Duyurular
16. ULUSLARARASI GÜMÜŞLÜK KLASİK MÜZİK FESTİVALİ BAŞLIYOR
Değerli Üyelerimiz,
08.07.2019 11:10

Gümüşlük’ün yaz akşamlarını 16 yıldır dünyaca meşhur klasik müzik ve caz sanatçılarının notalarıyla, olağan üstü bir atmosfere büründüren Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 12 Temmuz Cuma akşamı kapılarını sanatseverler için açıyor. Bu yıl da festivalde enstrümanlarında virtüözlüğü yakalamış sanatçılar, festivalin eşsiz mekânlarında birer konser verecek.

12 Temmuz’da başlayıp 6 Eylül’e kadar sürecek olan 16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivaline ülkemizin yanı sıra Hollanda, Tayvan, Almanya, İtalya, İsrail, Norveç, İrlanda, İspanya ve KKTC’den çeşitli müzisyenler katılacak. Her geçen yıl sınırlarını Gümüşlük’ün dışına biraz daha fazla taşıyan festival, bu yıl açılışını Bitez’deki Aktur-Zefirya Kültür ve Sanat Merkezinde yapacak. Klasik müzikseverlerin gözdesi ve aynı zamanda festivalin de sanat danışmanı olan Devlet Sanatçımız Piyanist Gülsin Onay’ın konseri ile açılacak olan festival, organizasyonun ana mekânı olan 25 asırlık tarihi taşocağı; Gümüşlük sahilindeki festival merkezinin yanı sıra Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyünde gerçekleşecek. 

Festival ekibi Bodrum Trafo’da basınla bir araya geldi

Bodrum Trafo, Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşen basın toplantısında medya mensupları ile bir araya gelen festival ekibi, 2019 yılı festival programını duyurdu. Festivalin yaratıcıları Eren Levendoğlu ve Gülsin Onay’ın konuşmacı olarak katıldıkları basın toplantısında Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da hazır bulundu.

Eren Levendoğlu; “Festivalin en önemli özelliği, bağımsızlığı”

Festivalin sanat yönetmeni Piyanist Eren Levendoğlu, “Bodrum Klasik Müzik Derneği olarak, 16 yıldır küçük bütçelerle gerçekleştirdiğimiz festivalimizin bana göre en önemli özelliği, bağımsız yapısını korumayı başarmasıdır” diyerek başladığı konuşmasında, festivalin ve ülkemizin müzik eğitimine büyük katkı sağlayan Gümüşlük Festival Akademisini de bir kez daha gerçekleştirmekten büyük gurur duyduklarını belirtti.

Bu yıl Antik Taş Ocağı ve Festival Merkezinde gerçekleşecek, Suda, Kumda, Taşta konser serilerine iki mekân daha eklendiğini söyleyen Levendoğlu, Bodrum’un en eski ve etkili kültür sanat mekânlarından biri olan Dibeklihan’da, 6 Eylül’deki kapanış konseri de dâhil olmak üzere, üç konser gerçekleşeceğinin bilgisini verdi. Eren Levendoğlu ayrıca bu yıl Şubat ayında vefat eden Dibeklihan’ın kurucusu ve sahibi Cenap Tezer’i de rahmet ve sevgiyle andıklarını dile getirdi. 12 Temmuz’daki açılış konseri hakkında da bilgi veren Levendoğlu, Bodrum’un yepyeni kültür sanat merkezi Zefirya’da da üç konser gerçekleşeceğini söyleyerek katkılarından dolayı belediye başkanı Ahmet Aras, belediye çalışanları ve tüm sponsor ve destekçilere teşekkürlerini iletti. Eren Levendoğlu, şunları söyledi; “Göreve yeni başlayan Bodrum Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Aras’ın, Bodrum’un kimliğini koruma ve onu bir kültür sanat kentine dönüştürme vizyonunu, büyük bir mutlulukla karşılıyor ve kendisine çok teşekkür ediyoruz. Biz de, festivalimizle, bu vizyonun bir parçası olarak, onu renklendirmek, zenginleştirmek ve büyütmek için çalışmaya devam edeceğiz”.

Gülsin Onay; “Festivalin coşkusu bambaşka”

Festival hakkındaki duygu ve düşüncelerini dile getiren; aynı zamanda festivalin sanat danışmanı olan Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay, ilgisinden ve yıllardır verdikleri destek adına basına teşekkür ederek; “Küçük büyük her katkının ülkemizin sanat yaşamına kazandırdığı güç, geleceğimiz ve gençlerimiz için umutlarımızı besliyor” dedi. Onay sözlerini şöyle sürdürdü; “Kendi adıma 5 kıta, 80 ülkede verdiğim 2500’e yakın konserler arasında, danışmanı olduğum Gümüşlük Festivali’nin coşkusu bambaşka. Öğrencilerle iç içe geçirdiğimiz Masterclass dönemi ilham veren, heyecanla beklediğim bir zaman dilimi. Sevgili Eren Levendoğlu’nun enerjisi ve yaratıcılığıyla her geçen yıl sürprizlerle ve yeniliklerle zenginleşen festivalimiz bu yıl da dünyaca ünlü virtüözleri ağırlayacak. 4 farklı mekânda gerçekleşecek 17 konserde Hollanda’dan İsrail’e, Tayvan’dan Norveç’e uzanan bir coğrafyadan önemli sanatçılarla buluşacağız. 5 dalda düzenlediğimiz masterclasslarda şanslı öğrencilerimiz bu virtüözlerle çalışma imkânı yakalayacak.”

