Prof. Dr. Fuat Önder
DAYANIŞMA ZAMANI
07 Temmuz 2020 Salı

Ülkemizde  korona virüs pandemisi olarak anılan COVID-19 pandemisi, 1 Aralık 2019 tarihinde Çin'in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan'da ortaya çıkan virüs salgınıdır. Kişiden kişiye hızlı ve etkin bulaşabilen virüsün bulaşma oranı çok hızlı oldu ve 11 Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın ilan edildi. Ülkemizdeki virüse bağlı ilk ölüm ise 15 Mart 2020'de gerçekleşmiş olup Sağlık Bakanımız, 1 Nisan 2020'de yaptığı açıklamada korona virüs vakalarının tüm Türkiye'ye yayıldığını açıklamıştır. Bugünlerde ise hayatlarını kaybedenlerin sayısının beş binlere ulaştığı anları yaşıyoruz.

COVID-19 pandemisi, çağımızı tanımlayan küresel bir sağlık krizidir. Tüm ülkelere yayılarak Afrika, Güney Amerika ve Avrupa da vaka sayısı her gün yükseliyor ve hatta Çin’de tepe noktasındaki sayıyı bile geçmiş durumdadır. Ülkeler, toplum sağlığını korumak için tüm güçleri ile testler yaparak ve pozitif hastaları tedavi ederek zorlu bir sağlık sürecini yönetmekle meşguller.

Bundan sonra ise sosyal ve ekonomik sorunların ağırlaşacağı belli olmuş ve nasıl yönetileceği konusu ortaya çıkmaya başlamıştır. Böylece yerelde de bizlere kriz yönetimini anlamak ve gelişmelerin sonuçlarını izleyerek güçlendirmek gibi bir görev ortaya çıkıyor. Ayrıca merkezi otorite yerel sonuçları izleyerek gelecekte böyle bir krizin tekrar ortaya çıkmasını önleyecek yöntemlerin üzerinde de çalışmalıdır.

Bu nedenle, “Pandemi Sürecinde”  Bodrum’da kurum ve kuruluşların birlikte çalışması, dayanışması, sonuçları ilgili yerlere iletmesi ve paylaşması ile birlikte vereceğimiz küresel yanıt, geleceğimize yatırımdır.

Saygılarımla

Prof. Dr. Fuat ÖNDER

Genel Sekreter