Duyuru Arşivi
BODRUMLU YÜZÜCÜ AYSU TÜRKOĞLU’NU TEBRİK EDERİZ
Değerli Üyelerimiz,
21.03.2024 14:50

Bodrum’un gururu, 23 yaşındaki Aysu Türkoğlu, 21 Mart Çarşamba günü Yeni Zelanda'da Cook Strait'i yüzerek geçerek yeni rekora imza attı.Türkoğlu, 2022 yılında 60 kilometrelik Manş Kanalı parkurunu 16 saat 28 dakikada geçen en genç Türk sporcusu olmuş, ardından 40 kilometrelik İrlanda-İskoçya arasındaki Kuzey Kanalı'nı yaklaşık 11 saat 48 dakika 19 saniyede yüzerek geçen ilk Türk kadın ve en genç Türk sporcu unvanını almıştı. Yüzücü, 20 Mart'ta Yeni Zelenda Cook Strait Geçişi için Wellington'a 13.8 derecelik suda güçlü akıntılara karşı mücadele ederek 23 kilometrelik zorlu bir parkuru gece saatlerinde yüzerek yeni bir rekora imza attı. Türk ultra maraton sporcusu Aysu Türkoğlu, “Oceans Seven” kanallarını 5 sene içerisinde tamamlayarak Guinness rekorunu da kırmayı hedefliyor.

Bodrum Ticaret Odası olarak Bodrumlu sporcumuzu tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.
 
Türk ultra maraton sporcusu 23 yaşındaki Aysu Türkoğlu, 20 Mart'ta Yeni Zelenda Cook Strait Geçişi için Wellington'a 13,8 derecelik suda güçlü akıntılarına karşı mücadele ederek 23 kilometrelik zorlu bir parkuru gece saatlerinde 7 saat 21 dakika 40 saniye sürede yüzerek yeni bir rekora imza attı. Aysu Türkoğlu'na Cook Strait Geçişi için daha önce Kuzey Kanalı'nda destek veren ve crew ekibinde bulunan Menajeri Nesli Özel ve açık su yüzücüsü Murat Öz eşlik etti.
 
2022 yılında 60 kilometrelik Manş Kanalı parkurunu 16 saat 28 dakikada geçerek “en genç Türk sporcusu” olmuş, ardından 40 kilometrelik İrlanda-İskoçya arasındaki Kuzey Kanalı'nı yaklaşık 11 saat 48 dakika 19 saniyede yüzerek geçen “ilk Türk kadın ve en genç Türk sporcu” unvanını almıştı.
 
Yüzme dünyasında “Oceans Seven” etkinliği yedi benzersiz ve zorlu deniz koşulunda yüzücüleri sınıyor. Aysu'nun ve sarsılmaz kararlılığının, bu yeni zorlukla da doğrudan yüzleşerek başarı sağlayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Aysu Türkoğlu, “Oceans Sevens” kanallarını 5 sene içerisinde tamamlayarak Guinness rekorunu da kırmayı hedefliyor.
 
Aysu Türkoğlu, Cook Strait Geçişi ardından bu yıl Haziran'da 22 Bridges Manathan (48 km) ve Eylül ayında Catalina (30-35 km) kanallarını geçmek için hazırlıklara başladığını duyurdu. Bu geçişleri tamamladığı takdirde aynı zamanda Triple Crown unvanının da sahibi olan en genç Türk yüzücü olarak başarılarını taçlandıracak.
       70.jpg
Aysu Türkoğlu hakkında
2 Mayıs 2001 tarihinde Bodrum'da dünyaya gelen ve 2019 yılında Bodrum Fen Bilimleri Lisesinden mezun olan Aysu Türkoğlu yüzmeye olan tutkusundan güç alarak, engelleri aşmaya ve su sporları dünyasında yeni ölçütler belirlemeye devam etmektedir. Ablasını örnek alan Aysu yüzmeye, ilk olarak 7 yaşında Bodrum Spor Yüzme Kulübü'nde başladı. İlk katılmış olduğu uluslararası Aquamasters yüzme yarışmasında 6 Km'lik parkurda kadınlar klasman 1.si oldu. 14 yıldır profesyonel yüzücü olan Aysu, yüzme dalında sayısız ödül sahibidir. 2022 Temmuz ayının 29'u 30'a bağlayan gecesinde İngiltere ile Fransa arasında bulunan Manş Denizini 16 saat 28 dakika ve 60 kilometre yüzerek geçen en genç Türk sporcusu, 40 kilometrelik İrlanda-İskoçya arasındaki Kuzey Kanalı'nı yaklaşık 11 saat 48 dakika 19 saniyede yüzerek geçen ilk Türk kadın ve en genç Türk sporcu unvanını almıştı.