlenemez iş yeri fazlalığının ticari hayatımızı tehdit eden ne denli büyük bir tehlike olduğunu göreceksiniz.

Bodrum Ticaret Odası'na kayıtlı işletme(üye) sayısı  : 6838

2013 yılında Bodrum'da açılan işletme sayısı             : 524

Şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde yer alan ve yeni yasama döneminde kanunlaşması beklenen ""Perakende Yasası""nın bu önemli sorunumuza çözüm getirmesi dileğiyle hepinizin geride bıraktığımız bayramını kutlar, sıhhat, mutluluk dolu bol kazançlı günler dilerim.

Saygılarımla
İlhan Ersan
Meclis Başkanı