BODTO Haberleri
BODTO YÖNETİMİNDEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR
Değerli Üyelerimiz,
23.11.2023 14:32

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) organizasyonu ile Kent TV ekranlarında yayınlanan Kobi Bodrum programının sersisi başladı. 22 Kasım Çarşamba günü gerçekleşen programa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdem Ağan ile Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Efe katıldı. BODTO yöneticileri Bodrumlu tüccarları ekonomik belirsizlik konusunda uyarırken sermayelerini iyi değerlendirmeleri ve yatırım planlarını ekonomi daha net olana kadar bekletmeleri tavsiyesinde bulundu. Ağan ve Efe Bodrum’daki plansızlığa dikkat çekerken günümüzdeki tüm kentsel sorunların temelinde bunun yattığına dikkat çekti.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdem Ağan Odanın Cumhuriyet’in 100. Yıl etkinliklerine değinirken düzenledikleri Bodrum Leleg yolu yürüyüşünün çok önemli olduğunun altını çizerek bölgedeki 12 ay turizm için Leleg Yolu’nun büyük önemi olduğunu hatırlattı. 100. Yılın anısına geçmiş ve şimdiki dönem meclis üyelerine plaket takdiminde bulunduklarını söyleyen Ağan Odaya katkı veren kişileri onure ettiklerini vurguladı.

Ağan’dan Bodrum turizm kenti kalmalıydı vurgusu

Ağan konuşmasının devamında Bodrum’un turizm kenti olarak kalması gerektiğinin altını çizerken şunları kaydetti: “Bizim hedefimiz 12 ay turizm iken ‘Bodrum’da 12 ay yaşam’ hedefine yöneliyoruz. Derhal hedefimizi turizme döndürmeliyiz ki turizmin getirdiği katkı diğer sektörleri de beslemeli. Bu zamana kadar 50 yıl Bodrum böyle yaşadı; turizm şehriydi. Turizm sanayiyi, tarımı, inşaatı ve diğer tüm sektörleri besliyordu. Şimdi turizm 2’inci plana atılırsa kim kimi destekleyecek?”

Fatih Efe: “En büyük sorunun plansız planlaşmadır.”

Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Efe ise “Bodrum’un imar planları yapılırken bir strateji belirlenerek her yer imara açılmamalıydı. Bu alanlar imara açılırken alt yapımızın ileride yetip yetmeyeceği düşünülmeliydi. Bizim en büyük sorunumuz budur; plansız planlaşmadır!” dedi.

“Ne olacağımıza karar veremedik bir türlü.”

Efe konuşmasının devamında şunlara dikkati çekti: “Çok büyük bir yarımadayız coğrafi yapımız da çok zor bir yapı. Yapılmış en büyük yanlışlardan biri Bodrum’un tek belediye olması. Muğla’dan Bodrumun sorunlarını analiz etmek çok zor. Tek belediye olmasak günümüzde bu kadar fazla sorun yaşıyor olmazdık. Bizim alt yapımızı, üst yapımızı Muğla’dan kimse bilemez burada kurduğu birimler ile bunu çözemez. 11 belediyede çok ancak en azından birkaç belediye yapılabilirdi. Bodrum’un kent kimliğinde de belirsizlik yaşandığının altını çizen Efe, “Ne olacağımıza karar veremedik bir türlü” yorumunda bulundu.

BODTO yöneticileri programda Bodrum’un su sorunu, trafik sorunu, lojman sorunu, kira bedellerinin yüksekliği ve bunun tetiklediği kaçak yapılaşmalar gibi konular hakkında gazeteci/yazar Ayhan Ongun ile istişare etti.