İlhan ERSAN
Genç Bodrumlular
21 Kasım 2013 Perşembe

Değerli üyelerimiz, sevgili Bodrumlular,
                 
Sizlerle bu yazımda rakamlara fazlaca boğulmadan, cari açıktaki önlenemez artıştan, doların ani sıçramasından, Borsa İstanbul'daki istikrarsızlıktan söz etmeden, Bodrum'a özel sorunlarda kalıcı çözümlere nasıl ulaşabileceğimiz konusundaki fikirlerimi paylaşmak istiyorum.
 
Hepimizin ortak sevdalısı Bodrum, ortak amacımız bu güzel ilçemizi hakkettiği marka değerine kavuşturmak, ticari hayatımıza yeni ufuklar açmak, kısaca farklılıklar yaratmak.
 
Bu farklılıkları yaratmak için Bodrum'un yeni dinamiklere, yeni bir enerjiye, mevcut deneyimli kişilerle birlikte çalışacak genç beyinlere, kısaca eğitimli genç iş gücüne ihtiyaç var. Peki bu eğitimli genç insan gücü Bodrum'da var mı ? Var, hem de fazlasıyla var. Dünyayı tanıyan, global düşünebilen, tarafsız gözlemler yapan, çevre bilinci yüksek.
               
Bu genç Bodrumlular ne yazık ki Bodrum'daki kısıtlı iş olanakları nedeniyle büyük şehirlere göç etmekte. Oysa hem Bodrum'un içinden çıkan hem de dünyayla bütünleşmiş bu genç mimarlarımız, ekonomistlerimiz, hukukçularımız bizlerle birlikte bizim Bodrum için hayal ettiklerimizi gerçekleştirmekte bize ne kadar da yardımcı olurlardı .
 
Bodrum'da yetişen, daha sonra eğitimini başarıyla tamamlayan genç bir hemşerimizin bu konudaki görüşlerini sizlere kısaca aktarmak istiyorum.
 
"Son yıllarda üniversite eğitimi için İzmir, Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlere giden ben ve benim gibi birçok Bodrumlu genç mezuniyetlerin ardından yetenek ve alanlarına uygun iş sahası olmaması nedeniyle Bodrum'a dönmeyi tercih etmemişlerdir. Oysa büyük bir kısmı ailelerindeki üniversiteli ilk nesil olan bu gençler ilçemize kazandırılsa, kendilerine fırsat yaratılsa ve biraz da destek olunsa Bodrum'a alışılmışın dışında birçok farklı iş alanını tanıtabilecek, iş hayatını canlandıracak ve farklılık yaratacak özellik ve yeteneklere sahipler."
 
Bu genç Bodrumluları bir süre sonra doğdukları büyüdükleri bu güzel ilçeye döndürebilmek ve onların enerjilerinden, taptaze beyinlerinden, bozulmamış güzel bir dünya hedeflerinden yararlanabilmek için yeni projeler üretmek  ümidi ve inancıyla hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.