İlhan ERSAN
Umutluyum
25 Mart 2014 Salı

Değerli Üyelerimiz, Sevgili Bodrumlular,

Tüm Türkiye ile birlikte Bodrum'u da seçim öncesi heyecanı ve hareketliliği sarmış durumda. Ben bu yazımda Bodrum'da iş hayatındaki gelişmeleri ve özellikle de inşaat sektörünün durumu ile ilgili gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Devlet İstatistik Kurumu verilerine bakıldığında “Tüketici Güven Endeksi” ve

“Ekonomik Durum Beklenti Endeksi”nde ki bu endeksler genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketici sayısının bir önceki aya göre farklılığını gösterir, ciddi düşüşler olduğu görülüyor. Yani böyle bir ortamda normal koşullarda tüketicilerin harcama isteklerinde düşüşler yaşanması beklenir. Ancak Bodrum'daki durum sanki biraz daha farklı gelişiyor.

 

Turizm tesisleri harıl harıl sezona hazırlanıyor, belki geçmiş yıllardaki adetleri yakalamasak da, nitelikli konut inşaatları olması gereken seviyelerde devam ediyor, yani inşaatçılarımız geçmiş yıllardan aldıkları derslerle stoka çalışmadan, öncelikle gerçek talebe yönelik üretim yapıyorlar. Bodrumlu işadamları artık kent dışına taşıp, büyük taahhütlere imza atıyorlar. Örneğin yeni yapılan İzmir Havalimanı inşaatının önemli bir bölümünün Bodrum firması tarafından üstlenmiş ve başarıyla yürütülmekte olması bizlere gurur veriyor. Yıllarca büyük kentlerden akın eden malzeme satıcılarıyla boğuşan Bodrum bugünlerde bu trafiği tersine çevirmiş durumda. Türkiye'nin en büyük otel zincirinin Antalya'daki tesislerinin tüm banyo malzemeleri bir Bodrum firması tarafından teslim ediliyor, yine Türkiye'de gerçekleştirilen hemem hemen tüm yat limanı projelerinde bir Bodrum firmasının katkısı gözlemleniyor.

 

Bodrumlu yaklaşan seçim nedeniyle belki biraz heyecanlı, ama yine kimseyi kırmama konusunda özenli, yine her zamanki gibi sevecen, güler yüzlü, dost canlısı, bu arada yapmayı planladığı harcamaları çok ta ertelemiyor, gönlünce yaşıyor. Yani kısacası Bodrum perakende ticaretinin “Ekonomik Durum Beklenti Endeksi”nden pek etkilenmediği gözleniyor.

 

Özetle Bodrum tüm kurum ve kuruluşlarıyla çalışıyor, üretiyor, ulusal ve uluslararası platformlarda rakipleriyle her konuda başa baş mücadele ediyor ve çoğu zaman da kazanıyor. Tüm bunları yaparken hayatın güzelliklerini, denizi, doğayı, dostluğu ve yeri geldiğinde eğlenmeyi ihmal etmiyor.

 

Ben tüm bu gözlemlerin ışığında Bodrum'dan, Bodrum'un iş hayatından ve geleceğinden çok ama çok umutluyum.

 

Yerel seçimlerin kentimize, iş dünyasına ve üyelerimize hayırlı olması diliyorum.

 

Saygı ve sevgilerimle