İlhan ERSAN
Kent kimliği
24 Kasım 2015 Salı

Değerli Üyelerimiz, Sevgili Bodrumlular,


Bayram öncesi yaşanan sel felaketinde zarar gören tüm işletme sahiplerine ve Bodrum sakinlerine geçmiş olsun dileklerimi iletirken, bu tür afetlerin bir kez daha yaşanmamasını temenni ediyorum.

Biz Bodrum Ticaret Odası olarak zarar gören üyelerimizin yaralarının biran önce sarılması için valilik, kaymakamlık ve ilgili tüm kanun kuruluş ve yetkilileriyle zaman geçirmeden temasa geçerek gerekli girişimlerde bulunduk ve aldığımız olumlu sonuçları da sizlere iletmeye çalıştık. Ancak, ben bu noktada Bodrum"daki alt yapı yetersizliğinin yerel yönetimler  ve kaynaklarla giderilmesinin mümkün olmadığını bir kez daha vurgulayarak, köklü çözümler için hazırlanacak ciddi projelerle Ankara"dan kaynak talebinde bulunulması gerektiğini belirtmek isterim.

Geçen sayımızda Bodrum"da tasarımın önemi ve aktörleriyle yaptığımız söyleşilerle şekillendirdiğimiz dosya haberimize bu yayınımızda kent kimliği ile devam ediyoruz.

Kent kimliğini etkileyen başlıca ögelerden biri olan kentsel tasarım da şehirlerin gelişme dinamiğini etkiler ve yön verir. Bu bağlamda Bodrum"a baktığımızda özellikle eski yerleşim yerlerinin dar sokak, taş yapı, beyaz badanalı evleri ve diğer yapısal özellikleriyle yöresel iklim koşullarından da en az şekilde etkilenme gözetilerek kendine özgü bir kent kimliğinin gözetildiğini görüyoruz.

Kentsel tasarımdan söz etmişken, BODTO"nın yeni hizmet binası projesinden de söz etmek istiyorum. 1998 yılından beri hizmet verdiğimiz binamız artan üye sayımıza ve yoğun iş hacmine cevap vermez hale gelmişti. Hizmet kalitesiyle A kategorisinde akredite olmuş Türkiye"nin sayılı Odalarından BODTO"nın fiziki şartları hizmet kalitemizi etkiliyordu.

Belediyemizin tahsis ettiği arsada yeni bir hizmet binası için Türkiye"de kamu kuruluşlarında ilk kez uygulanan açık yarışma yöntemiyle 27 projenin değerlendirilmesi sonunda, Bodrum kent kimliğine yakışan yeni hizmet binamızın projesi netleşmiştir. Bu yarışmaya katkı veren tüm katılımcılara, jüri üyelerine ve arsa tahsisi konusunda yardımcı olan Belediyemize şükranlarımı sunuyorum.

Birçok ilke imza atan Odamızın yeni binası ile sözlere çok daha iyi hizmet vereceği inancıyla ilanının 92.yılında Cumhuriyet Bayramınızı gönülden kutluyorum.