Duyuru Arşivi
KORONAVİRÜS SALGINI SEBEBİYLE ULUSLARARASI TAŞIMACILIKTA ALINAN KARARLAR
Değerli Üyelerimiz,
21.05.2020 15:55

İlgi:         a) İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 09.04.2020 tarih ve 6360 sayılı Genelgesi,

              b) İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 27.04.2020 tarih ve 7172 sayılı Genelgesi,

              c) İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 08.05.2020 tarih ve 7784 sayılı Genelgesi,

              ç) İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 14.05.2020 tarih ve 89780865-153/8024 sayılı yazısı.


T.C. Muğla Valiliği’nden alınan 15.05.2020 tarihli yazıda; Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle birçok ülke ile sınır kapımızdan geçişlerin durdurulduğu ve pek çok ülke vatandaşının ülkemize girişinin yasaklandığı belirtilmiştir. Dış ticaretin devam etmesi adına ülkemize giriş çıkış yapması zorunlu olan TIR şoförleri başta olmak üzere; ilgili kişilerin giriş çıkışlarında uygulanacak usul ve esaslara yönelik Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının görüşleri çerçevesinde İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün (a) ve (b) Genelgeleri yayımlanmıştır. Söz konusu Genelgeler yürürlükteyken, ilgili Bakanlıkların istişareleri sonucunda uygulamanın ilgi (c) Genelgede belirtildiği şekilde yürütülmesi kararlaştırılmıştır.

Uygulamada ortaya çıkan ihtiyaç nedeniyle ilgi (c) Genelgesinde “A. Türkiye’den Transit Geçecek Araçlar ve Şoförler”i düzenleyen hükümlerin 4.maddesi “Gümrük idarelerince transit geçecek araçların geçecekleri güzergâhlar ve mola yerleri belirlenecek ve transit geçecek tüm araçların "araç takip sistemi" üzerinden takip edilmesi suretiyle Ülkemizden en kısa sürede ayrılmaları sağlanacaktır.” şeklinde düzenlendiği İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün ilgi (ç) yazısıyla bildirilmiştir.

Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin; Kaymakam ve Sınır Kapısı Mülki İdare Amirleri tarafından sınır kapılarında görevli tüm kamu ve kuruluşları ile işbirliği içinde ve ilgili diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli kararların alınarak, çalışmaların ivedilikle planlanması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususunda bilgilendirme yapılmıştır.

Saygılarımızla.