Prof. Dr. Fuat Önder
BODRUM'DA KIŞ
01 Mart 2021 Pazartesi

Sevgili Üyelerimiz ve Bodrumlular

Takvim yaprakları koparıldıkça sürekli geleceğe gider. Sanırım bu geleceğe gidiş iki türlü oluyor; bilgiyle birleşip tecrübeye dönüşerek, ya da bir şey kazanmadığımız için hiçbir şeye dönüşmeden sadece yaşlanmak gibi bir noktaya ulaşmak. Gerek kurumlar ve gerekse şahıslar için de bu böyle.  Artık 2021 yılındayız ve geriye bakıp edindiğim tecrübeleri hatırlamaya başlayabilirim. Birikimlerimden bir kısmı buradaki yaşamla ilgili. Acaba 2004’ten bu yana Bodrum’da yaşam hakkında ne bilgiler edinmiştim? Tecrübeye dönüşen neler oluşmuştu?

Evet, herkes söylüyor ya da yazıyor “Kışın yaşam Bodrum’da daha güzel.“ diye. Bence de çok doğru, ancak her zaman yanınızda dört mevsime uygun kıyafet bulundurmalısınız. Abartmıyorum belki aynı gün bile kıyafet değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu birazda yazın sonunu veya kışın başlangıcını nereden başlattığınızla da ilgilidir. Yazın sonu “Eylül-Ekim” aylarıdır derseniz bu gerçekten haksızlık olur. Bence bu aylarda  “ sarı yazın “ tadını çıkarmalı herkes. Kasım- Aralık aylarında ise havalar soğuyacak diye üzülmeyin, çevredeki hayvan dostlarımızı, çiçeklerin-meyvelerin mevsimlerini öğrenin yeter. Yağmur sonu molalar vererekte çevre güzellikleriyle daha fazla tanışmış olacaksınız. Mis kokulu mandalina bahçelerinin kokuları sizleri başka yerlere sürükleyecektir. Aralık- Ocak- Şubat günlerinde ise “günü birlik yaz günleriyle” tanışacak, hatta denize bile girebileceksiniz. Kumsallarda ve deniz kıyılarında şezlongsuz ve sakin ortamlarda doğayla buluşabileceksiniz. Mart- Nisan-Mayıs ayları sizce kışın sonu mu? Ya da ilkbahar olarak mı adlandıracaksınız bu ayları? Hayır! Bence “begonvil yazının” başlangıcıdır bu aylar... Tarihi yerleri, müzeleri, doğa yürüyüş alanlarını mis kokulu bahçeler ve çiçeklerin eşliğinde gezebilirsiniz. Kısacası eve kapanmayın, hava koşulları nasıl olursa olsun sizin havanız iyi olacaktır.

Sevgili Bodrumlular, bu pandemi nedeniyle büyük kentlerden yöremize gelen nüfus artışları da beni haklı çıkarıyor. Ancak bizler gibi onların da nüfus artışıyla birlikte artan sorunlarımızdan haberdar olması, başta çevre ve doğa koruma olmak üzere tüm sorunların çözümlerine katkıda bulunmaları gerekmektedir. Bodrum MAVİ Derginin bu sayısında yarımadamızın her mevsim güzelliklerini okuyacaksınız. 2021 yılının en başta sağlık getirmesi en büyük temennim.

Saygı ve sevgilerimle.

 

Prof. Dr. Fuat ÖNDER

Genel Sekreter