BODTO Haberleri
MECLİS TOPLANTISINDA KOMİTELER DE YER ALDI
Değerli Üyelerimiz,
26.04.2024 10:31

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı geniş katılımla gerçekleşti. Meclis Başkanı İlhan Ersan yönetiminde gerçekleşen toplantının devamında Komiteler Ortak toplantısı gerçekleştirildi. Komite Başkanları sektörlerine ait sorunlara dikkat çekerek sundukları çözüm önerilerini Oda yönetimine aktardı. Toplantıda İMEAK DTO Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç ve Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı da hazır bulundu. Toplantıda istişare eden meclis ve komite üyeleri özellikle deniz turizminin, yat imalat sektörünün ve turizmcilerin genel problemlerini görüşürken, Bodrum’un kurvaziyer turizminin geleceğini tüm yönleri ile ele almak gerektiğine dikkat çekerek Global Ports Holding ile bir toplantı yapmayı kararlaştırdı.

2-060.jpg

Nisan Ayı Oda faaliyetleri Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon tarafından sunuldu. Başkan Kocadon 14 Nisan tarihinde Bodrum Halikarnas Kürek Kulübü ile iş birliği halinde BODTO Kürek Festivalini gerçekleştirdiklerini açıklarken, 22 teknede 88 sporcunun yarıştığı etkinliğin hem kürek sporunun tanıtımı hem de Bodrum’un spor turizmi için oldukça faydalı geçtiğini belirtti. “Bu spor etkinliğini geleneksel hale getirerek her yıl düzenlemeyi düşünüyoruz.” diyen Kocadon sürdürülebilir turizm için sporun öneminin altını çizdi.  

3-050.jpg

Nisan ayı içerisinde birçok ziyaret gerçekleştiklerini belirten BODTO Başkanı Odanın eski üyelerini onure etmek için üye ziyaretleri planladıklarını söyleyerek, Odada şahıs şirketi açarak günümüzde de faaliyetini devam ettiren 2. en eski üye Ömer Ağan’ı 5 Nolu Komite ile birlikte ziyaret ederek plaket takdiminde bulunduklarını ifade etti.

“Odamız üye indirimlerine devam ediyor, son olarak Yunanistan’ın Kos Adasında yer alan Koia Otel yöneticileri Odamıza gelerek indirim sunmak istediklerini belirttiler. Oda üyelerimize Koia otelde %15-%45 arasında indirim sunacaklarını belirttiler.” diyen Kocadon üye indirimlerinden faydalanmak için üye kartı veya faaliyet belgesi ibraz etmenin gerektiğini hatırlattı.

5-033.jpg

Stratejik Plan Sunumu 

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya ise hazırlık aşamasında olan 2024-2028 BODTO Stratejik Planı hakkında Meclis ve Komite Üyelerini bilgilendirici bir sunum yaptı. “2008 yılında başladığımız stratejik plan çalışmalarımıza devam ediyoruz. Her 4 yılda bir planımız yenileniyor. Biz de Odamızın belirlediği 4 temel aks üzerinden yeni planımızı geliştirme aşamasındayız.”  diyen Akkaya, Meclis ve Komite Üyelerinin de plana girmesini istedikleri konuları Odaya bildirmeleri gerektiğini açıkladı. Kurumsallaşmaya çok önem verdiklerini vurgulayan Akkaya plandaki birinci aksın bunun üzerine kurulu olduğunun da bilgisini paylaştı.

4-047.jpg

Komite Başkanları Ticaretin Nabzını Tutuyor

Meclis toplantı gündeminin ardından Komiteler Ortak Toplantısı gerçekleştirildi. Komite Başkanları tek tek söz alarak faaliyetlerini anlattı ve sektörlerine dair sorunları paylaştı. 1 Nolu Tarım Hayvancılık ve Gıda Komite Üyesi Zeyyat Aybey, Gıda KDV oranlarına işaret ederken gizli zamlara karşın hem esnafı hem de halkı korumak gerektiğini vurguladı. Bodrum da üretilen ürünlerin birer tane örneğinin yer aldığı tanıtım stantlarını havalimanlarına, kurvaziyer limanına ve bu gibi yerlere koymak gerektiğini ifade eden Aybey bunla ilgili komite olarak çalıştıklarını söyledi.

