BODTO Haberleri
BODRUM’DA ÜRETTİKLERİ İSTİRİDYE MANTARINI TANITTILAR
Değerli Üyelerimiz,
24.02.2021 13:23

Yalıkavaklı üreticiler Bulut Bayzit ve Hüseyin Şahin 24 Şubat Çarşamba günü Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’u ziyaret etti. Enfes Mantar adı altında markalaşarak ticari üretimlerini gerçekleştirdikleri belirten üreticiler Başkan Kocadon’a yetiştirdikleri istiridye mantarlarından takdim ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Üretici Bulut Bayzit Bodrum’da 20-30 işletme ile çalıştıklarını ayrıca yöredeki tüm yerel pazarlarda yer aldıklarını belirterek şunları kaydetti: “İstiridye Mantarı diğer bir adıyla Kayın Mantarı, doğada Karadeniz taraflarında gürgen ve kayın ağaçlarının dibinde yetişmekte. Biz bu mantarın ticari üretimini yaparken ise poşetlerde üretim yapıyoruz ve daha doğal olması için pamuk yerine saman kullanıyoruz. Bu mantarın bakım şartları oldukça masraflı, örneğin mantarların yetiştiği ortamın ısıtma soğutma sistemleri stabil olarak 14 derecede olmalı çünkü ısıdaki değişim mantarda deformasyona neden oluyor.”.

4 yıllık bir firma olarak ilk kuruldukları zamanda Bodrumluların bu mantar türünü çok tanımamasından dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirten Bayzit, zamanla istiridye mantarına talebin arttığını belirtti. Başkan Kocadon’a misafirperverliği için teşekkür eden üreticiler hedeflerinin üretim tesislerinin sayısını arttırarak ticari hacimlerini genişletmek olduğunu söyledi.

BODTO Başkanı ise genç girişimcileri her zaman takdir ettiklerinin altını çizerek şu yorumlarda bulundu: “Yerel üreticilerimiz ne kadar fazla ürün çeşitliliğine giderlerse bu ticari anlamda da o kadar getirisi yüksek olur. İstiridye mantarı üreticilerimiz de bu anlamda farklı bir işe girişmişler ve Bodrumlulara tanımadıkları bir mantar türünü sunmuşlar, kendilerini girişimcilikleri için tebrik ederim. Ayrıca BODTO olarak girişimcilik destekleri hakkında sürekli olarak duyurduğumuz haberleri de web sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeleri de faydalı olacaktır.”