BODTO Haberleri
GAYIK USTALARINA SAYGI GECESİ
Değerli Üyelerimiz,
09.05.2023 16:34

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve Bodrum Belediyesi iş birliğiyle Bodrum Kaymakamlığı, Milas Kaymakamlığı, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) destekleriyle “Bodrum’a İz Bırakan Gayık Ustalarına Saygı Gecesi” düzenlendi

Bodrum’un yükselişindeki en önemli kaynak olan deniz turizminin gelişiminde büyük rol sahibi kayık ustalarını bir araya getirmek ve ebediyete intikal eden ustaları anmak üzere önceki akşam Trafo Kafe’de düzenlenen saygı gecesinde, deniz emekçileri ve gıyabında ailelerine plaket verildi. Geceye yoğun bir katılım gerçekleşirken Bodrum’un yerel sanatçılarından Neco ve Tenekeci Mehmet’in seslendirdiği Bodrum türküleri de geceye renk kattı.

Düzenlenen geceye Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Sahil Güvenlik Karakol Komutanı SG Binbaşı Koray Kemiksiz, Bodrum Liman Başkanı Tuncay Aydın, meclis üyeleri, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Dinç, Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hasan Kablı, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez ile Oda yönetim kurulu üyeleri, basın mensupları, kayık ustaları ve yakınları katıldı.

041.jpg

“Tüm Bodrumluların bir sevdası var: Deniz”

Törende konuşan BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon “Mavi yolculuk turizminin gelişmesiyle bakım-onarım alanında da büyüyen yat imalatı sektörümüz bugün önemli bir döviz getirisi ile nitelikli turizmin en önemli bileşeni olmuştur.” derken sektöre emek veren çırağından ustasına herkese teşekkürlerini sundu.

Başkan Kocadon Bodrumluların en büyük sevdasının deniz olduğunu vurgularken, “Bodrum Deniz Müzemizle, ahşap tekne yarışlarımızla, yatlarımızın ihracatıyla, coğrafi işaret tescil çalışmalarımızla bugüne kadar pek çok çalışmayı sürdürsek de en önemli değerlerimiz olan ustalarımızın kıymetli emeği ve katkısı ile Bodrum bugün denizciliğin mihenk taşıdır. Bodrum’da iz bırakan bu sektöre olan teşekkür gecemizde değerli ustalarımıza katkılarından dolayı bir kez daha teşekkürü borç biliriz.” şeklinde konuştu.

042.jpg

Açılış konuşmasını yapan İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Dinç, “Kıymetli ustalarımızın el emeğiyle o günün şartlarında çok zor şartlarda burada emek vererek Bodrumumuzun tanıtımına, mavi yolculuğun gelişmesine istihdamına ve usta çırak ilişkilerinin olduğu o dönemde birçok kişiye ekmek kazandırarak çok büyük emekleri oldu. Bodrum’u Bodrum yapan, bugünlere gelmesinde ustalarımızın çok büyük emekleri var” diyerek emek veren herkese teşekkür etti. 

044.jpg

Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar ile Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke ise Bodrum’a değer katan ustalara teşekkürlerini iletti.

043.jpg

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’a büyük katkılar sunan ustaları anarak başladığı konuşmasında gecede emeği geçenlere teşekkür etti. Başkan Aras, Bodrum’un değerlerine değindiği konuşmasında şunları söyledi: “Bodrum’un kadim tarihinde yer alan süngercilik kültürü, gelişen tersanecilik kültürü, ustaların elinden çıkan o güzel teknelerimizle dünya denizlerinde yelken açan yelkencilerimiz, denizcilerimiz, turizmcilerimiz… Bodrum böyle bir kent. Tarihiyle, kültürüyle, doğal güzellikleriyle ama en çok da eşsiz insanlarıyla bir coğrafyayı coğrafya yapmıştır.” Başkan Ahmet Aras, ayrıca kuracak oldukları Sünger Araştırma Merkezi ve Müze Projesinin çalışmalarının da devam ettiğini belirttiği konuşmasında kayık ustaları için de böyle bir araştırma merkezinin ve müzenin bir an önce hayata geçirilmesi için çalışacağına söz verdi.