Duyuru Arşivi
BASİT KONAKLAMA TESİSLERİ VE PLAJ İŞLETMELERİNİN BELGELENDİRME İŞLEMLERİ
Değerli Üyelerimiz,
02.12.2021 11:12

25.09.2021 tarih ve 31609 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Basit Konaklama Tesisleri ile Plaj İşletmelerinin Belgelendirilmesine İlişkin Yönetmelik” kapsamında;

2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunun 18.07.2021 tarihli ve 7344 sayılı Kanunla değişiklik 5. Maddesinde; yetkili idare tarafından işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı verilen konaklama işletmelerinin, bu ruhsatı aldıkları tarihten itibaren 1 yıl içinde Bakanlıktan turizm işletmesi belgesi alma zorunluluğu ile konaklama içermeyen müstakil plaj işletmelerinin, işyeri açma ve çalışma ruhsatı almalarını takiben 7 gün içinde turizm işletme belgesi almak için Bakanlığa başvuru yapmaları zorunluluğu getirilmişti.

Turizm İşletme Belgesi başvurusu sonucunda belge düzenlemesi durumunda Bakanlıkça belge ücreti olarak belirlenen harçların vergi dairelerine yatırılması gerekmektedir. Tüm başvurular için son tarih 28 Temmuz 2022’dir.

Yönetmelik kapsamında Odamız üyesi otel ve plaj işletmelerinin gerekli başvuru işlemlerini yerine getirmelerini önemle rica ederiz. Başvurular Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne veya Bodrum Turizm Danışma Bürosuna elden veya posta yoluyla yapılmaktadır.

Üyelerimizin bilgisine ve dikkatine önemle sunarız.

 

İlgili Yönetmelik için tıklayınız

Başvuru için gerekli belgelere ve dilekçeye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://mugla.ktb.gov.tr/TR-295345/basit-konaklama-ve-plaj-isletme-belge-islemleri.html