Duyurular
Suudi Arabistan BARKOD Sistemi Hk.
Değerli Üyelerimiz,
06.02.2020 09:17

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza gelen 25.01.2020 tarih ve 867 sayılı yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğün ile yapılan yazışmada Suudi Arabistan’a yapılacak ithalat işlemleri için uygulanmaya başlanan ve 01.01.2020 tarihi itibariyle zorunlu hale getirilen barkod sisteminde sadece uluslararası geçerliliği olan GS1’e uygun barkodların kabul edileceği, diğer barkod türlerinin kabul edilmeyeceği belirtilmektedir. 

SABER kaydının günümüz itibariyle sadece regülasyona tabii ürünler için zorunlu olduğu belirtilerek diğer ürün grupları için zaman içinde kademeli olarak SABER kaydının zorunlu hale geleceği belirtilmektedir. Bununla birlikte, barkod uygulamasının, SABER sisteminden bağımsız ve tüm ürünler için zorunluluk teşkil ettiği vurgulanmıştır.

SABER kaydı ile ilgili birincil ve en güncel bilgiye https://saber.sa/ uzantısından ulaşılabilmektedir.

Teknik Regülasyona tabi ürünlerin listesine https://saber.sa/home/regulations web sayfasından ulaşılmakta olup söz konusu listede yer alan her bir teknik regülasyonda belirtilen GTİP’ler sürekli güncellenmektedir.