Aydın AYAYDIN
Kayseri'ye Gül bereketi
23 Mayıs 2008 Cuma

Abdulah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesi ile birlikte Erciyes’in eteklerinde bulunan Kayseri’nin başına talih kuşu kondu.

Neden mi derseniz? İşte size nedeni...

Cumhurbaşkanı Gül’ün konuğu olarak ülkemizi ziyaret eden yabancı devlet adamlarının gezi programlarda Kayseri ismi ilk planda yer alıyor.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in programında cami bulunduğu için Kayseri yerine Bursa programa alınmasaydı, kuşkusuz İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in yolu da Kayseri’den geçecekti...

En son ülkemizi ziyaret eden Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ve eşi de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül’ün konuğu olarak Kayseri’yi teşrif ettiler. Ekmeğini taştan çıkaranların vilayeti olarak bilinen Kayseri’nin tarihi ve ticari zenginliklerini görecekler. Konuk Cumhurbaşkanı’na eşlik eden yerli ve yabancı gazeteciler de elbette sanayi kentimiz Kayseri’yi tanıtacak.

Kayseri, ülkemizin zengin yetiştiren bir ili olarak bilinir. Has Ailesi, Sabancı ailesi, Dedemanlar, Cıngıllıoğlu, Anadolu Holding’in ortaklarından Tuncay Özilhan, Hüseyin Bayraktar, Necati Kurmel, Hattatlar, Rifat Hisarcıklıoğlu ve Çetinsayalar iş dünyasında Kayseri’nin yetiştirdiği önemli kişi ve ailelerdir. Kayseri, iş adamlarının yanında siyasetçileri ile de meşhurdur. 2000’li yıllarda Türk siyasetine damgasını vuran Hüsamettin Özkan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kayseri’nin yetiştirdiği siyasetçilerdir.

İyi güzel de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sadece Kayseri’nin değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı. Gül, Cumhurbaşkanı olarak yemin ettikten sonra ‘Bana oy verenin de vermeyenin de Cumhurbaşkanıyım. Herkesi kucaklayacağım’ demişti. Ancak görüyoruz ki Sayın Gül en fazla memleketi Kayseri’yi kucaklamayı daha çok seviyor.

Son üç Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer Afyon, Süleyman Demirel Isparta ve Turgut Özal Malatya’dan çıkmış siyasilerdi. Sezer, Demirel ve Özal’ın gelen yabancı devlet adamlarını Sayın Gül gibi yanına alıp kendi memleketine götürdüklerine tanık olmadık.

Şimdi merak ediyorum. Acaba Sezer, Demirel ve Özal’ın yaptığı mı doğruydu, yoksa Abdullah Gül’ün yaptığı mı? Bana sorarsanız Gül, memleketi Kayseri lehine tercihini ortaya koyuyor. Üstelik Kayseri mantısını da iyi tanıtıyor. Belki de haklı. Kendisini yetiştiren Kayseri’ye karşı vefa borcunu ödüyor.

Eminim ki bazı okuyucularım şöyle diyecek: Peki kendisine Çankaya’nın yoluna açan diğer 80 ilin seçmenleri Gül’e oy vermedi mi? Elbette verdiler. Hem de Kayseri’den daha fazla veren iller bile var.

Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon’un da Cumhurbaşkanı Gül’den bir talebi var. Kocadon, “Gül çifti Bodrum’a gelmek istemiyorsa da, bundan sonraki konuğunu Bodrum’a göndersin ki güneş, kum ve denizin yanında eşsiz kültürel değerlerin bulunduğu Bodrum’un tanıtımına katkı sağlasın” diyor.

Benim de Sayın Gül’den bir talebim var. Konuklarınızdan birinin programına Mardin’i alın da değişik kültür ve değişik dinlerin yüzyıllarca nasıl birarada kardeşçe yaşadığını görsün.