BODTO Haberleri
KALP KRİZİ VE KORUNMA YÖNTEMLERİ FARKINDALIK SEMİNERİ
Değerli Üyelerimiz,
15.10.2019 14:04

23 Ekim 2019 Çarşamba günü saat 15:00-17:00 saatleri arasında Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Bayram Yıldız, Ph.D. tarafından “KALP KRİZİNE  YOL AÇAN NEDENLER, BELİRTİLERİ  VE  KORUNMA  YÖNTEMLERİ NELERDİR ?” konulu seminer BODTO Konferans Salonunda gerçekleşecektir.

Dünya Sağlık Örgütüne göre dünyada her yıl 20 milyondan fazla insan kalp ve damar hastalıkları nedeniyle ölmektedir. Çok korkulan bir hastalık olarak bilinen kanserden ölüm oranı % 15-20 arasında iken, kalp hastalıklarından ölüm %40’ın üzerindedir. Bu nedenle kalp krizi ülkemiz için çok daha önemli bir sorundur.  Eğer riskimizi erkenden öğrenirsek ona göre önlem alabilir ve riski yok edebiliriz. Örneğin kolesterol değerlerini erken yaşlarda bilmek kalp krizlerini önlemekte oldukça etkilidir. Yapılan klinik çalışmalara göre, toplam kolesterolde %10 luk bir azalma bile kalp hastalığı riskini 40 yaş öncesi, %50 azaltmaktadır. Bu nedenle riskimizi ne kadar erken öğrenirsek, kalp krizlerinden kurtulma şansımız o kadar artar. Bu durum diğer risk faktörleri için de aynen geçerlidir..

Dr. Yıldız’a göre kalp hastalıkları ile mücadelede en önemli konu, risk faktörleri konusunda farkındalığa dikkat çekmek ve toplumu bu yönde bilinçlendirmektir. Yaş, cinsiyet, genetik yapı, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, diyabet, sigara, hareketsiz yaşam, obezite, aşırı stres, ve dengesiz beslenme gibi nedenler kalp krizinde risk faktörleri olarak kabul edilir. Bu konuda çalışma yapacak sağlık çalışanları ve gönüllülere gereksinim vardır. Bu toplumsal bir mücadele gerektirir. Çünkü genç yaş ölümlerinin en önemli nedeni kalp krizleridir. Ne acıdır ki korunmanın bu kadar kolay olduğu bir hastalıktan ölümlerde Avrupa ülkelerinin çok önündeyiz. Aileleri ve ülkesi için en verimli olacakları yaşta yaşama veda eden binlerce insanımız, arkasında gözü yaşlı ve sorunlarla dolu yakınlarını da bırakmaktadır. O halde yapılması gereken bilinçli beslenme ve sağlık kontrollerinin düzenli yapılmasını sağlamak, topluma ve çalışanlara bu yönde eğitici çalışmalar yapmak olmalıdır.

Uzun yıllar İzmir’de görev yaptıktan sonra 3 yıl önce Bodruma yerleşen Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Bayram Yıldız,  kalp krizine yol açan risk faktörleri ve bunları azaltma yöntemleri konusunda doktora yapmış olan bir bilim insanıdır. Kalp krizleri ve bunun nedenleri konusunda araştırmalar yapan Yıldız, aynı zamanda yapay zeka diye tanımlayabileceğimiz bilgisayar programı ile kalp krizi riskini ve buna yol açan risk faktörlerinin bir ya da bir kaçının yok edilmesi ile kalp krizi riskinin nasıl azaltılacağını da hesaplamaktadır.

Konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkesi seminere davet ediyoruz.

Dr. Bayram Yıldız kimdir:

dr-001.jpg

Hacettepe Tıp Fakültesinden 1979 yılında mezun oldu. Ege Üniversitesi ‘sinde  “Koroner Kalp Hastalıkları ve Kalp Krizlerine Yol Açan Risk Faktörleri ile Bunlardan Korunma Yolları” konusunda doktora yaptı. Bireylerin kalp hastalığına yakalanma risklerini, yapay zeka kullanarak hesapladı ve Türkiye’de bir ilke imza attı. Halen çalışmalarını Bodrum’da sürdürmekte olup kalp krizleri ve korunma yöntemleri konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Amerika ve ülkemizde seminerler vermektedir.