Barkod

Özel sektörün Türkiye´deki en üst düzeydeki yasal temsilcisi ve Odalarımızın en üst kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye´de üretilen ve satışa sunulan ticari ürünlerin, ulusal ve uluslararası ticarette, herhangi bir sorun ile karşılaşmadan tanınmasını ve izlenebilmesini sağlamak üzere 1988´de kendi bünyesinde Milli Mal Numaralandırma Merkezi TOBB-MMNM´yi kurarak Uluslararası Mal Numaralama Örgütü EAN´a (European Article Numbering Association) üye olmuştur.

 

EAN-UCC Sisteminin yerel uygulamaları, EAN International´a bağlı yerel EAN Numaralama Organizasyonları tarafından gerçekleştirilmektedir. Türkiye´deki EAN Numaralama Organizasyonu TOBB-MMNM, EAN-UCC Sisteminin Türkiye´deki tek temsilcisi ve uygulayıcısı olup Türkiye´ye özgü uygulama yöntemlerini geliştirmekte ve uygulamaya koymaktadır.

 

TOBB-MMNM, Türkiye´deki üretici, dağıtıcı ve satıcı firmaların EAN-UCC Sistemine üye olmasını ve böylece tüm dünyada tanınmasını sağlamakta, bu firmaların uygulamalarını kolaylaştırmak ve firmalara destek sağlamak amacıyla Türkiye´ye özel düzenlemeler yapmaktadır. Bu nedenle Odamız da, üyelerimizi “BARKOD” konusunda bilgilendirmekte ve yapmaları gerekenler konusunda yönlendirmektedir.

GS1´e bağlı yerel GS1 Numaralama Organizasyonları, tanımlama ve numaralandırma standartlarının uygulayıcılarıdır. Türkiye´deki GS1 Numaralama Organizasyonu TOBB-GS1 Türkiye´dir.

GS1 Numaralama Organizasyonları tarafından verilen numaralar ve bu numaraları içeren barkodlar, bütün dünyada geçerlidir ve uluslararası tüm ticari işlemler ve Tedarik Zinciri uygulamalarında herhangi bir değişikliğe gerek kalmaksızın kullanılabilirler. EAN.UCC Sistemi başlangıçta perakende satış sektörünün gereksinimlerini karşılamak üzere geliştirildiyse de daha sonra ürünlerinin tanımlanmasına ihtiyaç duyan tüm ticari ve endüstriyel sektörler tarafından uygulanmaya başlamıştır.

Barkod ile ilgili tüm detaylı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://gs1.tobb.org.tr/barkod10adim.php

Girişimci Rehberi