BODTO Haberleri
AKBANK TURİZM BULUŞMALARINA KATILDIK
Değerli Üyelerimiz,
18.04.2019 12:03

Akbank Turizm Buluşmaları’nın ilki 17 Nisan’da “Turizmde Dijital Dönüşüm” temasıyla, Bodrum Titanic Otel’de  başladı. Yönetim Kurulu Başkanımız Mahmut Serdar Kocadon’un da konuşma yaptığı toplantıda turizmde gelecek vaadeden konular gündeme alındı.

2019 sezonunda Bodrum, Antalya, Marmaris ve Manavgat’ta yapılması planlanan toplantıların ilk etkinliği, Bodrum Titanic Deluxe Hotel’de 17 Nisan Çarşamba günü  gerçekleşti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un,  Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’un, Bodrum TÜRSAB BYK Başkanı Yüksel Aslan’ın ve Akbank Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz’un açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlik “Geleceğimiz Turizm” paneli ile devam etti. TOBB E-ticaret Meclis Başkan Yardımcısı Merter Özdemir moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Akbank Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, Turizmci Dr. Cem Kınay ve Paramount Otel’in İşletmecisi Geylan Dursunoğlu turizmin gelecek trendleri ile kendi yolculukları hakkında ilham veren paylaşımlarda bulundu.

akbank1.jpg

BODTO Başkanından Turizmde İnovasyon Vurgusu

BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon konuşmasında gelişen ve değişen bilgi toplumunda turizmi geliştirmenin yollarını Bodrum’da konuşmaktan dolayı mutuluk duyduklarının altını çizerek şunları kaydetti: “İlçemiz 2018 yılında, yaklaşık 932 tesiste 781.277’i hava yolu olmak üzere toplam 1.117.343 yabancı ziyaretçiyi ağırlamıştır. Geçmiş yıllara göre 2018 yılını yaklaşık %43’lük bir artışla tamamladık. Geceleme ve turizm gelirlerimizi de gelen turist sayısının artmasına bağlı olarak daha yukarıları çıkartmalıyız.”. “İlemiz tek başına Muğla’nın %40’lık büyüklüğüne sahip. Bu payın artması, katma değeri ve verimliliği artırıcı faaliyetlere yönelmemiz, turizmin sürdürülebilirlik ilkesinin en temel faaliyetidir.Artık turizmde turistin seyahatini kolaylaştıran ve sorunsuz hale getiren dijital dönüşüm çağı başlıyor. Turistin seyahatini kolaylaştıran ve sorunsuz hale getiren bir evreye geçiyoruz. Bunu ilk olarak havacılık sektöründe gördük. Online check-in ile zaman kazandık.” Diyen BODTO Başkanı turizmin dijital dönüşüme en çok ihtiyaç duyan sektörler arasında olduğuna dikakt çekerek şöyle konuştu: “Yerli üretim ve iş gücünü kullanıp katma değeri yükseltmenin yolu teknolojiyi kullanmaktan geçiyor. Elimizdekini dijitalleştirip katma değeri artırmalıyız. Otelin iklimlendirilmesinden misafir analizlerine, otel dekorasyonundan, işletim sistemine kadar yeniliklere kapı açacak bir döneme girmiş bulunuyoruz. Turistin istek ve bilgileri toplanıp analiz edilerek misafire her şey hazır hale getirilecek böyle “akıllı şehirlerin ve akıllı otellerin, kısacası akıllı seyahatin başladığı bir döneme geçmeliyiz.”.