İlhan ERSAN
Mavi Yolculuk
26 Mayıs 2015 SalıBodrum Mavi Dergisi"nin her yayınında Bodrum için önemli olduğuna inandığımız dosyaları sizlerle paylaşmaya çalıştık. Dergimizin, bugüne kadar tam yetmiş beş düzenli yayınla, hem içerik hem de kalite açısından çok önemli bir örnek oluşturduğuna inanıyorum.

Bugünkü sayımızda ağırlıklı olarak “Mavi Yolculuğun” Bodrum için önemi ve değeriyle ilçemizle özdeşleşmiş olan yat ve tekne imalatını tarihsel süreci çerçevesinde işlemeye çalıştık.

Cevat Şakir"le başlayan, Bedri Rahmi Eyüpoğlu ve Sadun Bora gibi Bodrum aşığı filozoflarla devam eden mavi yolculuk bugün artık dünyaca bilinen bir kavramdır, bir yaşam tarzıdır, kısaca Bodrum"un  turizm literatürüne armağan ettiği bir turizm tanımlamasıdır. Mavi Yolculuk sadece tekneyle olağanüstü güzelliğe sahip koylara yapılan bir gezi değil, çoğu kişinin hasret kaldığı doğal davranışları ve konukseverliği ile yöremiz insanın renk kattığı bir başka dünyadır.

Bodrum"da tekne turizmini harekete geçiren en önemli faaliyetlerden biri de hiç şüphesiz ilçemizde çok uygun bir geçmişe sahip olan tekne yapımcılığıdır. Pers kralı Mausolous"dan bu yana Bodrum"un önemli bir gemi yapım merkezi olduğu bilinmektedir. Bugün tersanelerimizde ağırlıklı olarak “Bodrum Guleti” ve “Tirhandili” ile “Aynakıç” diye tanımlanan ahşap teknelerin yanı sıra kompozit/fiberglass yat ve tekneler ile saç ve alüminyum tekneler üretilmekte olup bu tekneler iç ve dış pazarda yoğun talep görmekte, yöre ekonomisine istihdam ve döviz getirisi açısından önemli katkılar sağlamaktadır.

Bodrum Ticaret Odası olarak, Bodrum"a özgün bu geleneksel üretim değerinin korunması ve sürdürülmesi açısından fuar, tanıtım ve iş yeri ruhsatı gibi konularda yaptığımız katkıların giderek artması gereğine olan inancımı sizlerle paylaşıyor hepinize bol güneşli, bol mavi ve yeşilli ve tabi ki bol kazançlı güzel bir yaz sezonu diliyorum.

Saygı ve Sevgilerimle

İlhan ERSAN
Meclis Başkanı