Belediye Başkanı Ahmet Aras; “Festival, Bodrum’un kimliği ve markasıdır”

Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin, 15 yılda büyük bir gelişim göstererek, uluslararası nitelik kazanan bir festival olduğuna dikkat çekerek konuşmasına başlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, festivalin, Bodrum için hayal ettiği kaliteli ve üstün nitelikli organizasyonlara somut bir örnek olduğunu söyledi.

Gülsin Onay ve Eren Levendoğlu'nun festivali yıllar içinde gelişerek Bodrum’un bir kimliği, markası yaptıklarına değinen Aras, “Bu festivalle bizler her yaz 2 aylık bir süre içinde Türkiye'den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen çok değerli müzisyenleri konuk ediyoruz. Türkiye'nin ve hatta dünyanın en uzun soluklu festivallerinden biri ve dünya müzik otoriteleri tarafından da yakından takip ediliyor. Bu anlamda Bodrum'a, Bodrum'un kültürüne, tarihine ve sanatına verdiği katkıyı çok önemsiyorum” dedi. Festivalin, Avrupa Birliği'nin festivaller için oluşturduğu EFFE projesine girmeyi başarmış az sayıdaki etkinlikten biri olduğunu da belirten Başkan Ahmet Aras, sahne olarak tarihi mekânların seçilmesinin, festivalin ve Bodrum'un da büyüsünü yansıttığını ve bu yönüyle tarihi ve kültürel değerlerimizi de gün yüzüne çıkarttığını söyledi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras sözlerini şöyle sürdürdü; “Bodrum’un büyülü, tarihi mekânlarında eşsiz performanslara tanıklık edeceğiz. Bu heyecanı bize 15 yıldır yaşatan Bodrum Klasik Müzik Derneğindeki dostlarımıza ve tüm katkı koyan kurumlarımıza, sponsorlara teşekkür ediyorum. Bu bölgenin güzelliklerini paylaşan bütün kurum ve kuruluşları, festivale destek olmaya davet ediyorum.”

Festival Bitez’de Zephyros’un rüzgârıyla başlıyor

Bitez’in yeni kültür ve sanat merkezi Zefirya ile işbirliği içersinde planlanan konserlerin ilki, festivalin de açılış konseri olacak. Adını yaz aylarında batıdan serin serin esen Meltem rüzgârı ile özdeşleştirilen Yunan tanrısı Zephyros’tan alan merkezin, festival kapsamındaki ilk konuğu Devlet Sanatçımız Gülsin Onay olacak. Dünyanın en önde gelen Frédéric Chopin yorumcuları arasında gösterilen Gülsin Onay, gecede bestecinin eserlerine yer verecek. Açılış konserinin etkinlik sponsorluğunu ise Liba Laboratuarları üstlenecek. Zefirya Kültür ve Sanat Merkezindeki ikinci konserde, Hollandalı viyolonselci Jeroen Den Herder ve Tayvanlı piyanist Hua Hsuan Lee, 19 Temmuz akşamı festival sahnesinde olacaklar. Merkezin eşsiz manzarasındaki bir sonraki konser, 26 Temmuz akşamı gerçekleşecek. Tuncay Yılmaz & Emre Elivar ikilisi, Keman ve Piyano ile Ludwig van Beethoven ve Johannes Brahms’ın eserlerini seslendirecek. 2 Ağustos akşamı Bitez’deki son konserde ise Alman piyanist Konstanze Eickhorst yer alacak.

Gümüşlük’te sahil konserleri dopdolu geçecek 

Festival merkezi, bu yıl yine hem Toprak Ev konserlerine, hem de kumsalda minderler üzerindeki konserlere ev sahipliği yapacak. Toprak Ev’deki ilk konserin konukları 17 Temmuz akşamı Escarteen Sisters olacak. İspanya’dan gelen ikili; Flavia ve Laia Escarteen kardeşler, hem vokallerle, hem de viyolonsel ve kemanla izleyici karşısında olacak. Toprak Ev’de 21 Temmuz akşamı “Kumda Çello”, ardından 28 Temmuz akşamı “Kumda Keman” ve 11 Ağustos akşamı Kumda Piyano konserini genç yetenekler verecek. Festival merkezinde konser, 20 Ağustos akşamı Toprak Ev’den sahile taşınacak. Norveçli Mathias Eick Quintet, Gümüşlük sahilinde, akşam günbatımında Aris Life Etkinlik Sponsorluğu ile cazseverlerle buluşacak. Trompette Mathias Eick; basgitarda Audun Erlien; piyanoda Andreas Ulvo; kemanda Hakon Aase ve davulda Torstein Lofthus’tan oluşan beşli Gümüşlük’te kuzeyli rüzgârlar estirecek. Toprak Ev’deki son konser, 25 Ağustos akşamı “Kumda Kontrbas” konseri olacak. Fora Baltacıgil öğrencilerinin vereceği bu konser, Toprak Ev’in son konseri olacak ancak Festival merkezindeki son konser olmayacak. Festival merkezindeki son konser yine sahilde gerçekleşecek. Türkiye’nin en önde gelen caz müzisyenlerini bir araya getirecek olan “Gümüşlük Caz Kampı Açılış Konseri”nde Sibel Köse; Ece Göksu; İmer Demirer; Engin Recepoğulları; Erkan Oğur; Neşet Ruacan; Eylül Biçer; Can Çankaya; Kağan Yıldız ve Berke Özgümüş gibi isimler yer alacak. 27 Ağustos akşamı gerçekleşecek konserin Etkinlik Sponsorluğunu Jasmin Art Production üstlenecek.

Antik Taş Ocağı, klasikleri konuk edecek

25 asırlık bir tarihe sahip Antik Taş Ocağının büyülü atmosferi yine klasikçileri konuk etmeye hazırlanıyor. Taş Ocağının açılış ve kapanış konserlerini Koçtaş üstlenirken 8 Ağustos akşamı festivalin eski konuklarından ve Aldo Ciccolini tarafından “zamanının en yetenekli müzisyeni” olarak tanımlanan İtalyan piyanist Francesco Libetta, klasik müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak. Mekân, 16 Ağustos akşamı ilginç bir konsere ev sahipliği yapacak: “Taşta Festival Buluşması”. İsrailli şef Lior Shambadal’ın yönetimindeki Bodrum Oda Orkestrasının konserine üç piyanist; Gülsin Onay, Tolga Atalay Ün ve Deniz Akalın solist olarak katılacak. Konserin Etkinlik Sponsorluğunu Sistem A.Ş ve Gruptrans üstlenecek. Taş Ocağının üçüncü konserinde Koçtaş’ın Etkinlik Sponsorluğunu üstlendiği İrlandalı Fidelio Trio izleyici karşısına çıkacak. Kemanda Darragh Morgan; viyolonselde Adi Tal ve piyanoda Mary Dullea’dan oluşan Fidelio Trio, Maurice Ravel, Franz Schubert ve İrlandalı çağdaş besteci Donnacha Dennehy’in eserlerinden oluşacak bir repertuarla sahnede olacak.

Festival Dibeklihan’da bitecek

Bu yıl Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin konser mekânları arasında yer alacak olan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 1 Ağustos akşamı KKTC’li piyanist Eser Öktem’i konuk edecek. Dibeklihan’daki bir sonraki konserde ise izleyici 18 Ağustos akşamı gitarist Begül Erhan’la buluşacak. Sanat köyündeki son konser aynı zamanda festivalin de “Kapanış Konseri” olacak. 6 Eylül akşamı kapanış konserinde, Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, hayranları için yine unutulmaz bir repertuarla piyanosunun başında olacak.

Gümüşlük Festival Akademisi

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından organize edilen Piyanist Eren Levendoğlu’nun sanat direktörlüğü ve Piyanist Gülsin Onay’ın sanat danışmanlığında sürdürülen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali bünyesinde 14 yıldır düzenlenen Gümüşlük Festival Akademisi bu yıl da hareketli bir eğitim dönemi geçirecek.

Dünyanın dört bir yanından genç müzisyenleri ağırlayan, ufuklarını ve tecrübelerini geliştiren okul, bugüne kadar 1300 civarında yeteneğe sertifika verdi. Akademide piyano, keman, viyola, viyolonsel, flüt, obua, arp, orkestra şefliği, şan, kompozisyon ve gitar dallarında masterclasslar verildi; 10 öğrenci yurtdışında tam zamanlı eğitim görme olanağına sahip oldu. Festival akademisinde bu yıl ilk masterclass Viyolonsel üzerine gerçekleşecek. 15 – 21 Temmuz tarihleri arasındaki ustalık sınıfını Jeroen den Herden verecek. Bir sonraki sınıf, keman masterclassını, 23 – 28 Temmuz tarihleri arasında Ildiko Moog ve Erkin Onay’dan alacak. GFA’da 30 Temmuz – 11 Ağustos tarihleri Francesco Libetta, Konstanze Eickhorst ve Gülsin Onay’ın verecekleri Piyano masterclassına ayrıldı. Daha nadir olarak karşımıza çıkan Şeflik masterclassı ise 13 – 18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu sınıfın eğitmenliğini ise Lior Shambadal üstleniyor olacak. GFA’da 2019’un son ustalık sınıfı 20 – 25 Ağustos tarihleri arasında Fora Baltacıgil’in vereceği kontrbas masterclassı olacak. GFA’da bu yıl düzenlenecek 5 ustalık sınıfına 100 civarında genç yetenek katılacak.

Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması Kış’a ertelendi

Bu yıl 5.’sini düzenlenecek olan Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması kış mevsimi etkinliklerine de hareket getirmek amacıyla Kasım ayına ertelendi. Yarışma kış dönemi etkinlikleri çerçevesinde Bodrum’da gerçekleştirilecek olup, yarışma tarihi festivalin web sayfasından ilerleyen günlerde duyurulacak.

