Prof. Dr. Fuat Önder
GÜNDEM PANDEMİ
15 Nisan 2021 Perşembe

Sevgili Bodrumlular ve Değerli Üyelerimiz,

Bu aralar üçüncü dalgayı yaşadığımız Corona virüs salgınıyla birlikte Bodrumun tarihin en kalabalık kış aylarından birini geçirdiğini söyleyen yetkililer nüfusunun da üç kat arttığını belirtmektedirler. Yine Bodrum’daki kurum ve kuruluşların yöneticileri turizm sezonumuzun kısa olmasına rağmen, “12 ay turizmi sağlarsak 2,5 milyon turist ve 5 milyar dolar gelir hedefimize ulaşabiliriz. Bunun için çalışıyoruz” demekteler.

Tabi bu arada Bodrum'un altyapı problemleri ile mücadelesi de sürmektedir. Özellikle hızlı büyüme ile artan kanalizasyon, çevre sorunları, trafik, içme suyu gibi sorunlar ve çözüm projeleri ile yoğun çabalar devam etmekte.

Pandemi döneminde açıklanan sayılara baktığımızda Bodrum’un Muğla’nın diğer ilçeleri içinde ve Türkiye’deki diğer turistik ilçelere göre oldukça iyi durumda olduğu gözlenmektedir. Bu da kalabalıklaşmamıza rağmen Bodrum halkının önlemlere ne kadar dikkat ettiğini gösteren bir sonuçtur. Ayrıca bu aralar Kaymakamlık, Emniyet ve Belediye ekipleri iş yerlerimizin denetimlerini de sıkılaştırmış olup sonuçlar yine iş yerlerimizin ve çalışanlarının salgın kurallarına titizlikle uyduklarını göstermektedir. Ayrıca Ticaret Odamızın personelleri üyelerimizi ziyaret ederek denetlemekte ve yapmaları gerekenler konusunda da onları bilgilendirmektedirler. Sonuçlar oldukça olumlu olup iş yerlerimizin açık kalması ve kapalı olanların ise bir an önce açılabilmesi için herkesin bu konulara dikkatlerini arttırarak devam ettirmeleriyle mümkün olacaktır. Unutmayalım ki artık turizm sezonu içindeyiz ve giderek artan iş yerleri ile birlikte ekonomimizin açık olarak salgından en az etkilenen bölge olmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.

Hem üyelerimiz ve hem de Bodrum halkı olarak bu zor günleri en az üzücü sonuçlarla atlatacağımız ve bu sezon sonunda eski günlerimize kavuşacağımız inancıyla her kesime sağlıklı ve bol kazançlı bir sezon geçirmelerini diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.

Prof. Dr. Fuat ÖNDER

Genel Sekreter

Nisan 2020