Zeki Köylü
Türkiye turizmi ve denizcilik sektörü
20 Mart 2008 Perşembe
 

 

Sevgili Bodrumlular, Değerli BODTO Üyeleri,


Şubatın ortasına gelen günlerde, Türkiye turizmi ve denizcilik sektörü açısından İstanbul’da hareketli günler yaşandı.Beylikdüzü’ndeki TÜYAP’ta dört gün süreli EMİTT Fuarı vardı. Bir diğeri ise 9 gün süren Yeşilköy’deki CNR’da Boat Show günleriydi. Her ikisine de temsil ettiğim kurumlar (BODTO ve BODER) açısından önemli olduğundan katıldım ve katkı koydum. Öncelikle emeği geçen bütün sektör temsilcilerine, kurum temsilcilerine ve çalışanlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Ürünlerimizi sergilenebilir hale getirmek öyle kolay olmadı. Profesyonelliğin yanında amatör duyguları da koruyabilmek çekilen sıkıntıları bir parça da olsa hafifletebiliyor.


Önce EMİTT’i size aktarmak istiyorum. Dört gün süreli bu etkinlik ilk iki gün profesyonellere, son iki günde ziyaretçilere açıktı. Bodrum’u temsilen 15 civarında standımız vardı. En büyüğü Kaymakanlık, Bodrum Belediyesi ve BOYTAV’ın katkılarıyla kurulan; ana temasını Bodrum evi, Kale ve Bodrum tipi teknelerin oluşturduğu ve folklörümüzün sergilendiği stand idi. Tanıtım kokteylerinden biri de burada verildi. Diğeri ise Bitez, Gündoğan, Turgutreis ve Yalıkavak Belediyelerinin yer aldığı modern tasarımlı, kullanışlı ve özveriyle çalışılan Muğla Valiliği içindeki bölümdü. Ayrıca dokuz ayrı standta otellerimiz yer aldı. En önemlisi ise Samos Valiliği ile BODTO’nun birlikte açtığı yeni destinasyonu tanıtan ortak standımız oldu. Standımız fuar yönetimince 2008 yılı ‘‘En İyi Destinasyon ve Dostluk Ödülü’ne’’ layık görüldü. Türk - Yunan turizm sektörünün ortaklaşa oluşturduğu ve her iki tarafın temsilcilerinin birlikte çalıştığı bu yer fuarın en ilgi çekici köşelerinden biriydi. Gazeteciler ve acenta temsilcilerini çoğunlukla bu köşede ağırladık. Çünkü İki ülkenin bir arada yer aldığı bu stand belki de fuarın ilk ve tek standıydı. Ayrıca Yunanlı misafirlerimizin İstanbul günlerinden zevk aldıklarını ve ülkelerine mutluluk içinde döndüklerine tanık oldum. Son gecedeki yemeğe Yunanistan’da belki de Türkiye’den daha çok izlenen ‘‘Yabancı Damat’’ dizisindeki ‘‘Yaya Eftalya’’ rolünü başarıyla oynayan Tülin Oral Hanım’ın katılması misafirlerimiz için sürpriz oldu. Buradan Tülin Hanım’a BODTO adına teşekkürlerimi sunuyorum.


Özetlersek Bodrum turizminde yerli payımız çok yüksek. İç turizm açısından da EMİTT’in yeri tartışılmaz. Hele ileriki yıllarda inanıyorum ki EMİTT Orta Doğu’da bölgesinin en önemli organizasyonu olacaktır. Böyle bir organizasyonda yer almak, Bodrum’u tanıtmak, yeni destinasyonlara yer vermek, markalarımızın bayraklarını orada var edebilmek çok önemli. Bu önemi ölçüsünde kurumlarımız adına görevlerimizi eksiklerimiz dahi olsa yerine getirebildiğimize inanıyorum.


Bir diğer etkinlik Boat Show günleriydi. Burada onsekiz yat imalathanesini bir araya getiren Odamızın da katkılarıyla 550m2 alanı kapsayan bir yer kiralandı. İstanbul Boat Show her geçen gün daha da büyüyor. Bölgesinin en büyüğü olmaya aday. Bodrum teknelerinin ise burada ayrı bir yeri var. Fuga Tersanesi’nin imal ettiği 11m’lik Tırhandil’e olan ilgi görmeye değerdi. Sac ve fiber tekneler arasında biz farklıydık. Bu farkımızıda imalathanelerimiz fuarda ortaya koydular. Tekne modelleriyle standımıza Ali Kemal Denizaslanı büyük destek verdi. Ayrıca etkinlikler boyunca tüm bunları Güngör Dalay Bey fotoğrafladı. Her ikisinede yine çok teşekkür ediyorum.


Saygılarımla