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali sponsor ve destekçiler

Kurumsal Sponsorlar; TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi. Kumda Tema Sponsorları; Sistem A.Ş ve Gruptrans. Açılış Konseri Etkinlik Sponsoru, Liba Laboratuarları. Etkinlik Sponsorları; Koçtaş, Aris Life-Canderel, Jasmin Art Production. Festivalin bu yıl İşbirliği içersinde olduğu kurumlar ise Aktur A.Ş, Art Israel ve Culture Ireland’dan oluşuyor. Ayrıca Türk Hava Yolları, Resmi Ulaşım Sponsoru olurken, Julius Meinl ve Hancı İnşaat ise Servis Sponsoru olarak yer alıyorlar.

Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, Toprak Ev Konserleri, Gümüşlük Sahili Konserleri ve Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü konserleri saat 20.30; Antik Taş Ocağı, ‘Taşta’ konserlerinin başlama saati 21.15’tir. Biletler, etkinlik olmayan günlerde 10.00-18.00 arasında Festival Merkezinden, etkinlik günlerinde saat 19.30’dan itibaren etkinlik mekânındaki gişeden temin edilebilir. Ayrıca biletler, 5 Temmuz Cuma gününden itibaren Bİletix’ten temin edilebilecek.

www.gumuslukfestival.org

info@gumuslukfestival.org

www.facebook.com/gumuslukfest

www.instagram.com/gumuslukfest

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

12 Temmuz – 06 Eylül 2019

PROGRAM

12 Temmuz - “Açılış Konseri” Gülsin Onay, Piyano Resitali, yer: Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, 20.30 (Liba Laboratuarları Etkinlik Sponsoru)

17 Temmuz - Escarteen Sisters (İspanya) Flavia Escarteen (Vokal/Viyolonsel) & Laia Escarteen (Vokal/Keman), yer: Toprak Ev, 20.30

19 Temmuz - Jeroen Den Herder (Hollanda) - Viyolonsel & Hua Hsuan Lee (Tayvan) Piyano, yer: Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, 20.30

21 Temmuz - Kumda Çello, yer: Toprak Ev, 20.30

26 Temmuz - Tuncay Yılmaz & Emre Elivar (Türkiye) - Keman & Piyano, yer: Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, 20.30

28 Temmuz - Kumda Keman, yer: Toprak Ev, 20.30

1 Ağustos - Eser Öktem  (KKTC) – Piyano, yer: Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 20.30

2 Ağustos - Konstanze Eickhorst (Almanya) – Piyano, yer: Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, 20.30

8 Ağustos - Francesco Libetta (İtalya) – Piyano, yer: Antik Taş Ocağı, 21.15 (Koçtaş Etkinlik Sponsoru)

11 Ağustos - Kumda Piyano, yer: Toprak Ev, 20.30

16 Ağustos - “Taşta Festival Buluşması” Bodrum Oda Orkestrası, Lior Shambadal (İsrail) - Şef; Gülsin Onay - Piyano; Tolga Atalay Ün - Piyano; Deniz Akalın - Piyano, yer: Antik Taş Ocağı, 21.15 (Art Israel işbirliği ile gerçekleşecek konserin Etkinlik Sponsoru Sistem A.Ş ve Gruptrans)

18 Ağustos - Begül Erhan (Türkiye) - Gitar, yer: Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 20.30

20 Ağustos - Mathias Eick Quintet (Norveç): Mathias Eick (Trompet); Audun Erlien (Bas); Andreas Ulvo (Piyano); Hakon Aase (Keman); Torstein Lofthus (Davul), yer: Festival Merkezi, 20.30 (Aris Life-Canderel Etkinlik Sponsoru)

25 Ağustos - Kumda Kontrbas, yer: Toprak Ev, 20.30

27 Ağustos - Gümüşlük Caz Kampı Açılış Konseri (Türkiye): Sibel Köse (Vokal); Ece Göksu (Vokal); İmer Demirer (Trompet); Engin Recepoğulları (Saksofon); Erkan Oğur (Gitar); Neşet Ruacan (Gitar); Eylül Biçer (Gitar); Can Çankaya (Piyano); Kağan Yıldız (Kontrbas); Berke Özgümüş (Davul), yer: Festival Merkezi, 20.30 (Jasmin Art Production Etkinlik Sponsoru)

31 Ağustos - Fidelio Trio (İrlanda): Darragh Morgan (Keman); Adi Tal (Viyolonsel); Mary Dullea (Piyano), yer: Antik Taş Ocağı, 21.15 (Culture Ireland işbirliği ile gerçekleşecek konserin Etkinlik Sponsoru Koçtaş)

6 Eylül - “Kapanış Konseri” Gülsin Onay – Piyano Resitali, yer: Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 20.30

GFA Masterclass Programı

15 – 21 Temmuz GFA Viyolonsel Masterclass; Jeroen Den Herder

23 – 28 Temmuz GFA Keman Masterclass; Ildiko Moog & Erkin Onay

30 Temmuz – 11 Ağustos GFA Piyano Masterclass; Francesco Libetta & Konstanze Eickhorst & Gülsin Onay

13 – 18 Ağustos GFA Şeflik Masterclass; Lior Shambadal

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali başlıyor

Gümüşlük’ün yaz akşamlarını 16 yıldır dünyaca meşhur klasik müzik ve caz sanatçılarının notalarıyla, olağan üstü bir atmosfere büründüren Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 12 Temmuz Cuma akşamı kapılarını sanatseverler için açıyor. Bu yıl da festivalde enstrümanlarında virtüözlüğü yakalamış sanatçılar, festivalin eşsiz mekânlarında birer konser verecek.