2 Nolu İnşaat Komite Başkanı Sertaç Eyibilir ise moloz döküm alanları ile ilgili Oda yönetimiyle birlikte çok fazla lobi çalışması yürüttüklerini belirtirken gündemlerinde şantiyelerdeki çeşitli sorunlar olduğunu açıkladı.

3 Nolu Dayanıklı Tük.-Mobilya-Kırtasiye-Matbaa-Baskı Komite Başkanı Gamze Demirci ise İstanbul’da katıldığı ‘Türk Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Kadın Girişimciler Komitesi İş Forumu ve B2B Networking Etkinliği hakkında meclise bilgi verdi. Odada görev alan Komitelerin sorumluluklarının da büyük olduğuna işaret eden Demirci, özellikle nitelikli eleman bulma, lojman sorunu, stoklu çalışan işletmeler için mal depolama alanı, E Ticaret sitelerinin fazlalaşması ile küçük esnafların zorlanması, zincir marketlerin fazlalığı gibi birçok soruna değindi.

4 Nolu Seyahat Acentaları-Taşımacılık ve Otomotiv Sektörü Başkanı / TÜRSAB Bodrum BTK Başkan Yrd. Rukiye Dengiz ise bölgeye gelen turistik hizmet araçlarının yer bulma sorunu, gemilere misafir taşıyan araçların indirme-bindirme alanlarındaki sorunlar gibi konulara değindi.

5 Nolu Konaklama Komite Başkanı Yasemin Akpınar ise C Sınıfı otellerdeki yatak kapasitelerinin düşmesinin endişe verici olduğunu açıklayarak bunun sonucunda tatil tüketicilerini büyük otellerin olduğu yerlere doğru kaybetmemize yol açtığının altını çizdi.

6 Nolu Restoran-Eğlence Sektörü Komite Başkanı Ağıt Ali Turan ise Bodrum çarşısının büyük bir kalite düşüşü ile karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, buna karşın önlem alınması gerektiğini söyledi. “Bodrum’dan Milas gibi bölgelere gece saatlerinde ring seferleri koyarsak çalışanlarımızı bu bölgelerde konaklatma fırsatımız olabilir.” diyen Turan bunun giderleri düşürmek adına önleyici olabileceğini belirtti.

7 Nolu Tekstil ve Kişisel Kullanıma Yönelik Ürünler Sektörü Komite Üyesi Fatma Nur Tuncer ise Stratejik Plan çalışmalarının önemine işaret ederek özellikle Düğün Turizminin mutlaka planda işlenmesi gerektiğini hatırlattı.

8 Nolu Finans Kuruluşları Sektörü Komite Başkanı Şükran Aslı Açıkalın Airbnb yasası olarak bilinen konutların turizm amaçlı kiralanmasına dair yasanın uygulanmasında büyük zorluklar olduğunu ve bu konuda ilgili kurumlara görüş bildirdiklerini söyledi.

6-020.jpg

Bodrum Yacht Show Planlanıyor

9 Nolu Yat İmalat-İşletmecilik ve Su Sporları Sektörü Başkanı Halil Durmaz Bodrum’da özel yat imalatının çok azaldığını söylerken, “Hem tanıtım anlamında hem de sektörün arka planına dair birçok sorunla karşı karşıyayız. Biz komite olarak istatistik bilgilerle yat üretiminin Bodrum, Türkiye ve Dünya’daki durumunu raporladık. Bugün talep çok olmasa da ileride talep artışı söz konusu olursa bunu karşılayabilecek miyiz buna da bakmamız lazım.” diyen Durmaz sektörün alt yüklenicilerine maliyet muhasebesi eğitimleri planladıklarını açıkladı. Bodrum Yacht Show adı altında bir fuarın da planlamalarında olduğuna dikkat çeken Komite Başkanı bu konuda çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.

10 Nolu Hizmetler Komite Başkanı Berdan Köroğlu ise, imar planlarında BODTO görüşü alınabileceğini vurgularken, “Bodrum’da ticaretin ne yöne doğru büyümesi gerektiğinin de planlanması gerekli ayrıca bir ticaret master planına ve ticaret envanterine ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu.