Prof. Dr. Fuat Önder
ÇALIŞMALARA DEVAM EDİYORUZ
18 Haziran 2020 Perşembe

Kişiden kişiye hızlı ve etkin bulaşabilen COVID-19 pandemisi,1 Aralık 2019 tarihinde Çin'in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan'da ortaya çıkan virüs salgınıdır. Ülkemiz de de görülen salgın 11 Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın olarak ilan edildi. Ülkemizdeki virüse bağlı ilk ölüm ise 15 Mart 2020'de gerçekleşmiştir.

Sağlık Bakanlığı tarafından pandeminin ilk aylarda hızla kontrol altına alınabilmesi bizlere ekonomik alanda doğacak sorunlarımızı önceden planlama ve çözme imkânı sağlamıştır. Corona Virüsün Türkiye'de görülmesinin ardından kapanan sayısız işletme, otel ve restoranlar için özel hijyen standartlarını belirlemek için çalışan hükümet, yeme-içme ve konaklama sektörü için de ayrı genelgeler çıkarıyor. Artık turizm sezonunun da başladığı bugünlerde üyelerimiz firmalarını sezona hazırlamaya başladılar. Yeme içme sektörü ve konaklama sektörlerinde verilmek üzere Sağlık Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı da hijyen çalışmalarını belgelendirebilmek, bu belgeyi uluslararası arenada sunmak amacıyla Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı'nı da hazırladı. Artık sırada işletmelerimizin belgelendirilmesi var.

Bizler de BODTO olarak ilk günden itibaren tüm bu gelişmeleri ve genelgeleri sizlere web sayfamız ve sosyal medya adreslerimizden iletme çabası içinde olduk. Bölgemize özgü çıkan tüm sorunlar TOBB’a ve ilgili Bakanlıklara iletildi ve iletilmeye devam ediliyor. Yönetim Kurulu Başkanımız Mahmut Serdar Kocadon ise TOBB Başkanımız ve ilgili Bakanların da katıldığı Ankara’da yapılan tüm toplantılara çevrimiçi katılarak yerel sorunları aktarmaya devam ediyor.

Şu ana kadar yöremizde, ülkemizin diğer yörelerine kıyasla daha iyi atlatabildiğimiz bu dönemin bundan sonrada tüm Bodrum’da sağlıklı bir şekilde tamamlanmış olması tek dileğimiz. Önümüzdeki yaz döneminde siz değerli üyelerimize sağlıklı ve bol kazançlı iyi bir sezon geçirmenizi dileriz.

 

Saygı ve sevgilerimle

Prof. Dr. Fuat Önder

Genel Sekreter