12 Temmuz’da başlayıp 6 Eylül’e kadar sürecek olan 16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivaline ülkemizin yanı sıra Hollanda, Tayvan, Almanya, İtalya, İsrail, Norveç, İrlanda, İspanya ve KKTC’den çeşitli müzisyenler katılacak. Her geçen yıl sınırlarını Gümüşlük’ün dışına biraz daha fazla taşıyan festival, bu yıl açılışını Bitez’deki Aktur-Zefirya Kültür ve Sanat Merkezinde yapacak. Klasik müzikseverlerin gözdesi ve aynı zamanda festivalin de sanat danışmanı olan Devlet Sanatçımız Piyanist Gülsin Onay’ın konseri ile açılacak olan festival, organizasyonun ana mekânı olan 25 asırlık tarihi taşocağı; Gümüşlük sahilindeki festival merkezinin yanı sıra Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyünde gerçekleşecek. 

Festival ekibi Bodrum Trafo’da basınla bir araya geldi

Bodrum Trafo, Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşen basın toplantısında medya mensupları ile bir araya gelen festival ekibi, 2019 yılı festival programını duyurdu. Festivalin yaratıcıları Eren Levendoğlu ve Gülsin Onay’ın konuşmacı olarak katıldıkları basın toplantısında Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da hazır bulundu.

Eren Levendoğlu; “Festivalin en önemli özelliği, bağımsızlığı”

Festivalin sanat yönetmeni Piyanist Eren Levendoğlu, “Bodrum Klasik Müzik Derneği olarak, 16 yıldır küçük bütçelerle gerçekleştirdiğimiz festivalimizin bana göre en önemli özelliği, bağımsız yapısını korumayı başarmasıdır” diyerek başladığı konuşmasında, festivalin ve ülkemizin müzik eğitimine büyük katkı sağlayan Gümüşlük Festival Akademisini de bir kez daha gerçekleştirmekten büyük gurur duyduklarını belirtti.

Bu yıl Antik Taş Ocağı ve Festival Merkezinde gerçekleşecek, Suda, Kumda, Taşta konser serilerine iki mekân daha eklendiğini söyleyen Levendoğlu, Bodrum’un en eski ve etkili kültür sanat mekânlarından biri olan Dibeklihan’da, 6 Eylül’deki kapanış konseri de dâhil olmak üzere, üç konser gerçekleşeceğinin bilgisini verdi. Eren Levendoğlu ayrıca bu yıl Şubat ayında vefat eden Dibeklihan’ın kurucusu ve sahibi Cenap Tezer’i de rahmet ve sevgiyle andıklarını dile getirdi. 12 Temmuz’daki açılış konseri hakkında da bilgi veren Levendoğlu, Bodrum’un yepyeni kültür sanat merkezi Zefirya’da da üç konser gerçekleşeceğini söyleyerek katkılarından dolayı belediye başkanı Ahmet Aras, belediye çalışanları ve tüm sponsor ve destekçilere teşekkürlerini iletti. Eren Levendoğlu, şunları söyledi; “Göreve yeni başlayan Bodrum Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Aras’ın, Bodrum’un kimliğini koruma ve onu bir kültür sanat kentine dönüştürme vizyonunu, büyük bir mutlulukla karşılıyor ve kendisine çok teşekkür ediyoruz. Biz de, festivalimizle, bu vizyonun bir parçası olarak, onu renklendirmek, zenginleştirmek ve büyütmek için çalışmaya devam edeceğiz”.

Gülsin Onay; “Festivalin coşkusu bambaşka”

Festival hakkındaki duygu ve düşüncelerini dile getiren; aynı zamanda festivalin sanat danışmanı olan Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay, ilgisinden ve yıllardır verdikleri destek adına basına teşekkür ederek; “Küçük büyük her katkının ülkemizin sanat yaşamına kazandırdığı güç, geleceğimiz ve gençlerimiz için umutlarımızı besliyor” dedi. Onay sözlerini şöyle sürdürdü; “Kendi adıma 5 kıta, 80 ülkede verdiğim 2500’e yakın konserler arasında, danışmanı olduğum Gümüşlük Festivali’nin coşkusu bambaşka. Öğrencilerle iç içe geçirdiğimiz Masterclass dönemi ilham veren, heyecanla beklediğim bir zaman dilimi. Sevgili Eren Levendoğlu’nun enerjisi ve yaratıcılığıyla her geçen yıl sürprizlerle ve yeniliklerle zenginleşen festivalimiz bu yıl da dünyaca ünlü virtüözleri ağırlayacak. 4 farklı mekânda gerçekleşecek 17 konserde Hollanda’dan İsrail’e, Tayvan’dan Norveç’e uzanan bir coğrafyadan önemli sanatçılarla buluşacağız. 5 dalda düzenlediğimiz masterclasslarda şanslı öğrencilerimiz bu virtüözlerle çalışma imkânı yakalayacak.”

