Röportaj
TAV BODRUM HAVALİMANI DEĞERLENDİRMELERİ
İCLAL KAYAOĞLU
28.11.2019 11:05

Milas-Bodrum Havalimanı’nda bu yıl/bu sezon dış hat seferlerinde hangi ülkelerden kaçar uçuş öngörülmekte?

Milas-Bodrum Havalimanı’nda bu sezon toplam 43 farklı ülkeden ve 86 farklı havayolu tarafından gerçekleştirilecek seferleri ağırlayacağız. Şu an için sezon boyunca yaklaşık 12 bin uçuşa ev sahipliği yapacağımızı ön - görüyoruz. Bu da geçen yıla göre dış hatlarda yaklaşık yüzde 30’luk bir artışa karşılık gelmektedir. Dış hat yolcu sayısının da aynı şekilde artacağını ön - görüyoruz.

Milas-Bodrum havalimanı için yeni projeleriniz neler?

TAV Havalimanları olarak Milas-Bodrum Havalimanı’nın 20 yıllık işletme hakkını kazandık ve 2014 yılında devir alır almaz iç hatlar terminalini yeniledik. Yolcu operasyonlarını kolaylaştırmak için terminalin iç dizaynını tümüyle değiştirdik. Yolcularımızın konforu için, bagaj alım karusellerinin sayısı ile check-in kontuarlarının sayılarını arttırdık. Özel güvenlik x-ray kontrol noktalarını ve ekipman sayılarını arttırdık. Rengarenk mağazalarımız ve çeşitli restoran ve kafeler ile yolcularımızın havalimanında daha keyifli vakit geçirmelerini sağlıyoruz. İç hatlar terminal önündeki karayolu trafiğini azaltmak için şehir otobüslerini terminal önünden kaldırıp, iç hatlar otoparkının içinde kurduğumuz peronlara yerleştirdik. Dış hatlar terminalimiz ise henüz yedi yıllık yeni bir binadır. Havalimanımız Türkiye’nin ve Akdeniz çanağının en gözde turizm destinasyonlarından birine hizmet veriyor ve tüm dünyadan misafirlerimizi ağırlıyoruz.

Yeni destinasyonlar söz konusu bunlardan bahseder misiniz?

Bu sezon 12 ülkeden 20 yeni destinasyondan direkt uçuşları ağırlayacağız. Bu sezon eklenen yeni destinasyonlar arasında Tiflis, Eindhoven, Rotterdam, Erbil, Dublin, Verona, Astana, Priştina ve Riga’yı sayabiliriz.

Bodrum’un kış turizmini arttırmak için uçak seferleri büyük önem taşı - yor, 2020 yılında Bodrum’a kışın direkt seferler olacak mı? Bu konuda bir proje mevcut mu?

TAV Havalimanları olarak amacımız Bodrum’u yılın 12 ayı ziyaret edilen bir destinasyona dönüştürmek. Bu amaçla, tüm paydaşlarımızla birlikte yoğun bir tanıtım faaliyeti yürütüyoruz. Pazarlama ekiplerimiz dünyanın farklı yerlerindeki fuarlara katılarak ve havayollarıyla yoğun bir şekilde çalışarak tanıtım faaliyetleri yürütüyor. Diğer yandan özellikle yerel yönetimin sağlık turizmi ile ilgili girişimleri söz konusu ve bu konuda da kendileriyle işbirliğimiz sürüyor. Bütün bu çalışmaların sonucunda kış sezonunda da misafirlerimizi Bodrum’a çekmeyi umuyoruz.

Eski yıllara kıyasla 2019 yaz sezonu öngörüleriniz neler?

Dış faktörler nedeniyle turizmde yaşanan yavaşlama 2018 itibariyle yerini hızlı bir toparlanmaya bıraktı. 2018 yılında dış hatlar yolcu sayımız önceki yıla göre yüzde 64 arttı. 2019 yılında da bu artışın sürmesini bekliyoruz.