Aydın AYAYDIN
Bodrum başka yerde yok
01 Ağustos 2007 Çarşamba

Türkiye’nin akciğeri neresi derseniz, cevabım Bodrum.

Türkiye’nin beyni neresi derseniz cevabım yine Bodrum olur.

 

Bodrum’u tanımak içim Bodrum’u iyi bilmek lazım. Bana gore Türk turizminin  göz bebeği Bodrum’dur. Her sahili olan, her plajı olan ve hatta her denizi olan yer  istesen de turizmin gözbebeği olamaz.

 

Deniz mi istiyorsunuz? En alası Bodrum’da,

Sahil mi istersiniz en uzunu  Muğla ve Bodrum’da.

Dünya harikası ‘koy’ lar mı istersiniz Bodrum’dan başka yerde yok.

Tabiat derseniz, Bodrum’un eşi benzeri yok.

Kültürel varlıkların en değerlisi Bodrum kalesi ve müzesine ne demeli. Ya batık şehir, şimdiki Gümüşlük’ün bünyesinde barındırdığı Tarih.

 

Eğlencenin merkezi Bodrum, aynı zamanda dinlencenin de merkezi  oluvermiş. Nüfusunun kışın 60 bin olduğuna bakmayın siz. Yazları 700 bini devirmiş, milyona koşuyor. Bodrum’un neyine üzülüyorum biliyormusunuz?  Ortakent Yahşi dışında tükenen mandalina bahçelerine. Bodrum’un ünlü portakal ve mandalina bahçeleri rant uğruna bir bir beton yığınına dönüşüyor.

 

Beyaz evler denince insanın aklına Bodrum geliyor. Gerçi  son zamanlarda beyaz evler de yerini  yavaş yavaş  çok katlı ve başka renklere  bırakıvermiş. Ne olur kıymayın o güzelim cam kenarları mavi olan  Bodrum’un beyaz evlerine. Bazıları ‘rant’ elde edecek diye kıymayalım güzelim Bodrum’a. yüksek eğilimli arazide ‘kot’ farkından fazla kata yabancı bir nesil değiliz. Ancak düz arazide ve hatta deniz kıyısında ‘kot’ kavramının arkasına sığınarak bir kat daha yapmaya Bodrum’da tanık olduk. Değer mi rant için bu güzelim koyları ve Bodrum’u katletmeye. Bodrum’u seven herkes bunun karşısına dikilmeli.

 

Herşeye rağmen Bodrum’un eşi benzeri yok. Bodrum’un havasını bile tenefüs etmek bana gore ayrıcalıktır. Bu ayrıcalığı yaşamak herkese nasip olmaz.

 

Bodrum’a gönül verenler, Bodrum’u sevenler Bodrum’a sahip çıkmaya ne dersiniz?

 

Bodrum, 01 Ağustos 2007

Prof.Dr.Aydın Ayaydın