Belediye Başkanı Ahmet Aras; “Festival, Bodrum’un kimliği ve markasıdır”

Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin, 15 yılda büyük bir gelişim göstererek, uluslararası nitelik kazanan bir festival olduğuna dikkat çekerek konuşmasına başlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, festivalin, Bodrum için hayal ettiği kaliteli ve üstün nitelikli organizasyonlara somut bir örnek olduğunu söyledi.

Gülsin Onay ve Eren Levendoğlu'nun festivali yıllar içinde gelişerek Bodrum’un bir kimliği, markası yaptıklarına değinen Aras, “Bu festivalle bizler her yaz 2 aylık bir süre içinde Türkiye'den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen çok değerli müzisyenleri konuk ediyoruz. Türkiye'nin ve hatta dünyanın en uzun soluklu festivallerinden biri ve dünya müzik otoriteleri tarafından da yakından takip ediliyor. Bu anlamda Bodrum'a, Bodrum'un kültürüne, tarihine ve sanatına verdiği katkıyı çok önemsiyorum” dedi. Festivalin, Avrupa Birliği'nin festivaller için oluşturduğu EFFE projesine girmeyi başarmış az sayıdaki etkinlikten biri olduğunu da belirten Başkan Ahmet Aras, sahne olarak tarihi mekânların seçilmesinin, festivalin ve Bodrum'un da büyüsünü yansıttığını ve bu yönüyle tarihi ve kültürel değerlerimizi de gün yüzüne çıkarttığını söyledi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras sözlerini şöyle sürdürdü; “Bodrum’un büyülü, tarihi mekânlarında eşsiz performanslara tanıklık edeceğiz. Bu heyecanı bize 15 yıldır yaşatan Bodrum Klasik Müzik Derneğindeki dostlarımıza ve tüm katkı koyan kurumlarımıza, sponsorlara teşekkür ediyorum. Bu bölgenin güzelliklerini paylaşan bütün kurum ve kuruluşları, festivale destek olmaya davet ediyorum.”

Festival Bitez’de Zephyros’un rüzgârıyla başlıyor

Bitez’in yeni kültür ve sanat merkezi Zefirya ile işbirliği içersinde planlanan konserlerin ilki, festivalin de açılış konseri olacak. Adını yaz aylarında batıdan serin serin esen Meltem rüzgârı ile özdeşleştirilen Yunan tanrısı Zephyros’tan alan merkezin, festival kapsamındaki ilk konuğu Devlet Sanatçımız Gülsin Onay olacak. Dünyanın en önde gelen Frédéric Chopin yorumcuları arasında gösterilen Gülsin Onay, gecede bestecinin eserlerine yer verecek. Açılış konserinin etkinlik sponsorluğunu ise Liba Laboratuarları üstlenecek. Zefirya Kültür ve Sanat Merkezindeki ikinci konserde, Hollandalı viyolonselci Jeroen Den Herder ve Tayvanlı piyanist Hua Hsuan Lee, 19 Temmuz akşamı festival sahnesinde olacaklar. Merkezin eşsiz manzarasındaki bir sonraki konser, 26 Temmuz akşamı gerçekleşecek. Tuncay Yılmaz & Emre Elivar ikilisi, Keman ve Piyano ile Ludwig van Beethoven ve Johannes Brahms’ın eserlerini seslendirecek. 2 Ağustos akşamı Bitez’deki son konserde ise Alman piyanist Konstanze Eickhorst yer alacak.

Gümüşlük’te sahil konserleri dopdolu geçecek 

Festival merkezi, bu yıl yine hem Toprak Ev konserlerine, hem de kumsalda minderler üzerindeki konserlere ev sahipliği yapacak. Toprak Ev’deki ilk konserin konukları 17 Temmuz akşamı Escarteen Sisters olacak. İspanya’dan gelen ikili; Flavia ve Laia Escarteen kardeşler, hem vokallerle, hem de viyolonsel ve kemanla izleyici karşısında olacak. Toprak Ev’de 21 Temmuz akşamı “Kumda Çello”, ardından 28 Temmuz akşamı “Kumda Keman” ve 11 Ağustos akşamı Kumda Piyano konserini genç yetenekler verecek. Festival merkezinde konser, 20 Ağustos akşamı Toprak Ev’den sahile taşınacak. Norveçli Mathias Eick Quintet, Gümüşlük sahilinde, akşam günbatımında Aris Life Etkinlik Sponsorluğu ile cazseverlerle buluşacak. Trompette Mathias Eick; basgitarda Audun Erlien; piyanoda Andreas Ulvo; kemanda Hakon Aase ve davulda Torstein Lofthus’tan oluşan beşli Gümüşlük’te kuzeyli rüzgârlar estirecek. Toprak Ev’deki son konser, 25 Ağustos akşamı “Kumda Kontrbas” konseri olacak. Fora Baltacıgil öğrencilerinin vereceği bu konser, Toprak Ev’in son konseri olacak ancak Festival merkezindeki son konser olmayacak. Festival merkezindeki son konser yine sahilde gerçekleşecek. Türkiye’nin en önde gelen caz müzisyenlerini bir araya getirecek olan “Gümüşlük Caz Kampı Açılış Konseri”nde Sibel Köse; Ece Göksu; İmer Demirer; Engin Recepoğulları; Erkan Oğur; Neşet Ruacan; Eylül Biçer; Can Çankaya; Kağan Yıldız ve Berke Özgümüş gibi isimler yer alacak. 27 Ağustos akşamı gerçekleşecek konserin Etkinlik Sponsorluğunu Jasmin Art Production üstlenecek.

