İlhan ERSAN
YENİ KOŞULLARA UYUM SAĞLAMALIYIZ
18 Haziran 2020 Perşembe

Değerli Üyelerimiz, Sevgili Bodrumlular,

 

Bodrum Mavi Dergimizin 94 ve 95.sayılarını, Ocak ile Mayıs aylarına ilişkin yayınını sizlerle buluşturuyoruz.

2020 yılı odamız açısından oldukça hareketli başladı. Yoğun geçen bir yılın ardından üyelerimize yönelik bir dizi faaliyeti gerçekleştirmek üzere bu yıla başladık.

BODTO olarak Ocak ayında EMITT Turizm Fuarına, Şubat ayında ise Boat Show’a katkı verdik, her zamanki gibi Bodrum’a olan ilgi yine oldukça yoğundu.

 7-8 Şubat 2020 tarihlerinde “4 Yöre 1 Oda” projesi ile ülke genelinde işbirliklerimizi artırmak, geliştirmek, daha çok proje üretebilmek adına Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Odamız bir araya geldik. TOBB bünyesinde ilk kez gerçekleştirilen bu toplantıda kardeş odalarımıza hem Bodrum’u tanıttık, hem de odamızı. Bundan sonra ortak paydada buluşacağımız, yararlı sonuçlar alacağımız projelerde birlikte çalışma olanaklarına inancımızı güçlendiren bir toplantı yaşadık.

Başta turizm olmak üzere sektör temsilcilerimiz ve pek çok üyemiz bu yıla umutla bakıyor. Aralık ayında Çin’de başlayan corona virüsün ülkemizi olumsuz etkilememesini temenni ediyorum. Olumsuz ekonomik ve sosyal gelişmeler olmadığı sürece 2020 yılında Bodrum’umuzu güzel bir sezonun beklediği söylenebilir.

Yukarıdaki satırları, sizlerin de tahmin ettiği gibi, Ocak ayında tüm dünyayı etkileyen bu pandemi krizinden önce kaleme almıştım.2020 ile ilgili beklentilerimiz gerçekten çok yüksekti. Ancak bu tüm dünyayı vuran salgın ve beraberindeki ekonomik kriz tüm beklentilerimizi alt üst etti. Şimdi her şeye rağmen yeniden yapılanma, yeni koşullara uyma zamanı. Ben bu konuda Bodrum’a ve Bodrum iş insanının enerjisine, dinamiğine sonuna kadar güveniyorum.

Pandemi sürecinde ve devamında üyelerimizin yaşadıkları ekonomik ve sosyal sıkıntıları bir ölçüde olsa giderebilmek adına yaptığımız çalışmalar, girişimler ve sonuçlarını dergimiz sayfalarında bulabilirsiniz.

Umutlarımızın asla solmayacağı, sağlıklı ve bol kazançlı günler geçirmemizi dilerim.

En derin sevgi ve saygılarımla,

 

İlhan Ersan

Meclis Başkanı