İlhan ERSAN
Ne Yaptık
08 Ocak 2014 Çarşamba

Değerli Üyelerimiz, Sevgili Bodrumlular,

 

Bodrum Ticaret Odası Meclisinin ilk toplantısında bu meclisin, herşeyin daha farklı olacağı,farklı görüşlerin ortaya atılacağı ama sonuçta Bodrum iş hayatını geliştirici ve genişletici kararların alınacağı, öncelikle hoşgörünün ve Bodrum'un çıkarlarının ağırlık kazanacağı bir meclis olacağı sözünü vermiştik.

 

Özellikle şunu belirtmek isterim ki , bu yedi aylık dönemde düzenlenen tüm toplantılara meclis üyelerimizin yoğun bir katılımı ve iligisi olmuş, hiçbir politik görüşü ön plana çıkartmadan herkes Bodrum iş hayatıyla ilgili fikirlerini ortaya koymuş, sonuçta da hepimizi umutlandıran projeler geliştirilmiş, önemli kararlara imzalar atılmiştır.

 

Geride kalan bu kısa süreçte meclis çalışmaları sırasında beni olağanüstü etkileyen iki hususu dile getirmek istiyorum, Meclis üyesi arkadaşlarımın ve komite üyelerinin ürettikleri projeleri sunumları, bu projeri destekleyen ve çoğu kez hayranlıkla dinlediğim sebep sonuç analizleri. Şu anda rahatlıkla iddia edebilirim ki Bodrum iş hayatında yer alan insanların önemli bir bölümünün kalite düzeyi en üst ligdedir.

                  

Diğer etkilendiğim husus ise, BODTO bünyesinde görev yapan çalışanların, şimdiye dek hiçbir kurumda rastlamadığım düzeyde özverili ve düzenli çalışmaları.Bu çalışmaların sonucu son dönemde odamıza layık görülen akreditasyon ve kalite belgeleri bunun açık bir göstergesidir.

 

Sizlere 2013 yılı ikinci yarısında BODTO Yönetimi ve Meclisi olarak gerçekleştirdiklerimizi kısaca özetlemek istiyorum.

                 

En önem verdiğimiz konu olan eğitim ve eğitimin desteklenmesi faaliyetlerimiz çerçevesinde odamız bünyesinde değişik seminer ve sunumlar devam ederken, Muğla Üniversitesi işbirliğiyle Bodrum'da ilk kez "Sürekli Eğitim Merkezi" açılmıştır. Bu merkezde ihtiyaç duyulan iş kollarında eğitim alan katılımcılar sınav sonucu sertifika alabileceklerdir.

 

BODTO'nun "BODRUMPARK" projesi GEKA tarafından onaylanarak yürürlüğe girmiştir. Bu proje kapsamında ülkemizde ilk kez süpermoto ve motocross yarış pistlerinin bulunduğu uluslararası müsabakaların yapılacağı tesis Bodrum'a kazandırılacaktır. Yine GEKA tarafından onaylanan ve ihalesi tamamlanan "Bodrum Mandalina Yağı Projesi" en kısa sürede hayata geçirilecektir.

  

Kış turizmini canlandırmak ve bu dönemde Avrupa'dan Bodrum'a direkt uçuşlar sağlamak için değişik havayolları ve havalimanı yetkilileri ile görüşmeler yapılmış ve bu konuda ilk kez somut adımlar atılmıştır.

 

Bodrum iş hayatını yakından ilgilendiren "Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı" ile ilgili odamızca, özellikle komiteler bazında, çok kapsamlı çalışmalar yapılmış ve hazırlanan rapor TOBB'ne sunulmuştur.

 

Yine bu dönemde BODTO  YGS-SBS sınavlarında Bodrum'da başarılı olan öğrencileri ve  başarılı genç sporcuları ödüllendirmiş, çeşitli festival ve kültürel etkinliklere sponsor olmuştur.

 

Yukarıda sıralamaya çalıştığım etkinliklerimizin artarak süreceğine inancımın tam olduğunu ve böyle değerli üye ve çalışanlarla birlikte aynı çatı altında görev yapmaktan duyduğum hazzı bir kez daha tekrarlıyor, hepinize yeni yılda bol kazançlı, mutluluk, sıhhat dolu günler diliyorum.

 

Saygı ve Sevgilerimle

 

İlhan ERSAN

 

Meclis Başkanı