BODTO Haberleri
7326 SAYILI KANUN YAPILANDIRMA İLK TAKSİT ÖDEMELERİ HAKKINDA DUYURU
Değerli Üyelerimiz,
29.11.2021 11:57

09.06.2021 tarihinde 31506 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında, çeşitli ödenmemiş borçlara ilişkin yapılandırma başvuruları kurumlara göre farklı tarihlerde yapılmış ve ilk taksit ödemeleri için belirlenen sürenin sonuna yaklaşılmaktadır. 30 KASIM 2021 Salı günü ödemelerin son günü olup üyelerimizin bu ödeme tarihlerine dikkat etmesini rica ederiz.

  • Bu kapsamda Odamıza olan aidat borçlarını yapılandıran üyelerimizin yapılandırmalarına devam edebilmeleri için 1. ve 2. taksit ödemelerini en geç 30 Kasım 2021 tarihine kadar tamamlamaları gerekmektedir. Konu ile ilgili online ödeme seçenekleri ve bilgi için aşağıdaki linkten işlem yapabilir ya da BODTO Mali ve İdari İşler birimi ile görüşebilirsiniz.

https://www.bodto.org.tr/news_detail.php?id=77646&lang=tr

  • Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçlar nedeniyle kuruma yapılan yapılandırmaların ise ilk taksit ödemesinin en geç 30 Kasım 2021 tarihine kadar yapılması gerekmektedir. SGK'den yapılan açıklamaya göre, başvuruları 30 Eylül'de sona eren 7326 sayılı kanun kapsamında yapılandırılan borçların ilk taksit ödemeleri 30 Kasım 2021'e kadar yapılacak. İkinci taksitin son ödeme tarihi ise 31 Aralık 2021'de sona erecek. Avantajların kaybedilmemesi ve yapılandırmanın bozulmaması için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi gerekiyor.

Kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmak isteyenlerin başvuruları sonucunda önemli miktarda SGK alacağı yapılandırıldı. Yapılandırılmış prim borcu ödemeleri e-Devlet'ten yapılabildiği gibi SGK'nin anlaşmalı olduğu bankaların şubeleri, ATM'leri, internet veya mobil bankacılığından da yapılabiliyor.

Detaylı bilgilere ulaşmak için

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/calisan/yapilandirma_kanunu/yapilandirma_soru_cevap#soru11

  • 7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırılan vergi borçların ikinci taksitinin ödeme süresi 30 Kasım 2021 Salı günü sona ermektedir. Yapılandırma işleminin bozulmaması için ikinci taksitin de süresinde ve tam olarak ödenmesi gerekmektedir. Diğer taraftan, borcunu peşin ödeme seçeneğini tercih ederek yapılandıran ancak ödeme süresini kaçıran mükelleflerimiz, süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen tutarı geç ödeme zammı ile birlikte 30 Kasım 2021 tarihine kadar ödemeleri halinde yapılandırma hükümlerinden yararlanabileceklerdir. Yapılandırılan borçlar vergi daireleri veznelerinden, anlaşmalı banka şubelerinden ve www.gib.gov.tr internet adresi üzerinden online olarak da ödenebilmektedir.