Duyuru Arşivi
ZEFİR GÖRSEL SANATLAR SERGİSİ
Değerli Üyelerimiz,
15.04.2024 10:30

Morsanat 15 Nisan Dünya Sanat Günü bağlamında Hamdi Topçuoğlu'nun  şiirleri ve 58 sanatçımızın katılımı ile BODTO'da açılıyor.

ZEFİR

Ege’de akşamüstleri denizden karaya, tan vaktinde  de karadan denize esen, içe ferahlık veren bir yel vardır: Biz ona meltem deriz.

Bu yele Yunan’da Zephyros derlerdi. Zephyros / Zefir mitolojide yeraltı rüzgârlarıyla yerüstü rüzgârlarını barıştıran; fırtınaları, boraları yatıştıran; rüzgârların en yumuşağı, baharın habercisi ve meyve verendi.

Şimdiki Bodrum Kalesi’nin bulunduğu yer bir zamanlar adaydı. Adı da Zephyria’ydı. Yani meltemler ülkesi. Bu coğrafyaya ebedi meltemler ülkesi denmesi de bundandır.

Meltem, sıcaklardan bunalan ruhlara denizin enginlerinden, dağların doruklarından topladığı rayihalarla yaşama sevinci aşılar. Biz Egeliler, boğucu yaz günlerinde odalarımızı havalandırsın, serinletsin diye gece gündüz pencerelerimizi kapılarımızı onun için açık tutarız. Yelkenlerimiz onun için hep alestadır.

Sanat, insana en çok yaraşan, insanı diğer canlılardan ayıran güzellik yaratma çabasından başka bir şey değildir.

Sanatçı, üretir, var eder. Kavgadan, savaştan değil,  barıştan yanadır.  Sanat da tıpkı Zefir gibi karanlık ruhlara umut, sevinç ve mutluluk sunar. İzleyenine yaşama sevinci aşılar.

Bizim kültür ve sanat şehri Bodrum’da /Zefirya’da “Dünya Sanat Günü”nü  “ZEFİR” adıyla kutlamak istememiz bundandır.

Dileriz ki sanatın “Zefir”i de savaşlardan, ayrımcılıktan, eşitsizliklerden bunalan dünyamıza dalga dalga yayılır ruhlara yaşama ve yaşatma gücü aşılar.

64-002.jpg