Antik Taş Ocağı, klasikleri konuk edecek

25 asırlık bir tarihe sahip Antik Taş Ocağının büyülü atmosferi yine klasikçileri konuk etmeye hazırlanıyor. Taş Ocağının açılış ve kapanış konserlerini Koçtaş üstlenirken 8 Ağustos akşamı festivalin eski konuklarından ve Aldo Ciccolini tarafından “zamanının en yetenekli müzisyeni” olarak tanımlanan İtalyan piyanist Francesco Libetta, klasik müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak. Mekân, 16 Ağustos akşamı ilginç bir konsere ev sahipliği yapacak: “Taşta Festival Buluşması”. İsrailli şef Lior Shambadal’ın yönetimindeki Bodrum Oda Orkestrasının konserine üç piyanist; Gülsin Onay, Tolga Atalay Ün ve Deniz Akalın solist olarak katılacak. Konserin Etkinlik Sponsorluğunu Sistem A.Ş ve Gruptrans üstlenecek. Taş Ocağının üçüncü konserinde Koçtaş’ın Etkinlik Sponsorluğunu üstlendiği İrlandalı Fidelio Trio izleyici karşısına çıkacak. Kemanda Darragh Morgan; viyolonselde Adi Tal ve piyanoda Mary Dullea’dan oluşan Fidelio Trio, Maurice Ravel, Franz Schubert ve İrlandalı çağdaş besteci Donnacha Dennehy’in eserlerinden oluşacak bir repertuarla sahnede olacak.

Festival Dibeklihan’da bitecek

Bu yıl Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin konser mekânları arasında yer alacak olan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 1 Ağustos akşamı KKTC’li piyanist Eser Öktem’i konuk edecek. Dibeklihan’daki bir sonraki konserde ise izleyici 18 Ağustos akşamı gitarist Begül Erhan’la buluşacak. Sanat köyündeki son konser aynı zamanda festivalin de “Kapanış Konseri” olacak. 6 Eylül akşamı kapanış konserinde, Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, hayranları için yine unutulmaz bir repertuarla piyanosunun başında olacak.

Gümüşlük Festival Akademisi

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından organize edilen Piyanist Eren Levendoğlu’nun sanat direktörlüğü ve Piyanist Gülsin Onay’ın sanat danışmanlığında sürdürülen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali bünyesinde 14 yıldır düzenlenen Gümüşlük Festival Akademisi bu yıl da hareketli bir eğitim dönemi geçirecek.

Dünyanın dört bir yanından genç müzisyenleri ağırlayan, ufuklarını ve tecrübelerini geliştiren okul, bugüne kadar 1300 civarında yeteneğe sertifika verdi. Akademide piyano, keman, viyola, viyolonsel, flüt, obua, arp, orkestra şefliği, şan, kompozisyon ve gitar dallarında masterclasslar verildi; 10 öğrenci yurtdışında tam zamanlı eğitim görme olanağına sahip oldu. Festival akademisinde bu yıl ilk masterclass Viyolonsel üzerine gerçekleşecek. 15 – 21 Temmuz tarihleri arasındaki ustalık sınıfını Jeroen den Herden verecek. Bir sonraki sınıf, keman masterclassını, 23 – 28 Temmuz tarihleri arasında Ildiko Moog ve Erkin Onay’dan alacak. GFA’da 30 Temmuz – 11 Ağustos tarihleri Francesco Libetta, Konstanze Eickhorst ve Gülsin Onay’ın verecekleri Piyano masterclassına ayrıldı. Daha nadir olarak karşımıza çıkan Şeflik masterclassı ise 13 – 18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu sınıfın eğitmenliğini ise Lior Shambadal üstleniyor olacak. GFA’da 2019’un son ustalık sınıfı 20 – 25 Ağustos tarihleri arasında Fora Baltacıgil’in vereceği kontrbas masterclassı olacak. GFA’da bu yıl düzenlenecek 5 ustalık sınıfına 100 civarında genç yetenek katılacak.

Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması Kış’a ertelendi

Bu yıl 5.’sini düzenlenecek olan Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması kış mevsimi etkinliklerine de hareket getirmek amacıyla Kasım ayına ertelendi. Yarışma kış dönemi etkinlikleri çerçevesinde Bodrum’da gerçekleştirilecek olup, yarışma tarihi festivalin web sayfasından ilerleyen günlerde duyurulacak.

