Zeki Köylü
2008 beklentileri
25 Ocak 2008 Cuma

 

 

 

 

Sevgli Bodrumlular, Değerli BODTO Üyeleri

 

2008 yılının bu ilk yazısıyla sizlerle birlikteyiz. Meclisim adına yeni yılınızı kutlar, sağlıklı, kazançlı, umut dolu barış içinde geçecek günler diliyorum. Her yeni yılı yeni bir başlangıç gibi görürüz. Umutlarımız tazelenir, işlerimizde daha bir istekli oluruz. Bu enerjimiz yıl boyu tükenmesin diyorum.

 

19 - 20 Ocak tarihlerinde Cos Adası ziyaret edilecek. Umarım Mavi Derginin bu sayısını orada dağıtabiliriz. Diğer yakanın ticaret erbabları bilmeli ki; biz bu yakada aklın egemenliğini hırsların ve duyguların önüne koymak istiyoruz. İlişkilerimizi günü birlik heyecanların değil uzun soluklu fizibilitesi yapılmış çalışmaların üstüne kurmak istiyoruz.

 

Bu gidiş gelişler artık misafirlik ilişkilerinin ötesine geçebilmelidir. Küreselleşme dünyayı küçültmüş, seçenekleri çoğaltmıştır. Bu seçenekler arasında öne çıkabilmek için ekonomilerinde turizmin önemli bir yer tuttuğu bu iki yaka, akıllı projelerde bir araya gelebilmelidir. Bizleri geleceğe taşıyacak, ayakta tutacak gerçek budur.

 

Ama buradaki en önemli unsur masaya iki eşit taraf olarak oturabilmeyi içselleştirebilmektir. Biz bu masaya artık evin Kül Kedisi gibi oturmak istemiyoruz diyebilme zamanı gelmiştir.

 

2008 beklentilerine gelince, izlediğim bütün ekonomistler belli bir endişe taşıyor. Üzerinde uzlaşılan konular; petrolün varil ortalamasının 85 Dolar civarında olacağı ve artma eğiliminde olan ödemeler dengesini daha da bozacağı, 2008’in yatay bir seyir izleyeceği, büyüme oranının düşeceği, Doların taban seviyelerine indiği bundan sonra yatay seyir göstereceği, Euro’nun bir parça yükselebileceği, kriz beklentilerinin altın fiyatlarını biraz daha yükseltebileceği, borsaların düşüp, devlet kağıtlarının sağlamlık kazanacağı bir yıl üzerine.

 

Bu boyuttaki en büyük tehlikeler işsizlik olgusundaki çözümsüzlük, ödemeler dengesinin alarm vermesi, enflasyon baskısının büyümesi ve doğal olarak terör, bunun getirdiği acılar ve ekonomiye ek yükleri.

 

Ayrıca bu yıl yurt dışı yatırımlarımız artarken gelen yabancı sermaye yatırımlarında azalma bekleniyor. Buna ilave geçen yıllarda yapılan özelleştirmelerin ve satın almaların yurt dışına kar transferleri de başlayacak. 

 

Özetle cari açık büyürken, finansman zorlaşacak ve yapısı bozulma eğilimi gösterecektir. 2008’de oynak piyasalardan ve risklerden kaçılacak getirisi daha az olan güvenli limanlar tercih edilecektir. Herşeye karşın umut bizlerle olsun diyorum.

 

Saygılarımla