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali sponsor ve destekçiler

Kurumsal Sponsorlar; TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi. Kumda Tema Sponsorları; Sistem A.Ş ve Gruptrans. Açılış Konseri Etkinlik Sponsoru, Liba Laboratuarları. Etkinlik Sponsorları; Koçtaş, Aris Life-Canderel, Jasmin Art Production. Festivalin bu yıl İşbirliği içersinde olduğu kurumlar ise Aktur A.Ş, Art Israel ve Culture Ireland’dan oluşuyor. Ayrıca Türk Hava Yolları, Resmi Ulaşım Sponsoru olurken, Julius Meinl ve Hancı İnşaat ise Servis Sponsoru olarak yer alıyorlar.

Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, Toprak Ev Konserleri, Gümüşlük Sahili Konserleri ve Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü konserleri saat 20.30; Antik Taş Ocağı, ‘Taşta’ konserlerinin başlama saati 21.15’tir. Biletler, etkinlik olmayan günlerde 10.00-18.00 arasında Festival Merkezinden, etkinlik günlerinde saat 19.30’dan itibaren etkinlik mekânındaki gişeden temin edilebilir. Ayrıca biletler, 5 Temmuz Cuma gününden itibaren Bİletix’ten temin edilebilecek.

www.gumuslukfestival.org

info@gumuslukfestival.org

www.facebook.com/gumuslukfest

www.instagram.com/gumuslukfest

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

12 Temmuz – 06 Eylül 2019

PROGRAM

12 Temmuz - “Açılış Konseri” Gülsin Onay, Piyano Resitali, yer: Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, 20.30 (Liba Laboratuarları Etkinlik Sponsoru)

17 Temmuz - Escarteen Sisters (İspanya) Flavia Escarteen (Vokal/Viyolonsel) & Laia Escarteen (Vokal/Keman), yer: Toprak Ev, 20.30

19 Temmuz - Jeroen Den Herder (Hollanda) - Viyolonsel & Hua Hsuan Lee (Tayvan) Piyano, yer: Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, 20.30

21 Temmuz - Kumda Çello, yer: Toprak Ev, 20.30

26 Temmuz - Tuncay Yılmaz & Emre Elivar (Türkiye) - Keman & Piyano, yer: Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, 20.30

28 Temmuz - Kumda Keman, yer: Toprak Ev, 20.30

1 Ağustos - Eser Öktem  (KKTC) – Piyano, yer: Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 20.30

2 Ağustos - Konstanze Eickhorst (Almanya) – Piyano, yer: Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, 20.30

8 Ağustos - Francesco Libetta (İtalya) – Piyano, yer: Antik Taş Ocağı, 21.15 (Koçtaş Etkinlik Sponsoru)

11 Ağustos - Kumda Piyano, yer: Toprak Ev, 20.30

16 Ağustos - “Taşta Festival Buluşması” Bodrum Oda Orkestrası, Lior Shambadal (İsrail) - Şef; Gülsin Onay - Piyano; Tolga Atalay Ün - Piyano; Deniz Akalın - Piyano, yer: Antik Taş Ocağı, 21.15 (Art Israel işbirliği ile gerçekleşecek konserin Etkinlik Sponsoru Sistem A.Ş ve Gruptrans)

18 Ağustos - Begül Erhan (Türkiye) - Gitar, yer: Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 20.30

20 Ağustos - Mathias Eick Quintet (Norveç): Mathias Eick (Trompet); Audun Erlien (Bas); Andreas Ulvo (Piyano); Hakon Aase (Keman); Torstein Lofthus (Davul), yer: Festival Merkezi, 20.30 (Aris Life-Canderel Etkinlik Sponsoru)

25 Ağustos - Kumda Kontrbas, yer: Toprak Ev, 20.30

27 Ağustos - Gümüşlük Caz Kampı Açılış Konseri (Türkiye): Sibel Köse (Vokal); Ece Göksu (Vokal); İmer Demirer (Trompet); Engin Recepoğulları (Saksofon); Erkan Oğur (Gitar); Neşet Ruacan (Gitar); Eylül Biçer (Gitar); Can Çankaya (Piyano); Kağan Yıldız (Kontrbas); Berke Özgümüş (Davul), yer: Festival Merkezi, 20.30 (Jasmin Art Production Etkinlik Sponsoru)

31 Ağustos - Fidelio Trio (İrlanda): Darragh Morgan (Keman); Adi Tal (Viyolonsel); Mary Dullea (Piyano), yer: Antik Taş Ocağı, 21.15 (Culture Ireland işbirliği ile gerçekleşecek konserin Etkinlik Sponsoru Koçtaş)

6 Eylül - “Kapanış Konseri” Gülsin Onay – Piyano Resitali, yer: Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 20.30

GFA Masterclass Programı

15 – 21 Temmuz GFA Viyolonsel Masterclass; Jeroen Den Herder

23 – 28 Temmuz GFA Keman Masterclass; Ildiko Moog & Erkin Onay

30 Temmuz – 11 Ağustos GFA Piyano Masterclass; Francesco Libetta & Konstanze Eickhorst & Gülsin Onay

13 – 18 Ağustos GFA Şeflik Masterclass; Lior Shambadal